Velykos
5 (100%) 1 vote

Velykos

Velykos

Šv.Velykos-Kristaus prisikėlimo šventė.Senovės Lietuvoje jos buvo švenčiamos kaip gamtos atbudimo šventė.

Prieš Velykas buvo laikomasi pasnininko.Paskutinė savaitė prieš Velykas buvo vadinama didžiąja. Ji buvo laikoma vėlių savaite, arba vėlių Velykomis. Priešvelykinės apeigos prasidėdavo Verbų sekmadieniu.Tuomet eglių ,blindžių ,žilvičių ,beržo šakeles rinkdavo į verbas ir nešdavo į bažnyčią. Verbas laikydavo visus metus. Laikas nuo Verbų sekmadienio iki Atvelykio(pirmo sekmadienio po Velykų) buvo laikomas labai paslaptingu.Egzistavo daugybė būrimų ,prietarų , draudimų.

Didįjį penktadienį žmonės burdavo.Buvo tikima,kad tądien vyksta raganų susibūrimas.

Priešvelykinį šeštadienį žmonės rimtai nusiteikdavo,laikydavosi visokiausių draudimų , pvz. nieko neskolindavo ir nesiskolindavo.Didįjį šeštadienį taip pat šventindavo vandenį ,kuriuo pagalba išvaikydavo piktąsias dvasias iš trobų ir tvartų.

Didžioji savaitė baigdavosi Velykomis,kurios buvo švenčiamos keturias dienas.Per Velykas žmonės atlikdavo įvairiausias apeigas, pvz.: apvažiuodavo aplink savo laukus,skubėdavo pirmi atvykti namo ir t.t.Ypač daug dėmesio buvo skiriama Velykų pusryčių stalui.Jo pagrindinis atributas buvo margučiai.

Margučiai simbolizavo gamtos prisikėlimą ,gyvybės atsiradimą ,gyvenimo atsinaujinimą augalijos gimimą ,žydėjimą ir vaisingumą .Taip pat tikėjo,kad gali perimti žmonių ir gyvulių ligas,nukreipti blogas akis,išvalyti sielą . Lietuvoje margučiai buvo žinomi gerokai iki krikšto. Ilgus amžius lietuviai kiaušinius dažė natūraliais dažais:ąžuolo,skroblo ar juodalksnio žieve, svogūnų lukštais,rugių želmenimis, kmynais ir kt.Margučiai buvo marginami ne tik dėl grožio. Jie turėjo simbolinę prasmę.Juoda spalva simbolizavo žemę , raudona-šviesą ir šilumą ,žalia- pavasario žalumą ,mėlyna-dangų ,geltona ir ruda-subrendusius javus.Skirtingi buvo ir margučių raštai.Buvo vaizduojami dangaus kūnai(saulė,menulis,žvaigždės), augalai, gėlės.Taip pat buvo naudojami geometriniai raštai.

Šiuo metu Jūs matote 61% šio straipsnio.
Matomi 316 žodžiai iš 519 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.