Vadovo ir lyderio palyginimas
5 (100%) 1 vote

Vadovo ir lyderio palyginimas

Turinys

Įvadas 3

Lyderis 4

Vadovas 5

Vadovo ir lyderio palyginimas 8

Išvados 12

Literatūra 13

Įvadas

Vadovas – žmogus, paskirtas vadovauti grupei, organizacijai. Lyderis – asmuo, iškilęs grupės narių pripažinimo ir vertinimo dėka. Vadovas turi oficialią įtaką, lyderis gali vadovauti oficialiai arba neoficialiai.

Šio referato tikslas – palyginti vadovą ir lyderį.

Uždaviniai:

 Apibūdinti lyderio sampratą, savybes, funkcijas ir veiklą;

 Apibrėžti vadovo sampratą, savybes, funkcijas ir veiklą;

 Palyginti vadovą ir lyderį.

Darbe bus pateikiama lyderio ir vadovo sąvokų samprata, jų atliekamos funkcijos, reikalingos savybės ir pan. Taip pat bus palyginami lyderiai ir vadovai, pateikiami jų skirtumai valdant, požiūris ir pan.

Įvairūs autoriai lyderių ir vadovų funkcijas bei savybes apibūdina skirtingai. Tačiau yra manoma, kad geras vadovas turi turėti ir lyderio bruožų, nes kitaip sunku vadovaut žmonėms.

Lyderis

Lyderiavimas – tai vadovavimo būdas. Lyderio veiksmai skirti padėti grupei pasiekti savo uždavinius. Lyderiavimas – tai vadovo gebėjimas paveikti darbuotojus entuziastingai ir su pasitikėjimu dirbti grupės tikslams. Dar lyderiavimas reiškia, kad lyderis prisiima atsakomybę dėl grupės uždavinių įgyvendinimo, todėl būtina, kad abi pusės nuolat pasitikėtų ir norėtų bendradarbiauti viena su kita.

Lyderiauti galima formaliai, t.y. turint deleguotą valdžią, kuri leidžia daryti didelę įtaką. Neformalūs lyderiai inicijuoja veiksmus, tačiau tokios pačios valdžios jie neturi. Todėl lyderių pasirinkimas turėtų būti grindžiamas tiksliu aplinkos, t.y. esamos padėties, įvertinimu, nepamirštant, kad efektyvus vadovavimas priklauso nuo daugelio aplinkybių.

Esminiai efektyvaus vadovavimo bruožai yra gebėjimas įtikinti, patraukti, būti pavyzdžiu. Taip pat sakoma, kad lyderis turi stengtis tapti visiems žinomas ir kad jam svarbiau būti pripažintam negu populiariam.

Chesteris Barnardas knygoje „Vadovo funkcijos“ teigia, kad lyderiui būtinos šios savybės: įgūdžiai, profesinės žinios, įžvalgumas, fiziniai duomenys, gera atmintis, vaizduotė, ryžtas, ištvermė ir drąsa.

Galima teigti, kad sėkmingas lyderis turi būti nuovokus ir lankstus, sugebėti elgtis atitinkamai, t.y. vienu atveju jis turi būti stiprus, kitu atveju – nuolaidus. Beje, formalus statutas pats savaime dar nieko nesako apie žmogaus gebėjimą daryti įtaką kitiems, nes tokie gebėjimai yra veikiau užimamų pareigų ir asmenybės derinys. (Appleby, 2003)

Šiuolaikiniai lyderiavimo tyrinėtojai pabrėžia charizmos – gebėjimo įkvėpti entuziazmą bei pritarimą perteikiant organizacijos ateities viziją ir siekiant ją įgyvendinti – svarbą.

