Veterinarine chirurgija
5 (100%) 1 vote

Veterinarine chirurgija

T U R I N Y S

Turinys………………………………………………………………………………………………………………………….2

Įvadas …………………………………………………………………………………………………………………………..3

Kiaulaičių kastracija………………………………………………………………………………………………………3

Karvių ir telyčių kastracija………………………………………………………………………………………………6

Kačių kastracija……………………………………………………………………………………………………………..7

Kalių kastracija……………………………………………………………………………………………………………..8

Išvados ……………………………………………………………………………………………………………………….9

Literatūros sąrašas ………………………………………………………………………………………………………10

ĮVADAS

Kastracija – tai lytinių liaukų pašalinimas arba jų funkcijos sustabdymas. Lytinių liaukų funkcija gali būti sustabdoma įvairiais būdais: sutrikdant jų aprūpinimą krauju ir pažeidžiant nervus, vartojant cheminius arba hormoninius preparatus, švitinant radioaktyviais spinduliais, taip pat iš viso pašalinant lytines liaukas. Veterinarijoje dažniausiai tuo tikslu taikoma chirurginė kastracija – kiaušidžių šalinimas (ovarioektomija) arba šalinimas kiaušidžių kartu su gimda (ovariohisteroektomija). Pašalinus patelei gimdą – pas ją išlieka lytiniai refleksai, t.y. patelė rujos, tačiau negalės apsivaisinti. O kada pašalinamos lytinės liaukos (kiaušidės) – patelės nustoja rujoti.

Apžvelkime dažniausiai kastruojamų gyvūnų pateles. Iš žemės ūkio patelių kiaulaitės ir telyčaitės kastruojamos dažniausiai, jeigu jos auginamos lašiniams (kiaulaitės) arba mėsai (telyčaitės). Kastravimas – tai ekonomiškai naudinga operacija, nes kastruotos patelės priauga 10-15 % daugiau, jų penėjimosi laikas sutrumpėja iki 15-30 dienų, lyginant su nekastruotų. Auginamų iki bekoninės kondicijos kiaulaičių kastruoti neverta. Karvės gali būti kastruojamos gydomaisiais tikslais, sergant kiaušidžių cistomis. Gamyboje dažniausiai kastruojamos ketės ir kalės, kurios nebus naudojamos veisimui arba dėl tam tikrų ligų.

Kiaulaičių kastracija.

Anatominiai-topografiniai duomenys. Kiaušidės, ovaria, yra ovalinis porinis organas. Jaunų kiaulaičių kiaušidės paviršius yra lygus, o subrendusių – dėl folikulų atsiradimo paviršius būna nelygus ir primena avietės uogą. Kiaušidės ilgis – 3-5 cm. Su gimda kiaušides jungia ploni kiaušintakiai. Kiaušidės yra juosmens srityje kaudaliau inkstų; jos kabo ant pasaitų, prisitvirtinusių prie tiesiosios žarnos šonų (1 pav.). jaunų kiaulaičių pasaitai būna trumpi (3-5 cm), subrendusių – ilgis būna 6-10 cm, o paršavedžių – 10-20 cm. Kairysis pasaitas paprastai būna 1-2 cm ilgesnis už dešinįjį.

1 pav. Jaunos (kairėje) ir suaugusios (dešnėje) kiaulės kiaušidžių padėtis: 1 – kiaušidė; 2 – gimdos raištis; 3 – gimda; 4 – šlapimo pūslė.

Kiaulaitės lytiškai subręsta 5-8 mėn. amžiaus, prasideda jų ruja. Ruja trunka 2-7 paras, kartais kas 3-4 savaites. Rujos metu kiaulaitės būna neramios, trukdo ramybę kitiems gyvuliams garde, mažai ėda. Rujos metu jos ne tik ne priauga svorio, bet dažniausiai svoris dar ir nukrenta 5-8 kg. Palyginus su nekastruotomis, kastruotų subrendusių kiaulaičių priesvoriai būna 187-206 g didesni, o jų penėjimūsi laikas sutrumpėja iki 15-30 dienų.

Kastruojamos 4-8 mėn. kiaulaitės vienkartinės ir senos išbrokuotos paršavedės.

Fiksavimas ir anestezija. Prieš operaciją gyvulys apie 18 val išlaikomas alkanoje dietoje, kad žarnynas ir pilvo ląsta būtų kuo tuštesnė. Nuraminimui leidžiamas aminazinas ir daroma vietinė anestezija arba taikoma bendra narkozė. Nuskausminama suleidus į veną Chloralio hidratą ar Ketaminą. Kiaulaitė guldoma ant kairiojo šono (kairės kiaušidės raištis turi ilgesnį saitą) galvą žemyn. Dažniausiai jos rišamos prie kopėtėlių, kurios pakeliamos 45º kampu. Jauną kiaulaitę lengviau kastruoti per baltąją liniją, o suaugusiai, mažiau komplikacijų būna, kai kastrojama darant pjūvį šone.

Operacijos atlikimo technika. Kastruojama per baltąją liniją kiaulaitė fiksuojama lovelyje aukštelninka galva žemyn 45º kampu. Paruošus operacijos lauką, per baltąją liniją tarp antros ir trečios užpakalinių spenių poros 4-7 cm ilgiu visi audiniai perpjaunami iki pilvaplėvės. Pakėlus ir atsargiai perkirpus pilvaplėvę, pro žaiždą į pilvo ertmę įkišamas kairės rankos smilius su nykščiu ir ieškoma kiaušidžių, kurios yra gimdos ragų gale. Kiaušidė ištraukiama į žaizdos paviršių ir fiksuojama hemostatiniu pincetu. Ištraukus antrąją kiaušidę, abi pašalinamos emaskuliatoriumi arba perrišus raiščius ligatūra, nukerpamos. Gimdos ragai įsitraukia į pilvo ertmę, pilvo siena užsiuvama 2-3 dygsnių mazgine siūle sukabinant visus sluoksnius. Siūlė apibarstoma antiseptiniais milteliais arba apipurkščiama
antiseptiniais tirpalais. Siūlės išimamos po 8-10 dienų.

Kastruojama per šoną kiaulė fiksuojama paguldyta ant kopėtėlių galva žemyn. Paruošus operacijos lauką, 1-2 cm į priekį ir 1-3 cm žemiau klubagumbio krašto perpjaunami visi audiniai iki pilvaplėvės. Pilvaplėvę suimame pincetu, įsitraukiame į žaizdą ir įkerpame žirklėmis arba praduriame pirštais (žiūr. 2 pav.). Kairės rankos smiliumi ir nikščiu surandamos kiaušidės ir ištraukiamos į žaizdos paviršių. Jeigu dviem pirštais surasti kiaušidžių nepavyksta, žaizda padidinama ir jų ieškoma įkišus visą ranką. Padėjėjas, kumščiu spaudžia pilvo sienelę iš apačios, priartina kairę kiaušidę ir chirurgas lengviau ją suranda.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 792 žodžiai iš 2383 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.