Vilniaus senamiestis
5 (100%) 1 vote

Vilniaus senamiestis

Tema:

• Šventos Onos ir Bernardinų architektūrinis ansamblis – vienas iš gražiausių vėlyvosios gotikos paminklų Vilniuje. Gynybinė gotika, aštuonbriaunis bokštas.

• A. Mickevičiaus paminklas.

• Pilies skersgatvis, jame esantys paminklai.

• Pilies gatvė – viena seniausių gatvių Vilniuje.

• Pilies gatvėje esantys Didikų rūmai.

• Pirmasis Vilniaus turgus.

• Pagoniška Ragučio šventyklos vieta Piatnickajos cerkvė.

• Amatininkų kvartalas.

• V. Krutulio skulptūra „Metraštininkas“.

• Prieškario žydų gyvenamasis kvartalas. Žydų gatvė – kelias į buvusią Sinagogą.

Adomo Mickevičiaus paminklas

A.Mickevičiaus paminklas stovi skvero, esančio tarp Vilnios upės bei Šv. Onos ir Bernardinų bažnyčių, pietinėje dalyje. Paminklo aikštelė, grįsta bazalto trinkelėmis, yra truputį aukščiau skvero lygio. Į ją iš trijų pusių veda takai, granito laiptai. Paminklo kompoziciją sudaro monumentali, apskritų formų skulptūra ir neaukštas stačiakampis postamentas. Viskas padaryta iš rusvo granito. Skulptūra atgręžta į vakarus. Poetas vaizduojamas giliai susimąstęs, pasirėmęs į neaukštą horizontaliai perdalytą koloną. Veidas svajingas, mąslus, akys beveik užmerktos. Veidas atkurtas pagal poeto atvaizdus. Pozos dvasingumą paryškina iškilmingas, klostėmis krintantis žemyn drabužis. Paminklo kompozicijoje plastiškai reikšmingas elementas – kolona. Dvi jos dalys simbolizuoja poeto gyvenimą tėvynėje ir tremtyje, priklausomybę lenkų ir lietuvių kultūroms.

Skulptūra – 4,5 m aukščio, postamentas neaukštas – 0,57 m. Figūros pobūdis ir architektūrinis aplinkos sutvarkymas suteikia aukštam postamentui kameriškumo.

Skulptūrą 1980 m. Sukūrė skulptorius G. Jokūbonis. Paminklas pastatytas pagal architekto

V.Čekanausko projektą 1984 m.Šv. Onos bažnyčia

Daili, grakšti ir elegantiška lyg mergina, kuria ant savo delno į Prayžiu nusinešti panorėjęs Napoleonas Bonapartas, yra žaismingiausia ir gracingiausia pasaulio bažnyčia. Smailių arkų langai, ažuriniai bokšteliai ir kt., pastatyti iš 33 rūšių plytų formų. Nežinomas architektas išnaudojo visas šios medžiagos galimybes.Tokio aukščio ir mažo pagrindo pastatas buvo drasus architekto žingsnis. Pasakojama, kad tas pats architektas buvo pastatęs rumus šalia Neries. Vieno pokylio metu jie yra sugriuvę, nes taip pat buvę labai nerealistiškai architekturos taisyklių požiuriu.

Susikertančios arkos, liauni bokšteliai sugriauna bet kokią plokštumos iliuziją, o vakaro metų fasade įspindusi saulė viską paverčia tarsi gyva laužo liepsna.

Tai nacionalinės reikšmės paminklas, jo svarbą bei turtingą istoriją pabrėžia būdingai susipynę trys architektūriniai stiliai – gotika, renesansas ir barokas. Bažnyčia užima svarbią vietą architektūriniame komplekse, kurį sudaro buvęs pranciškonų vienuolynas (po Antrojo pasaulinio karo – Dailės institutas; dabar – akademija), vėlyvosios gotikos Šv. Onos bažnyčia ir buv. Bernardinų sodas (dabar – Sereikiškių parkas).