Charizma – graikų kalbos žodis, reiškiantis gabumą, talentą. Žmonės patraukliems lyderiams paklūsta daug neklausinėdami, jais pasitiki, jų klauso, yra prie jų prisirišę, solidarizuojasi su jų tikslais. Taigi patrauklumas yra skiriamasis lyderio bruožas. ( Šilingienė, 2004 )

Lyderiai yra tie, kurie užima grupės lyderių roles dėl to, kad yra energingesni, greičiau nei kiti grupės nariai sugeba parinkti veiksmams tikslus, suderinti grupės narių pastangas tiems tikslams pasiekti ir kt. Lyderių prireikia, kai yra neatitikimas tarp grupės poreikių ir išorinės aplinkos, taip pat tarp grupės narių tarpasmeninių poreikių. Grupės harmonijos su išorine aplinka siekiams realizuoti lyderis rūpinasi nustatyti ir palaikyti grupės kontaktus su kitomis grupėmis ir asmenimis, kad ji nebūtų izoliuota nuo kitos socialinės aplinkos, tačiau išlaikytų save kaip visumą. Be to, jis nustato ir palaiko pakankamą išorinę kontrolę, kad grupė galėtų laisvai funkcionuoti iš išorės netrukdoma, jausdama malonių santykių su išorine aplinka komfortą. Tenkinant tarpasmeninius poreikius, lyderis padeda grupės nariams tarp tarpusavio kontaktų kiekybės ir sąveikos turinio, tarp tarpusavio kontrolės ir laisvo veikimo, tarp asmeninio suartėjimo bei draugiškumo ir asmenybės autonomijos išlaikymo. Konkretinant lyderio rolės elgseną, joje išskiriamos šios pagrindinės funkcijos:

1. grupės veikimo tikslų ir metodų iškėlimas;

2. atskirų grupės narių veiksmų koordinavimas, siekiant bendrų tikslų;

3. grupės narių informavimas apie veikimą, jo rezultatai ir kt.;

4. grupės narių veiklos kontrolė, paskatinimai ir bausmės;

5. arbitražo funkcijos, iškilus nesutarimams tarp grupės narių;

6. grupės atstovavimas prieš kitas grupes, aukštesnius vadovus ir kt. (Jasikevičius, 1995)

Lyderis yra susitelkęs į tai, ką jis nori ir gali pakeisti. S. Covey savo populiarioje knygoje „7 sėkmės lydimų žmonių įpročiai“ tai vadina įtakos lauku. Žmogus, kuris mąsto kaip lyderis, mažai laiko ir minčių skiria dalykams, kurių jis negali ar nenori keisti.

Lyderis daro tai, ko iš jo reikalauja situacija. Įžymusis vadybos konsultantas P. Druckeris nurodė klausimą, kuriuo lyderis išsiskiria iš ne lyderių. Šis klausimas skamba taip: „Kokio indėlio iš manęs reikalauja situacija?“.

Lyderis rodo asmeninį pavyzdį. Tikras lyderis pirmiausia išmoksta susidoroti su savo asmeniniais iššūkiais. Prieš sukurdamas lyderiaujančią organizaciją, lyderis turi įveikti savo trūkumus. S. Covey tai vadina vidine pergale.

Lyderiu tampama tuomet, kai pradedama mėgti savo pareigas.
Ne tas, kurios surašytos darbo instrukcijose, o tas, kurias diktuoja širdis.

(http://verslas.banga.lt/lt/leidinys.NextPage.12/4544e46bc9e46.1?vbanga2=7dd9eebf6027a79f3da829dca62c2c53)

Vadovas

Vadovu priimta vadinti asmenį, kuriam organizacija suteikia specialius įgaliojimus. Specialūs įgaliojimai – tai visų pirma įgaliojimas nustatyti organizacijos tikslus (ko ji siekia), strategiją (kaip ji to siekia).

Vadovas – asmuo, kuris tai daro: organizuoja, koordinuoja grupės žmonių veiklą, kad ta grupė pasiektų tam tikrų tikslų.

(http://socmf.ktu.lt/neakivaizdines/2005_2006_pav/vadovavimo_psichologija/01%2520Dalykas%2520ir%2520savokos.doc+%22lyderiavimas%22&hl=lt&gl=lt&ct=clnk&cd=39)

R. Blakas ir Dž. Moutonas išskyrė tokias vadovui būtinas savybes:

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 917 žodžiai iš 3048 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.