Veicarija
5 (100%) 1 vote

Veicarija

Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazija

Referatas

Šveicarija

Darbą atliko : Martynas Macas 8b

Vadovas : V. Venskuvienė

Laukuva 2005

Šveicarija

Plotas – 41299km2

Gyventojų skaičius – 6 000 000 gyv.

Gyventojų tankis – 164 žm/km2

Valdymo forma – Federacinė respublika

Kalbos – Vokiečių 63,7% , Prancūzų 19,2% , Italų 7,6% ,

Retoromanų 0,6% , kitos kalbos 8.9% .

Tikyba – Katalikai , Protestantai .

Piniginis vienetas – Šveicarijos frankas

Sostinė – Bernas ( 3 000 000 gyv. )

Kiti dideli šveicarijos miestai – Ciurichas , Bazelis , Ženeva .

Žmonių ūkinė veikla – 1. Žemės ūkis 4%

2.Pramonė 36%

3.Aptarnavimo sfera 60%

-1-

Teritorija ir valdymo forma

Šveicarija yra vakarų europos šalis . Šveicarija yra į rytus nuo

Prancūzijos , į pietus nuo vokietijos , į pietvakarius nuo Linchtenšteino , į vakarus nuo Austrijos ir į šiaurę nuo Italijos . Šveicarijos plotas yra 41299 km2 . Šveicarijoje yra daug kalnų , nes yra šalia alpės kalnų . Aukščiausia viršukalnė yra Monte Rosa 4634 m. Šveicarijos pietuose.

Švecariją sudaro 23 mažos respublikos , vadinamos kantonais . Tai savarankiški administraciniai vienetai , kurių kiekvienas turi savo vyriausybę ir įstatymų leidimo valdžią .Kontonų sąjunga vadinama konfederacija . Šveicarijos konfederacijos prezidentu kasmet renkamas kito kantono atstovas . Šveicarijos konfederacijos ištakos siekia 1291 metus , kai trys miškų kontonai pasirašė tarpusavio <> sutartį . Nuo tada sąjungą imta vadinti pagal vieną iš jų – Švyco kantoną .

Vėliau prie šios sąjungos jungėsi kiti kantonai . Paskutiniai kontonai ir <> Ženeva prisijungė prie konfederacijos XIX amžiuje . Nuo pat valstybės įsikūrimo pradžios šveicarai svarstė , kaip apsaugoti savo kraštą nuo gruoboniškų šalių kėslų , nors šalies nepriklausomybę uoliai gynė narsūs šveicarų kariai . Galutinai pavojus šiai šaliai problema buvo išspręsta 1815 metais , kai Vienos kongresas patvirtino Šveicarijos sienas ir jos <> . Neutralitetas buvo didelės reikšmės šaliai , nes padėjo išvengti XX amžiuje vykusių karų.

-2-

Paviršius

Šveicarija yra aukštai virš jūros lygio , nes šveicarija yra Alpių papėdėje . Šveicarijos kalnai yra labai aukšti ir panašūs į U raidę. Tai kalnai atrodo todėl , kad slinkdami ledynai keičia žemės paviršių . Per tūkstančius metų jie paplatino ir pagilino slėnius , kurie vadinami trogais . O gilesnėse ledynų išgremžtose vietose susikaupė vanduo . Šveicarijos kalnai ir ledynai : aukščiausiais šveicarijos kalnas Monte Rosa 4634m. , Jungfrau 4158 m. esantis šveicarijos vidurinėje dalyje , Bermina 4049 m. šalies pietryčiuose ir Zurnergrado ledynas .

Gamtos turtai

Gamtos turtų Šveicarijoje galima teigti nėra.

Gyventojų ūkinė veikla

1. Žemės ūkis sudaro 4% visos šveicarijos žmonių ūkinės veiklos. Žmonės augina galvijus ir avis alpių kalnuose , nes alpių kalnai labai tinka gyvulininkystei , nes yra vešli žolė .

2.Pramonė sudaro 36% šveicarijos ūkinės veiklos . Visi esame girdėję , jog šveicarija – turtinga , laikoma aukščiausio ekonominio lygio šalimi pasaulyje . Šveicarija gerokai lenkia daugelį šalių pagal vienam gyventojui teikiantį bendrąjį vidaus produktą . Bet šveicarija puikiai moka elgtis ir su pinigais . Apie tai byloja patikimiausias laikomi garsieji šveicarijos bankai . Juose saugoma ne tik šveicarų , bet ir kitų šalių piliečių pinigai . Bankų šioje šalyje tiek daug , jog reta šalis gali lygintis su Šveicarija pagal jų tankumą . Svarbiausias bankininkystės centras – Ciurichas .

Be neutraliteto ir bankų svarbu ir tai , kad šalies pramonėje dirba labai aukštos kvalifikacijos darbuotojai . Tai padėjo šveicarijai sukurti stiprią mašinų pramonę ir jos gaminių kokybę pralenkti daugelį šalių . Dabar šalyje gaminami garsėjantys pasaulyje mechaniniai laikrodžiai , programavimo valdymo tekinimo staklės , matavimo prietaisai ir
kiti aukštos kokybės gaminiai. Šveicarijoje gerai išplėtota ir chemijos pramonė . Šveicarų gaminami vaistai ir vitaminai , dažai , lakai , ir kita produkcija tiekiama daugeliui šalių .

-3-

3. Aptarnavimo sfera sudaro 60% Šveicarijos ūkinės veiklos . Nors Šveicarija – kalnų šalis , tačiau turi gerai išplėtotą transporto sistemą . Geležinkelių tuneliai šalyje pradėti kasti XIX amžiaus pabaigoje , o pirmieji automobilių tuneliai atsirado maždaug prieš keturiasdešimt metų . Dabar kalnuose įrengta šimtai tunelių , pastatyta tūkstančiai tiltų bei viadukų . Neseniai šalyje buvo atidarytas ilgiausias (16,3km) kalnų tunelis pasaulyje – Šv. Gotardo automobilių tunelis .

Klimatas ir vidaus vandenys

Kadangi šveicarija yra aukštai virš jūros lygio , kalnuose oras yra pakankamai vėsus . Sausį temperatūra yra 0 — -10 laisnių celcijaus . Vasarą . liepos mėnesį temperatūra pakyla apie +20 +30 laipsnių celcijaus . Nedidelė Šveicarijos dalis yra vidutinių platumų klimato juostoje , o didžioji šveicarijos dalis yra priskaitoma aukštikalnių klimato sričiai , o trumpiau šveicarijoje yra pereinamasisi žemyninis klimatas . Kritulių šveicarijoje iškrenta apie 2000ml.

Šveicarijoje yra daug didelių kalnų . Jie visi yra ledyninės kilmės , susiformavo slenkant ledynams . Vienas iš jų , didžiausias šveicarijos ežeras “ Ženeva” kurios plotas 582 km2 , o ženeva taip pat yra viena giliausių europoje , ženevos gylis 310 m. .Taip pat labai dideli ežerai yra Noišatelio ež. Ir dalis Bodeno ež. Kurį vokiečiai vadina Prydrichshafeno ežeru .

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 766 žodžiai iš 1429 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.