Veikėjų paveikslai romane oliverio tvisto nuotykiai
5 (100%) 1 vote

Veikėjų paveikslai romane oliverio tvisto nuotykiai

Kūrinių apie sunkią našlaičių dalią yra pakankamai daug. Neretai niekam nereikalingų žmonių – našlaičių gyvenimas aprašomas gana tikroviškai.

Čarlzas Dikensas yra vadinamas veikėjų paveikslų ir charakterių kūrimo meistru. Trumpuose epizoduose labai greitai jis sukuria nepaprastai ryškius personažus. Šiame romane yra veikėjų, kurių paveikslą ir charakterį perpranti perskaitęs vos kelis knygos puslapius, tačiau yra ir tokių, kurių paveikslo detalės subtiliai prijungiamos vos ne kiekviename romano skyriuje. Nors romane „Oliverio Tvisto nuotykiai“ priskaičiuojama apie trisdešimt veikėjų, tačiau ypatingai išryškėja keleto veikėjų paveikslai.

Pradėti analizuoti veikėjų paveikslus derėtų nuo Oliverio Tvisto – pagrindinio šio romano veikėjo. Oliveris gimė darbo namuose. Vos jam gimus mirė Oliverio motina Agnė. Tada vargšas našlaitis buvo paliktas misis Men „gailestingajai globai“. „Fermoje“ gyvenantys vaikai per dieną gaudavo apgailėtiną maisto davinį, buvo nuolat mušami ir neretai gaudavo pylos net už menkiausius nusižengimus. Kad ir kaip bebūtų keista, tačiau Oliveris sulaukė savo devynerių metų gimtadienio, kurį sutiko anglių rūsyje su dar kelias savo draugais. Vaikai buvo nubausti už tai, kad drįso pareikšti esą alkani. Sulaukęs tokio amžiaus Oliveris buvo truputį per mažo ūgio, labai liesas. Tai tik dar kartą patvirtino, kad misis Men vaikus maitina labai mažai, o vaikų išlaikymui skirtus pinigus pasilieka sau. Tą dieną berniuko gyvenimas pasikeitė, tačiau galbūt ne į gerąją pusę. Misteris Bamblis išsivedė berniuką atgal į darbo namus. Iš ten jį mokiniu pasiėmė misteris Sauerberis, miestelio laidotojas. Nuo pat gimimo Oliveris kentė alkį, skaudžius mušimus ir vargą. Atsidūręs laidotojo namuose, berniukas nusprendė pabėgti į Londoną.

Pakeliui sutiktas Džekas Daukinsas, geriau žinomas kaip Klasčius, pakeitė berniuko gyvenimą. Naivuolis Oliveris patikėjo viskuo, ką suokė Klasčius. Oliveris sekė paskui jį į Feidžino būstą, net nesusimąstydamas apie kokią nors apgaulę. Berniukui nė neįtariant žydas ir jo parankiniai mokė našlaitį vagies amato. Tas mokymas pasireiškė žaidimų forma.

Kaip jau buvo minėta, Oliverį visi skriaudė. Pirmaisiais gyvenimo metais jis pakliuvo į nedorėlė misis Men rankas. Jos vadovaujamoje „fermoje“ vaikai nejautė „valgio ir apdaro pertekliaus nepatogumų“. Atsidūrusį darbo namuose berniuko nenustebino tokios pat gyvenimo sąlygos kaip ir „fermoje“. Sykį jį žiauriai sumušė valgyklos virėjas, nes Oliveris drįso paprašyti dar košės. Patekusį pas laidotoją berniuką irgi primušė. Patekęs pas žydą Feidžiną jis nebejautė maisto trūkumo ir nebekentė skaudžių mušimų.

Galima sakyti, kad nepaisant skaudaus likimo, Oliveris išliko geros ir kilnios širdies. Gyvendamas pas misterį Brounlou berniukas sumano aplankyti savo vaikystės draugą, su kuriuo kartu gyveno „fermoje“. Man tai atrodo gana kilniaširdiškas poelgis.

Visą berniuko gyvenimą misteris Bamblis buvo kaip šešėlis, temdantis Oliverio gyvenimą. Parapijos bidlis nuo savo pareigų, o gal iš prigimties buvo labai piktas, savanaudis, negailestingas žmogysta. Jis buvo įsitikinęs, kad jis yra autoritetas visiems parapijos žmonėms: „Misteris Bamblis buvo labai geros nuomonės apie savo iškalbą ir savo vertę.“

Misteris Bamblis buvo fiziškai stiprus žmogus: „jis piktai pakratė vartelius, o paskui paspyrė juos taip smarkiai, kaip galėjo paspirti vien tik bidlio koja.“ Galbūt dėl to ir dėl savo pareigų jis buvo labai žiaurus. Jo žiaurumą kentė ir darbo namų vaikai, ir moterys, ir vyrai, ir kiti parapijos gyventojai. Jo žiaurumą kentė ir Oliveris Tvistas. Parapijos bidlio širdį trumpam suminkštino džinas su vandeniu, kuriuo jį pavaišino misis Men. Misteriui Bambliui būtų galima pritaikyti repliką: „Pareigos – tai žmogaus šarvai“. Juk iš tiesų jo žiaurumą lėmė bidlio pareigos. Iškyla klausimas: koks jis būtų buvęs, jei būtų dirbęs paprastu darbininku?

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 626 žodžiai iš 1183 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.