Vaižgantas
5 (100%) 1 vote

Vaižgantas

Vaižgantas

Juozo Tumo vaikystė prabėgo Rytų Lietuvoje.jis gimė 1869m. Rugsėjo 20 d., Maleišių kaime (dabar Anykščių rajonas).Tėvai jau buvo pagyvenę žmonės.Juozas buvo paskutinysis, dešimtasis vaikas.Jo vaikystės metais sesuo Marjona buvo ,,išminties sostas“,nes ji mokėjo sklandžiai ir turtingai kalbėti lietuvių kalba.Neilgai namuose buvo ir sesuo Ona, kuri vienintelė šeimoje mokėjo skaityti.

J.Tumo tėvas – lėtas, darbštus, teisingas ir sąžiningas, o motina – ,,gyva nervų pynė, virpanti styga, šnekutis iki bekraščio atvirumo“. Ji labai mylėjo vaikus, bet mirė net penki Tumų vaikai. Tumai turėjo valaką žemės ir buvo pasiturintys valstiečiai.

Vaikystės aplinka pažadino pirmuosius Juozo Tumo visuomeninius interesus. Iš tėvų ir artimųjų būsimas rašytojas išgirdo šiurpių pasakojimų apie baudžiavos gadynę, savo akimis matė Savičiūnų dvare, i kurį maleišiškiai ėjo dirbti, išlikusius baudžiauninkams plakti lovius.Taip gimė priešiškumas baudžiavai ir jos liekanoms žmonių dvasioje – bailumui, pasyvumui.

Būsimojo rašytojo atmintin įstrigo Rusijos – Turkijos karas.jis palietė ir Tumų Šeimą, šaukimą gavo ir brolis Jonas.Net praėjus daugeliui metų rašytojas rašė, kad karas pati didžiausia žmonijos nelaimė.

Eidamas dešimtuosius metus Juozas Tumas pradėjo lankyti dviklasę mokyklą.Būsimajam rašytojui išryškėjo gera atmintis ir pastabumas.Išlaikęs Anykščiuose pradinės mokyklos baigimo egzaminus, J.Tumas įstojo į Dinabarko realinę mokyklą. 1881m.Joje buvo plačiai dėstoma matematika, gamtos mokslai ir gana mažai humanitarinių dalykų.Mokslo lygis buvo gana aukštas. Iš pradžių J.Tumas mokėsi vidutiniškai, bet daug dirbo ir greitai tapo vienu geriausių mokinių.Aukštesnėse klasėse išryškėjo jo polinkis į literatūrą.Dinabarko mokykloje, kaip ir kitose carinės Rusijos mokyklose, veikė slapti savišvietos būreliai.Tokiam būreliui ir Juozas Tumas.Jis susipažino su sociologija ir politine ekonomija.

Tėvai, vos baigusiam keturias klases, kaip ir buvo numatę,siūlė stoti į kunigų seminariją, Tumas vis atidėliojo.Žinodamas nelengvą tėvų materialinę padėtį, toliau mokėsi savo jėgomis.Tačiau jo sveikata smarkiai sušlubavo.Pablogėjusi sveikata buvo viena iš priežasčių, kad jis pasirinko kunigo kelią.Karu ir paskatino noras gyventi Lietuvoje.Mat kunigai dirbdavo savame krašte, o kitų profesijų atstovus siųsdavo į tolimas Rusijos žemes.1888m. baigęs realinę mokyklą įstojo į Kauno kunigų seminariją.Jam ten buvo sunku pritapti dėl savo temperamento ir būdo.Impulsyvus ir energingas jaunuolis turėjo paklusti griežtai seminarijos valdžiai.Varžė jį ir tai, kad jis nemokėjo nei lotynų, nei lenkų kalbos.Seminarijoje Juozas Tumas suartėjo su kunigais, kurie dalyvavo lietuvių nacionaliniame judėjime.Jis talkino rengiant laikraščio ,,Žemaičių ir Lietuvos apžvalga“ programą. Kunigų seminarijoje praleisti metai nebuvo palankūs Juozo Tumo asmenybei tarpti: siaura lektūra nebrandino intelekto, dvasinis gyvenimas buvo skurdinamas.J.Tumas dažnai nesutardavo ne tik su vadovybe, bet ir kitais kunigais.Jį valdžia kilnojo iš vienos vietos į kitą, skyrė į tolimus užkampius. Baigęs kunigų seminariją jis nebuvo paliktas Lietuvoje, o išsiųstas į Latviją, į Mintaują.

Atsidūręs Mintaujoje(1983) Tumas susipažino su ten gyvenusiais pasauliečiais inteligentais.Visa lietuvių kolonija spietėsi aplink J.Jablonskį.Jo namuose vykdavo literatūriniai disputai, būdavo aptariami nauji lietuvių rašytojų kūriniai.Į literatūros darbą įsijungė ir Juozas Tumas.Jis rašė apie senąją lietuvių literatūrą, vertė iš lenkų į lietuvių kalbą vaizdelius.Nesutardamas su kunigais, jis vis dėl to buvo susietas su savo luomu.Todėl Mintaujoje visuomeninei veiklai J.Tumas ir nesurado platesnės dirvos.Aktyvus visuomenės veikėjas J.Tumas tapo Mosėdyje 1895.čia J.Tumas surado bendraminčių, kartu su jais pradėjo leisti klerikalinį laikraštį Tėvynės sargas (1896-1904).Tumas šį laikraštį redagavo iki 1902m., paskelbė jame publicistinių straipsnių bei lietuvių kultūros istorijos faktų.Aplinkybėms nepalankiai susiklosčius, bažnytinė valdžia nutarė J.Tumą iš Mosėdžio iškelti.Mosėdis paliko ryškų pėdsaką Tumo biografijoje.,,Tėvynės sargas“, organizacinis darbas, publicistika, rašytojo žodžiais tariant, ,,prarijo“ daug laiko, ,,pinigų ir juodų plaukų“.(Tumas pražilo neturėdamas trisdešimt metų.)Jis domėjosi istorija, psichologija ir filosofija.Iš lietuvių rašytojų jį žavėjo S.Daukantas ir M.Valančius.

Šiuo metu Jūs matote 36% šio straipsnio.
Matomi 737 žodžiai iš 2033 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.