V žilinskaitė kelione i tandarika
5 (100%) 1 vote

V žilinskaitė kelione i tandarika

ĮVADAS

Rašytoja Vytautė Žilinskaitė (g.1930) – nusipelniusi kultūros veikėja – plačiai žinoma linksmais jumoristiniais bei kandžiais satyriniais kūriniais. Savo apysakose, pasakose, apsakymuose, pjesėse ji aprėpia platų mažųjų pasaulį, pasakoja apie jį neslėpdama aštrių kampų, kalba linksmai, o kartu ir rimtai, reikliai. Kupini rūpesčio dėl žmonijos ateities jos kūriniai gausiai verčiami į užsienio tautų kalbas.

Vytautė Žilinskaitė laiko save vilniete, nors gimė ir vaikystę praleido Kaune.Mokymosi metais mėgo sportą, privačiai mokėsi muzikos, tačiau labiausiai viliojo knygų skaitymas. Knygos ir paskatino Vytautę kurti. Aštuonerių metų pradėjo rašyti eilėraščius. Būdama dvylikos, kūrė pjesę apie aklą mergaitę. Paskui – romanus, vėl eilėraščius. Jumoro ėmėsi vėliausiai, jau pradėjusi dirbti.

Savo talentą Vytautė Žilinskaitė maždaug padalino po lygiai suaugusiems ir vaikams, truputį apgailestauja neatsidavusi kurti vien tik jauniesiems skaitytojams. Tikra tiesa, kad vaikų literatūroje “nėra ribų fantazijai”,be to mažiesiems “rašyti įdomiau ir prasmingiau – iš jų gali laukti stebuklų , gali tikėti, kad iš mažo grūdelio vėliau sulapos didelis gėrio medis…” Trumpai apibūdinant rašytojos kūrinius vaikams, galima pasakyti: supasakintoje kasdienybėje apgyvendinusi savo mažuosius veikėjus, ji skaitytojus veda į tikro sielvarto ir džiaugsmo, tikrų praradimų ir atradimų pasaulį.

Viskas prasidėjo nuo poezijos. Žurnalistės diplomą Vytautė Žilinskaitė įgijo senajame Vilniaus universitete, dvylika metų dirbo “Jaunimo gretų” žurnale. Tuo metu rašytoja parašė pirmąją knygą – eilėraščių rikinį “Nesustok valandėlę” (1961), tai pat išstuksenolinksmus pirmuosius apsakymusm, jumoreskas, apybraižas.Visada norėjo būti poetė. Rašytoja ir dabar mano, kad kiekvienas jaunas žmogus turėtų sukurti bent po kelioliką eilėraštukų. Iš motinos turėjo paveldėjusi labai gerą jumoro jausmą. Nuo pat vaikystės mėgo skaityti linksmas knygas, su didžiuliu užsidegimu rengdavo mokyklos sienlaikraščių jumoristinius skyrelius.

Geriausi kūriniai įdėti į rinktinę ”Ledinė fėja” (1979). Ši rinktinė rodo rašytojos pastangas sieti pasaką su šiuolaikinio vaiko gyvenimu. Rinkinio “Senelio Šalčio ūsai” pasakų mintis gilesnė, einama prie sudėtigesnių, ne tik vaiko gyvenime svarbių dalykų. Kitoje pasakų ir eilėraščių knygoje “Kaktuso paslaptis” (1973) didžiausias dėmesys skiriamas realiems vaikams, jų išgyvenimams.

Rašytojos apysakose, pasakojimuose vyrauja mintis, kad “nereikia bijoti piešti vaikams gyvenimą tokį, koks juos supa”. Kiekvienas V.Žilinskaitės kūrinys skatina nenusileisti blogiui ir visur ieškoti gėrio.(1)

KŪRINIO ANALIZĖ IR INTERPRETACIJA

Rašytoja tikina, kad vaikų pasaulis jai “arčiau širdies, nes jis toks tyras ir atviras”. Tikro, didelio gyvenimo pavertimas pasaka yra puikus būdas parodyti pasaulį patraukliau ir ryškiau. Šią mintį patvirtina ir didžiausias rašytojos kūrinys – “Kelionė į Tandadriką”. Plačiau apie šią pasaką – apysaką norisi kalbėti todėl, kad ji yra vertinama kaip vienas iš geriausių 1983 metais išleistų lietuvių literatūros kūrinių.

Vytautė Žilinskaitė kūrinį “Kelionė į Tandadriką” rašė septyniolika metų. Iš pradžių parašė linksmą, bet, kaip jai pasirodė, paviršutinišką pasakojimą, vėliau prie jo dažnai grįždavo, kol nusprendė parašyti visai naują “Tandadriką”. Rašydama labai susidraugavo su savo pasakojimo veikėjais, jog negalėjo su jais skirtis nei dieną, nei naktį.(1)”Kelionė į Tandadriką” palieka vientisos ir išbaigtos apysakos – pasakos įspūdį. Kūrinį sudaro 72 skyreliai, turintys pavadinimus, kurie atskleidžia apie būsimus veikėjų nuotykius ar naujas situacijas (pvz. “Spąstai”, “Paslpties atskleidimas”, “Atgal prie “Kankorėžio””, “Į paskutinę kelionę” ir t.t.). Apysakos struktūra daugiasluoksnė ir daugiareikšmė, ją galima vadinti polifonine. Kūrinyje aiškinamos savarankiškos temos (problemos), plėtojamos viena šalia kitos.

“Kelionė į Tandadriką” – šiandieninio urbanistinio, grėsmingai technizuoto pasaulio dvasia, aktualios globalinės problemos, vyrauja skaudus susirūpinimas dėl gyvenimo disharmonijos, dėl žmogaus išlikimo pasaulyje.(2) Labai linksma knyga, kupina fantastiškų nuotykių. Pasakoje – apysakoje veikia šeši pagrindiniai veikėjai – žaislai: kiškelis Kadrilis, lėlė Einora, šunelis Kutas, pingvinas Tvinas, varlė Legarija ir pilotas Menesas. Šių veikėjų kelionė į Tandadriką – žaidimų, žaislų planetą, išsipildžiusių troškimų šalį. Žaislų kelionė – tai užuomina apie žmogaus būtį. Kelias į Tandadriką – ilgas, pilnas paslapčių, įvairiausių išbandymų, praradimų bei atradimų, grėsmių ir dramatizmo. Gėlių planetoje tvyrojo gėlių kerštas; kadaise nuskriaustos, pažeistos gėlės dabar keršija kitiems. Pažadinti jų humaniškumą skirta vienam pagrindinių apysakos veikėjų – kiškiui Kadriliui. Jis visai netyčia įmena žiedlapio paslaptį ir taip išvaduoja savo bičiulius. Kiškeliui nebūtų taip pasisekę, jei savo švelnumu ir gerumu nebūtų patraukęs gerosios gėlės dėmesio. Geroji gėlė įprasmina būsimą planetos prisikėlimą. Gaila,
kad tik pirmoje knygos dalyje simptiją jaučiame nuoširdžiam ir drąsiam Kadriliui – kiškeliui tapus laivo vadu, jis kardinaliai pasikeičia. Pajutęs valžią ir jėgą, praranda savo gerąsias savybes – užsimerkia prieš teisybę, kai ji jam nenaudinga, o baisiausia tai, kad išduoda geriausią draugužį – Kutą bei nusigręžia nuo gyvenimo svajonės: jei neturės valdžios Tandadrikoje, tai kam tada į ją keliauti?

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 858 žodžiai iš 2492 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.