Vaikas – pilnavertė asmenybė
5 (100%) 1 vote

Vaikas – pilnavertė asmenybė

Vaikas yra pilnavertė asmenybė

Vaikas kaip suaugęs žmogus

Daugelis tėvų nelaiko pilnaverčiais žmonėmis.Jie skirtingai bendrauja su vaikais ir su suaugusiais.O tai jau nėra gerai.

Svarbu nepamiršti,kad vaikai irgi žmonės.Jie daug mažesni ir silpnesni už suaugusius,bet ir, pavyzdžiui,moterys dažniausiai būna mažesnės ir silpnesnės už vyrus,tačiau jų niekas nelaiko žemesnėmis būtybėmis.Tik nuo aštuonių mėnesių kūdikis pradeda suprasti, kad jis yra atskiras indivas.Laiko tėkmę ir mirtį vaikas pardeda suvokti dar vėliau.Kad tai suprastų jis turi įgyti pakankamai patirties.

Vaikai yra protingi ir logiški,jie ,kaip ir suaugę nori būti laimingi.

Deja, dauguma žmonių su šiuo teiginiu nesutinka.Tai parodė ir mūsų atliktos apklausos duomenys.Net 75% iš apklaustųjų teigia ,kad maži vaikai neturi jokios logikos,nesugeba protingai mąstyti ir savo elgesiu kenkia sau.Tačiau mokslininkų teigimu, šie argumentai reiškia tik tai , kad vaikams trūksta žinių.

Vaikai sugebėjimą mąstyti įgyja ne tada,kai sulaukia tam tikro amžiaus – šis jų gebėjimas įgimtas.Kiekviena nauja gyvenimo situacija yra nauja proga protavimui, mąstymui.

Pavyzdžiui,negalima sakyti jog vaikas yra kvilas, jei užlipo ant stiklo šukės,nes jis tiesiog nežino, kad gali įsipjauti.Taigi vaikas elgiasi protingai ir logiškai tiek, kiek leidžia jo patyrimas.

Kiekvieną minutę vaikai skuba kuo daugiau pažinti pasaulį.Jie apdovanoti didžiuliu smalsumu ir noru mokytis ir kai įgyja pakankamai žinių ir patyrimo, gali siekti laimės.Suaugę neturėtų avikams trukdyti.Jie turėtų stovėti nuošalyje pasirengę padėti.

Esminis skirtumas tarp suaugusių ir vaikų yra patirtis.

Su vaiku reikėtų elgtis kaip su suaugusiu.Tėvai visomis išgalėmis turi padėti savo atžalai prisitaikyti pasaulyje jau tuomet, kai jis pradeada sąmoningai bendrauti-tarp 10-ies mėnesių ir 2 metų.Jei vaikas ką nors netyčia sudaužė, reikia padėti jam viską sutvarkyti,kaip padėtumėme draugui.

Jei nežinote, kaip raeguoti į vaiko veiksmus, įsivaizduokite,kad prieš jus suaugęs žmogus ir paklauskite savęs :,,Ką aš daryčiau,jei tai būtų suaugęs žmogus?”

Vaikas yra asmenybė

Tėvai vaiką turėtų priimti ir mylėti tokį, koks jis yra .Vieno vaiko lyginimas su kitu kelia priešiškumą. Reikia nuoširdžiai žavėtis geromis vaiko savybėmis ir leisti patirti skaudžius savo blogų poelgių padarinius.

Jei pabarate vaiką už prasižengimą ,kritikuokite ne jį, o netinkamus jo veiksmus.Pavyzdžiui, jei vaikas palieka svetainėje nešvarius indus,paaiškinkite,kad kitiems nesmagu, kai guli nešvarūs indai.

Nejuodinkite vaiko asmrnybė,nežeminkite jo. Neigiami tėvų vertinimai, etiketės ,,netikėlis”, ,,tinginys”, ,,žioplys” žeidžia vaiko savigarbą, verčia abejoti savo jėgomis ir gabumais.

Auklėjimo pozicijos

Pagrindinės vaikų auklėjimo pozicijos yra:

reikalauti paklusnumo;

nuolaidžiauti;

elgtis ir taip,ir taip.

Autoritarinių pažiūrų tėvai įsitikinę,kad jie viską žino geriau už vaikus.Todėl jie gali viską sręsti už vaikus.Jie mano,kad vaikai neturi savo nuomonė.

Nuolaidžiaujantys tėvai mano,kad neturi labai nurodinėti savo vaikus.Jie tenkina visus savo vaikų norus.Niekada nesako jokio pikto žodžio,kad neįžeistų vaikų trapaus ego.

Šios dvi pozicijos yra kraštutinės,bet turi ir privalumų:visada aišku,ko iš tėvų galima tikėtis.Tačiau net ir patys valingiausi,nuolaidžiausi ir kantriausi tėvai gali netekti kantrybės bei būti nenuoseklūs.

Tėvai,kurie vadovaujasi vien savo nuotaika dažniausiai elgiasi be jokios sistemos.Ši auklėjimo pozicija yra baisi vaikų atžvilgiu,nes jie negali nuspėti tėvų veiksmų.Jie nežino,ko iš tėvų tikėtis.

Yra dar viena-alternatyvi auklėjimo pozicija,kai tėvai pripažįsta,kad teisių turi tiek jie,tiek ir jų vaikai ir visi gali gyventi laisvai,gerbdami vieni kitus.

Visuomenėje egzistuoja mitas,kad šeima-tai demokratija.Psichologė R.Mastauskaitė teigia,jog šeima iš tiesų nėra demokratija:<…>,,Vis dėlto kažkas šeimoje turi priimti sprendimus,ir geriau,jei tas kažkas yra suaugęs žmogus”<…>(1999 (B) , p.37 ).

Laukiant iš vaiko paklusnumo,reikia tiesiog tikėti,kad jis bus paklusnus.Tuomet vaikas klausys.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 723 žodžiai iš 1445 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.