Valgymo sutrikimai
5 (100%) 1 vote

Valgymo sutrikimai

Valgymo sutrikimai

Seminaras

Įvadas

Rimti valgymo sutrikimai yra skirstomi į tris kategorijas. Vadovėlyje “Psichologija studentui” jūs rasite dvi. Tai:

· atsisakymas palaikyti normalų kūno svorį – nervinė anoreksija,

· persivalgymas ir valymasis – nervinė bulimija.

Bet yra dar ir persivalgymas be valymosi – besaikis valgymas.

Persivalgymas – tai greitas didelio maisto kiekio suvartojimas per trumpą laiko tarpą, kurį lydi savikontrolės netekimo jausmas. Valymasis – tai paties sukeliamas – sužadinamas – vėmimas, piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais ar šlapimą varančiais vaistais – diuretikais ar klizmomis, kad pašalinti iš organizmo maistą.

Nervinė anoreksija

Nervinė anoreksija – tai sutrikimas apibūdinamas iškraipytu požiūriu į savo kūną, ypatinga nutukimo baime, atsisakymu palaikyti minimaliai normalų kūno svorį.

Apie 95% žmonių, kurie turi šį sutrikimą, yra moterys. Jis paprastai prasideda paauglystėje, kartais anksčiau ir dar rečiau jau suaugus. Nervinė anoreksija visų pirma paveikia žmones vidutiniuose ir aukštesniuose visuomenės sluoksniuose. Vakarų visuomenėje, t.y. aukštesnio pargyvenimo lygio šalyse, žmonių, turinčių šį sutrikimą, skaičius linkęs augti.

Nervinė anoreksija gali būti lengva ir trumpalaikė ar sunki ir ilgai besitęsianti. Skelbiami mirties rodikliai yra nuo 10 iki 20%. Bet kadangi esant lengviems ligos atvejams liga gali būti nediagnozuota, niekas tiksliai nežino, kiek žmonių serga nervine anoreksija.

Jos priežastis taip pat nėra tiksliai žinoma. Čia labai svarbūs socialiniai veiksniai. Noras būti plonam paplito Vakarų visuomenėje ir nutukimas yra suprantamas kaip nepatrauklus, nesveikas ir negeidžiamas. Net dar prieš paauglystę vaikai supranta šitas nuostatas ir 2/3 visų paauglių mergaičių laikosi dietų ar naudoja kitas priemones, kad kontroliuotų savo svorį. Aišku, kad tik mažas procentas šių merginų suserga nervine anoreksija.

Daugelis moterų, kurioms vėliau išsivysto nervinė anoreksija, yra smulkmeniškos, besilaikančios labai aukštų siekių ir sėkmės standartų. Anoreksija dažnai suserga stropios, gerai besimokančios, lankančios daug papildomų užsiėmimų mergaitės. Dažnai viso to reikalauja jų… mamos (dažniau šia liga suserga itin valdingų ir reiklių motinų dukros). Tuomet dukra tarsi tenkina motinos kompleksus, kažkada jos neišsipildžiusius lūkesčius. Kartais net sunku patikėti, jog pati motina skatina dukrą laikytis dietos, lankyti daugybę būrelių, net tapti manekene.

Anoreksija pasireiškia susirūpinimu kūno svoriu, net ir tarp tų, kurios jau yra plonos, t.y. lieknos, kaip liekni yra visi žmonės sergantys anoreksija. Tokios mergaitės visiškai neobjektyviai vertina save (žr. paveikslėlį). Didelis susirūpinimas ir nerimas dėl svorio didėja žmogui plonėjant. Netgi išsekintas žmogus skundžiasi besijaučiąs per storas, neigia, kad kas nors yra netvarkoje, nesiskundžia apetito stoka ar svorio netekimu ir dažniausiai priešinasi gydymui. Asmuo pas gydytoją neapsilanko tol, kol jo neatveda susirūpinę šeimos nariai.

Anoreksija reiškia apetito trūkumą, bet šį sutrikimą turintys žmonės iš tikrųjų yra alkani ir labai užsiėmę maistu. Gali būti taip, kad žmogus nevalgo, o paslepia maistą ar tyčia jį suniokoja. Anoreksikai dažnai renka receptus ir gamina skaniausius valgius, bet ne sau, o kitiems.

Didžioji dalis anoreksikų riboja jų suvalgomo maisto kiekį, ypač intensyviai mankštinasi, taip norėdami sumažinti savo svorį.

Kartais dar prieš netenkant daug svorio, moterims dingsta mėnesinės. Tokie žmonės dažniausiai turi silpną širdį, žemą kraujo spaudimą, žemą kūno temperatūrą, audinių patinimą, plonus plaukus. Tačiau dažnai jie neturi vitaminų trukumo ir yra stebėtinai atsparūs infekcijoms. Jiems visiems bendra depresija ir beveik visi meluoja, kiek jie suvalgė.

Kuo anksčiau susergama šia liga ir kuo ilgiau ji negydoma, tuo sunkesnė jos eiga ir gydymas, pasekmės dažnai lieka visam gyvenimui. Apskutai šią ligą itin sunku gydyti, nes priežastys — dažniausiai psichinės, nors randama ir biologinių organizmo veiklos pakitimų. Labai dažnai liga nustatoma pavėluotai (paauglės išradingai ją slepia), pažeidžiamas širdies raumuo, virškinamasis traktas, mergaitės esti itin nusilpusios. Sergančiosios anoreksija miršta nuo išsekimo, sutrikus vandens ir elektrolitų pusiausvyrai, organizmui apsinuodijus nuosavų audinių irimo produktais (tuomet ypač pažeidžiami inkstai, kepenys). Galima staigi mirtis dėl sutrikusio širdies ritmo.

Nervinė bulimija

Nervinė bulimija yra sutrikimas apibūdinamas pasikartojančiais persivalgymo epizodais, kuriuos seka valymasis, t.y. paties sukeliamas vėmimas ar vidurius laisvinančių vaistų, diuretikų vartojimas. Ji buvo atrasta kaip valgymo sutrikimas tik apie 1980 – uosius metus.

Kaip ir nervinėje anoreksijoje, dauguma žmonių, sergančių šia liga, yra moterys, priklausančios aukštesniam ar viduriniams visuomenės sluoksniui.

Persivalgymas, paskubomis ir greitai sunaudojant didelį maisto kiekį, praradus kontrolę. Suvartojama apie 5000 kalorijų vienu metu. Persivalgymą seka tyčinis išsekimas, vėmimas, griežtas dietos laikymasis ir alinantis mankštinimasis. Tačiau persivalgymo metu suvartotas maisto kiekis gali būti ir nedidelis,
t.y. ne didesnis nei normalus. Emocinis stresas dažniausiai paskatina persivalgymą, kuris dažniausiai vyksta slapta.

Šis susirgimas daug populiaresnis tarp jaunų moterų, nei anoreksija todėl, kad tu gali valgyti kiek tik nori ir tada išvemi, kol maistas dar nesuvirškintas. Ir prie to labiausiai priprantama!

Žmogus turi persivalgyti bent du kartus per savaitę, kad būtų diagnozuota bulimija. Bulimikų, kaip ir anoreksikų, svoris dažniausiai būna normalus.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 864 žodžiai iš 2867 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.