Vadybos funkcijos vadybos ciklas
5 (100%) 1 vote

Vadybos funkcijos vadybos ciklasTikslas

Pagrindinis mano referato tikslas – trumpai pristatyti pagsrindines vadybos funkcijas, išsiaiškinti, kas yra vadybos ciklas, išsamiau su juo susipažinti, sužinoti, kaip valdymo (vadybos) ciklas siejasi su valdymo funkcijomis, paanalizuoti skirtingų autorių nuomones šiuo klausimu.

Prieš pradedant ieškoti atsakymų į mums rūpimus klausimus, būtina susipažinti su tokiomis vadybos sąvokomis kaip ,,planavimas”, ,,organizavimas”, ,,motyvacija”, ,,kontrolė”, kurias dar XXa. pradžioje pirmą kartą įvardino A. Fajolis. Įvairiuose literatūros šaltiniuose šių terminų apibrėžimai labai panašūs, o kai kur skiriasi tik savo formuluote:

 Planavimas laikomas pagrindinė vadybos funkcija (1), atsakanti į klausimą, ,,ką daryti?” (2).

Planavimas – tikslų formulavimas bei jų įgyvendinimų tinkamos veiksmų eigos nustatymo procesas (3). Jis apima galimybių nustatymą, problemų ir alternatyvų, susijusių su tikslo siekimu, numatymą; galimybių diagnozę, tikslų analizę ir veiklos krypties parinkimą; veiklos programų tikslui pasiekti paruošimą (4).

 Organizavimas – vadybos funkcija, atsakanti į klausimą, ,,kaip daryti?” (2).

Organizavimas – įmonės materialinio ir socialinio organizmo sudarymas (5); dviejų ar daugiau žmonių įtraukimas dirbti kartu tam tikroje struktūroje, siekiant konkretaus tikslo ar tikslų visumos (3). Jis apima darbų, reikalingų planams realizuoti, organizavimą (4).

 Motyvacija – vadybos funkcija, atsakanti į klausimą, ,,kas turi daryti?” (2).

Motyvacija – žmonių privertimas dirbti (5); grupės ar visos organizacijos narių veiklos nukreipimas, įtakos darymas, siekiant atlikti būtinas užduotis (3).

 Kontrolė – vadybos funkcija, atsakanti į klausimą, ,,kaip yra daroma?” (2).

Kontrolė – priežiūra, kad viskas vyktų kaip numatyta (5). Ji apima organizacijos veiklos stebėjimą ir įvertinimą, palyginimą su nustatytomis normomis ir standartais. Esant nukrypimams – veiklos koregavimą (4).

1) N.Paliulis, E.Chlivickas. Vadybos pagrindai. Vilnius, 1998. p.62; 2) B.Leonienė. Verslo pradmenys. Kaunas,1998. p.140; 3) J.A.F. Stoner ir kt. Vadyba. Kaunas, 1999. p.12; 4) Paskaitų konspektas. Organizacijos valdymo pagrindas (I dalis). Kaunas, 1998. p.36; 5) B.Martinaitis, E.Chlivickas. Ekonomikos pagrindai. Kaunas, 1997. p.331.

Dabar galime grįžti prie pagrindinės referato temos – vadybos ciklo (graikiškai ratas). Kyla klausimas, kaip valdymo ciklas (dar vadinamas valdymo procesu) siejasi su vadybos funkcijomis?

Technikos mokslų daktaras K. Sasnauskas žurnale ,,Vadovo pasaulis” (Nr.8. Vilnius, 1998. (p.35)) teigia: ,, Preliminarus atsakymas labai paprastas: vadybos funkcijos turi įsilieti į valdymo ciklą”. Tuo tarpu N. Paliulis ir E. Chlivickas ,,Vadybos pagrinduose” (Vilnius, 1998. (p. 62)) rašo, jog ,,vadovavimą būtina traktuoti kaip ciklą, susidedantį iš<…>valdymo funkcijų, kurios turi specifinį charakterį, ypatingą turinį ir <…> veržiasi viena į kitą. Pavyzdžiui, tarkime, informacija, sukaupta atliekant kontrolės funkciją, ,,pasako” vadovams, kaip realizuoti jų planus (planavimo funkcija). Kartu kontrolė turi būti teisingai motyvuota ir organizuota (motyvacijos ir organizavimo funkcijos).”

Taigi matome, kad vadybos funkcijos ir ciklas yra naetsiejami vadovavimo terminai. Be to, visi autoriai beveik vienbalsiai teigia, kad, ,,visos funkcijos veikia išvien ir yra tarpusavyje susijusios”(N.Paliulis, E.Chlivickas. Vadybos pagrindai. Vilnius, 1998. p.63); ,,Praktiškai valdymas neskaidomas į keturias atskiras veiklas ar vos tarpusavyje susijusių veiklų visumą o suprantamas kaip glaudžiai susijusių funkcijų grupė”( J.A.F. Stoner ir kt. Vadyba. Kaunas, 1999. p.13); ,,Kiekviena iš keturių valdymo funkcijų organizacijai yra gyvybiškai reikalinga”(Paskaitų konspektas. Organizacijos valdymo pagrindas (I dalis). Kaunas, 1998. p.36) ir ,,svarbiausia, kad ciklas nenutrūktų” (Vadovo pasaulis. Nr.8. Vilnius, 1997. p.35).

Nuo ko prasideda vadybos ciklas?

Profesorius F.S.Butkus (,,Vadybinis organizacijų struktūrizavimas”.Vilnius, 1996 (p.91)) vienareikšmiškai teigia: ,,Vadybos ciklas prasideda būsimų veiksmų planavimu, jų sekos ir derinimo nustatymu”. Tačiau K. Sasnausko požiūriu (,,Vadovo pasaulis”.Nr.8 Vilnius,1997 (p.36)) ,,konkrečios aplinkybės lemia, nuo ko pradėti vadybos ciklą. Svarbiausia – jo nepažeisti. Metaforinis palyginimas: norint apkeliauti Žemės rutulį, nebūtina pradėti kelionę nuo nulinio meridiano – Grinvičo.” Kiti autoriai šių faktų neakcentuoja arba palaiko prof. F.S.Butkaus nuomonę.

***

,,Visos organizacijos kuriamos tam, kad vykdytų savo pagrindinę veiklą, t.y. tam tikrus išteklius transformuotų į tam tikrus produktus. Šį procesą privalu valdyti – kreipti norima linkme. Tai atliekama pagrindinių vadybos funkcijų – planavimo, organizavimo, kontrolės/analizės, įtakojimo – dėka.<…> Kiekvienas vadybininkas žino, kaip sudėtinga atskirti, kur ir kada prasideda ir baigiasi viena ar kita funkcija. Paprastai vadybininkui niekaip nepavyksta ,,sutilpti” į vieną funkciją. O vadybos funkcijas reika suvokti kaip visumą su visais jų santykiais bei ryšiais”.

Šią K.Sasnausko nuomonę (,,Vadovo pasaulis”. Nr.8. Vilnius,1997 (p.34)) puikiai iliustruoja 1 schema. Tačiau
autorus priduria, kad ,,vadybos ciklas gali vykti nebūtinai viena kryptimi, – galimas ir atvirkštinis variantas, t.y. ciklą tenka apeiti ir prieš, ir pagal laikrodžio rodyklę.”

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 704 žodžiai iš 1356 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.