Spėjama, kad pirmąją (medinę) Šv. Onos bažnyčią pastatė XIV a. Vytauto Didžiojo žmona Ona. Pirmas istorinis paminėjimas apie Šv. Onos bažnyčią siekia 1394 m.

Manoma, kad mūrinė bažnyčia pranciškonų pastangomis buvo pastatyta 1495 – 1500 m. Tai vėlyvosios gotikos šedevras, kuriam nedaug yra lygių pasaulyje. Beveik nepakitusi bažnyčia pasiekė mūsų dienas ir tapo vienu Vilniaus simbolių.

Bažnyčiai skirta daug legendų. Populiariausias pasakojimas yra apie tai, kad Napoleonas, pamatęs Šv. Onos bažnyčią, panoro pasidėti ją ant delno ir perkelti į Paryžių.

Bažnyčia, pastatyta iš trisdešimt trijų rūšių plytų, štai jau penki amžiai stovi rūsčios bernardinų gotikos užuovėjoje, stebindama ją stačiusių meistrų drąsa ir sumanumu. Stebėtinai lengvas, darnus ir žaismingas pastatas pasižymi ritmiška vertikalių ir lenktų linijų kompozicija: viršum portalo visai nėra mūro plokštumų, tik piliastrai, liekni lazdelių ketvirtainiai, trijų rūšių arkos ir elegantiški bokšteliai, vainikuoti metaliniais kryžiais. Dailėtyrininko Vlado Drėmos tvirtinimu, fasado kompozicijoje išryškintas senasis Lietuvos herbas – Gedimino stulpai. Šoniniai fasadai ir presbiterija taip pat yra labai sudėtingi – su aukštais langais ir ažūriniais bokšteliais.

Šalia bažnyčios stovi architekto N. Čiagino suprojektuota neogotikinė varpinė (1873 m.), pastatyta vietoje buvusios klasicistinės.

Šv. Onos ir Bernardinų bažnyčios bei Bernardinų vienuolyno ansamblis

Tai vienas reikšmingiausių Vilniaus senamiesčio architektūros akcentų. Ansamblis išsidėstęs Vilnios kilpoje, Maironio g. rytų pusėje. Svarbiausi komponentai – gotikinės Šv. Onos ir Šv. Pranciškaus bažnyčios. Jos sujungtos, stovi viena už kitos. Netaisyklinga bažnyčių padėtis sudaro įdomias perspektyvas. Vienuolyno korpusai šiaurės pusėje juosia 2 vidaus kiemus. Pastaruosius kiemus jungia arkinė anga.

Ansamblis šalia Žemutinės pilies pradėjo formuotis XV a. pabaigoje, po to, kai 1462 į Vilnių atsikėlė bernardinai.
XVI a. iš esmės susiformavo raiškus gotikinis ansamblis iš 2 bažnyčių ir vienuolyno pastatų.

Ansamblio dominantė nedidelė puošni šv.Onos bažnyčia. Yra žymiausias Lietuvos vėlyvosios gotikos pastatas. Pasižymi sudėtinga kompozicija, neturinčia plytų gotikoje analogų. Fasadų plastika yra labai savita. Bažnyčia pailgo stačiakampio plano, 1 navos su trumpa presbiterija ir trisiene apsida. Sienos gelsvų plytų mūro. Puošybai panaudotos 33 rūšių profilinės plytos.

Profiliuotos bokštų briaunos, sudėtingais angokraščiais papuošti aukšti siauri langeliai, liepsninės arkos sudaro kilimo aukštyn įspūdį. Bokštų viršuje kyla go piešimo presbiterijos tinklinis skliautas. Vienaliai su pumpurais. Šoniniai fasadai taip pat sudėtingi. Interjere vyrauja vertikalios linijos. Sudėtingo piešimo presbiterijos tinklinis skliautas. Viena gražiausių interjero dalių – restauruotas vargonų choras. Mūrinė bažnyčia pastatyta XV a. pabaigoje.

Šiuo metu Jūs matote 36% šio straipsnio.
Matomi 916 žodžiai iš 2513 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.