Vadovo komunikacijos
5 (100%) 1 vote

Vadovo komunikacijos

Mano rerferato tema – vadovo komunikacijos. Iš duoto literatūros sąrašo pavyko gauti net penkias knygas (bevei 50%). Referato užduotis (tikslas) – rasti šiuose informacijos šaltiniuose (konkrečiau – knygose) prieštaravimus bei skirtumus, kurie galimi dėl skirtingų autorių požiūrių, skirtingų rašymo bei knygos išleidimų laikotarpių. Iš turimų knygų (Stonert J.A, Freeman R.E., Gilbert D.R.: “Vadyba: Poligrafija ir informatika” toliau ; Butkus. F.S.:” Organizacijos ir vadyba” ; Jonaitis A. “Vadybos ABC” ; Sakalas A. “Personalo vadyba” ; Butkus S. “Valdymo pradžiamokslis” ) , terminas ”komunikacija” atskiruose skyreliuose nagrinėjamas tik “Organizacijose ir vadyboje” bei “Vadyboje: poligrafijoje irinformatikoje”, tačiau pats komunikacijos procesas aptariamas ir kitose knygose, jis nagrinėjamas, aptariamas aprašant kitus, su komunikacija susijusius reiškinius (kaip informacija, informatika, duomenų perdavimas, vadovo nurodymai ir t.t.).

Taigi termino “komunikacijos” tikslus apibrėžimas nurodomas tik knygoje “Vadyba: Poligrafija ir informatika” : “Komunikacija – tai bendra valdymo proceso – planavimo, organozavimo, vadovavimo ir kontrolės – gija.” Tuo tarpu knygoje “Organizacijos ir vadyba” komunikacija aprašoma tokiame įvadiniame, aiškinamajame sakinyje :”Susipažine su vadybos esme bei svarbiausiais vadovo darbais, dabar panagrinėsime jų svarbiausią išraišką – komunikacijas, arba susižinojimą”. Panašiai komunikacijų reikšmė apibūdinama ir knygoje “Vadyba: Poligrafija ir informatika”, tačiau ten svarba nenukeliama į pirmąją vietą, o apsiribojama “gyvybiškai svarbios” apibūdinimu. Dar vienas komunikacijos supaprastintas apibrėžimas knygoje “Vadyba: Poligrafija ir informatika” yra pateikiamas taip: “Komunikacija: procesas, kurio metu žmonės, perduodami simbolinius pranešimus, siekia pasikeisti reikšmėmis.” O štai knygelėje “Vadybos ABC” komunikacijos termias, nors konkrečiai ir nenagrinėjamas, tačiau jį galima ižvelgti tokiose komunikacijų sudedamosiose dalyse kaip, technologija bei informacija, kurios nagrinėjamos gana smulkiai. Mano nuomone, informacijo perdavimas ir priėmimas tam tikru būdu ( tam tikr technologija) ir yra komunikacija. Apibrėžimuose vartoti žodžiai “susižinojimas”, “ pranešimas” “Vadybos ABC” knygelėje naudojami apibūdinant sąvoką “ informacija” : “Tai žodis, kilęs iš lotynų kalbos žodžio “informatio”, reiškiančio išsiaiškinimas, pranešimas.” O knygoje “ Personalo vadyba” komunikacijos apibūdinimas yra skyrelyje pavadinimu “Informuotumo didinimas” . Jame aptariami tokie reiškiniai kaip informavimas, informavimo technologija, o tai, mano nuomone (kurią aš susidariau iš tiksliai komunikacijas apibūdinančių apibrėžimų), taip pat yra komunikacija. Be to, šioje knygoje komunikacijos nagrinėjamos, nors ir ne tiesiogiai (o aptariant kitus reiškinius) plačiausiai aprėpiant visas komunikacijo sritis, nes tai knyga būtent apie personalo valdymą. Išskirtiniausia iš mano gautų knygų – “Valdymo pradžiamokslis”, nes ten daugiau dėmesio skiriama ( lyginant su kitomis turimomis knygomis) ne komunikacijos struktūros aiškinimuisi, ne tecnologijų panaudojimui, bet žmogaus psichologinės būsenos analizei tam tikrais besikeičiančio komunikacijos proceso momentais. Šioje knygoje šiek tiek jaučiama posovietinė nuotaika (nenuostabu, nes leidimo metai – 1990), autorius kai ką perteikia su pašmaikštavimais, ironija, tokiais kaip pvz.: pratarmės pavadinimas: “Per ilgas žodis skaitytojui”. Ten kaip komunikacijos proceso technologijos įgyvendinimo būdas aptinkamas terminas “valdymo aparatas”.

Šiose knygose daugiau ar mažiau, smulkiau ar labiau apibendrintai analizuojant vadovo komunikacijas griežtų prieštaravimų, kurie realybėje niekaip nebūtų suderinami vienas su kitu aptikti nepavyko, tačiau yra šiek tiek netikslumų, skirtingi autoriai kiekvieną procesą svarsto iš savo pasirinktos perspektyvos, todėl knygose gauti šiek tiek skirtingi rezultatai.

Štai pats komunikacijos proceso modelis knygoje “Vadyba: poligrafija ir informatika” vaizduojamas šitaip

SIUNTĖJAS ► UŽKODAVIMAS ► KANALAS ► ATKODAVIMAS ► GAVĖJAS

GRĮŽTAMASIS RYŠYS

O knygoje “Organizacijos ir vadyba” tas procesas vaizduojamas akcentuojant ne veikėjus, o patį veiksmą ir veikiamus reiškinius:

MINTIS►IŠRAIŠKA►PERDAVIMAS►PRIĖMIMAS►SUPRATIMAS.

Arba štai knygoje “Vadyba: Poligrafija ir informatika” vartojamas terminas “užkodavimas” (“informacijos pavertimas simbolių seka siekiant komunikacijos”). O knygoje “Organizacijos ir vadyba” tos pačios reikšmės procesas įvardijamas “išraiška”. Panašiai yra ir su žodžiu “atkodavimas” – “Organizacijose ir vadyboje” pateikiamas terminas “supratimas”. Bet pati proceso reikšmė lieka ta pati.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 655 žodžiai iš 2063 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.