Valsas
5 (100%) 1 vote

Valsas

Įvadas

Šiuolaikinių pramoginių šokių figūros dabar yra standartizuotos ir suskirstytos pagal skirtingus mokymo lygius, su tarptautiniu mastu pripažintu žodynu, technika, ritmais ir tempais. Bet ne visada taip buvo.

Penki pasaulinės programos šokiai: Vienos valsas, lėtas valsas, tango, lėtas fokstrotas ir kvikstepas yra skirtingos kilmės, ritmo, tempo ir net estetikos, bet turi vieną bendrą dalyką: jie šokami poromis “uždaroje laikysenoje”. Ši laikysena charakteringa šokiams, kilusiems Vakarų Europoje, ir yra pramoginių šokių iš Europos karališkų rūmų paveldas. Tiesus ir fiksuotas liemuo dar ryškiau matomas klasikiniame balete, kurio kilmė yra panaši.

Uždaros laikysenos istorija

Charakteringa pramoginiams šokiams “uždara laikysena” greičiausiai yra kilusi iš tų laikų, kai vyrai šokdavo su kardais. Tai matoma Hanso Sebaldo Behamo (1500 – 1550) graviūroje ir Fabrito Caroso “Il Ballarino” 1581 metų iliustracijoje. Kadangi dauguma vyrų yra dešiniarankiai, įprasta laikyti kardą kairėje diržo pusėje, kad būtų lengviau dešine ranka išsitraukti kardą. Taigi jeigu vyras norėdavo ranka apsikabinti damą, ji turėjo būti jo dešinėje, nes kitaip damai būtų tekę šokti aplink kardą. Taigi vyras galėdavo apsikabinti damą tik dešine ranka, ir jei ji norėdavo draugiškai atsiliepti į kvietimą, padėdavo savo kairę ranką ant vyro dešinės. Tuomet jau vyrui būdavo nesunku pasiūlyti savo kairę ranką, kuri papildomai padėtų damai išlaikyti pusiausvyrą šokant. Be abejo, kairė damos ranka uždėta nat vyro dešinės – liekana iš tų laikų, kai damos buvo socialiai suvaržytos nuo bet kokių pasiūlymų vyrui. Vyras visada turėdavo rodyti iniciatyvą: jis siūlydavo, o dama arba priimdavo, arba atmesdavo. Kairio vyro delno ir dešinio damos delno sukabinimas irgi kilęs iš tų pačių socialinių apribojimų: vyras siūlydavo savo ranką (delnu į viršų), o dama priima siūlymą, dėdavo savo ranką (delnu žemyn) į vyro. Socialiai susiformavęs vyro iniciatyvos laukimas taip pat yra priežastis, dėl kurios pramoginiuose šokiuose vyras “veda”, o dama “seka”, t.y. vyras iš esmės yra atsakingas už choreografiją ir judėjimo kryptis.

Valsas

Valsas yra pramoginis šokis, šokamas pagal ¾ muzikinį ritmą, su stipriu pirmuoju mušimu. Pagrindinis valso judesys: žingsnis-žingsnis-pristatyti. Kadangi valsas yra šokamas pagal muziką, kurios pagrindas – trys mušimai į taktą, jis ryškiai skiriasi nuo šokių, kurių pagrindas – lyginis mušimų skaičius į taktą. Valse kiekvieną žingsnį atliekant per vieną mušimą, kitas taktas pradedamas kita koja nei ankstesnysis. Tai didelis sunkumas pradedančiajam. Tačiau reikia pastebėti, kad valso ritmas geriausiai pamėgdžioja supimąsi ant supynių, kuriame galime išskirti tris fazes (leidimąsi, kilimą ir aukščiausią tašką). Supantis ant supynių kaip tik lengviausia skaičiuoti ne viens, du, bet viens, du, trys, kadangi ta fazė, kai nei kylame, nei leidžiamės taip pat užima laiko atkarpą.

Volta

Pirmasis pagal ¾ ritmą užrašytas šokis yra valstiečių šokis Provence srityje Prancūzijoje 1559. Tai liaudiškos muzikos kūrinys, vadinamas Volta. Tiesa, Volta tuo pat metu taip pat buvo laikomas italų liaudies šokiu. Žodis “volta” italų kalboje reiškia “sukinį”. Taigi, nuo pat pirmųjų dienų, vienas iš šokio esminių bruožų: besisukanti pora. XVI a. Volta išpopuliarėjo Vakarų Europos karališkuose rūmuose. Volta reikalavo, kad partneriai šoktų uždaroje laikysenoje, bet dama buvo vyro kairėje! Vyras laikė damą apie liemenį, dama buvo uždėjusi savo dešinę ranką ant vyro pečių, o savo sijoną laikė su kairiąja. Garsi šio šokio iliustracija: Anglijos Elizabeta I šokanti Voltą su Leicesterio grafu, pakelta savo partnerio į orą (Penshurst Place, Kent). Šis užrašas tikriausiai yra jumoristinis, kadangi piešinys atrodo yra iš prancūziškojo Valois dvaro.

Volta panašus į šiandieninį Norvegų valsą. Kaip ir kiekviename šokyje, kur sukamasi, kai partneris turi atlikti žingsnį aplink partnerį, reikia žengti didesnį nei įprasta žingsnį, kad galima būtų patekti iš vieno partnerio pusės į kitą. Norvegų valse vyras padeda damai tai padaryti pakeldamas ją į orą, kai ji žengia žingsnį.

Vienos valsas

1754 pirmoji tikrų valsų muzika pasirodė Vokietijoje. Ryšys tarp Valsų ir Voltos lieka neaiškus, išskyrus tai, kad vokiškai “waltzen” taip pat reiškia “suktis”. Kad galėtų suktis vienas apie kitą, partneriai turi laikytis arčiau vienas kito. Dėl to daugelis šį laikė šokį amoraliu. Louis XIII (1601 – 1643) dėl to netgi uždraudė Voltą savo dvare. 1797 metais Wolfas parašė pamfletą, pavadintą taip: “Įrodymas, kad valsas yra pagrindinis mūsų kartos kūno ir sielos silpnumo šaltinis”.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 756 žodžiai iš 1372 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.