Vilniaus universitetas
5 (100%) 1 vote

Vilniaus universitetas

Vilniaus universitetas

Kai 1569 m. kovai prieš vis labiau plintančias M. Liuterio idėjas į Lietuvą buvo pakviesti jėzuitai, Vilniaus vyskupas V. Protasevičius į jų rankas perdavė visus krašto švietimo ir mokyklų reikalus Jėzuitai jau 1570 m. Vilniuje atidarė savo kolegiją. Tačiau kolegija, būdama tik vidurinė mokykla, negalėjo išspręsti visų jai keliamų uždavinių. Todėl 1579 m. balandžio 1 d. vyskupas išsirūpino iš didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro (1576 – 1586) privilegiją, leidžiančia kolegiją pertvarkyti į aukštąją mokyklą.

Ši naujai įkurta aukštoji mokykla buvo vadinama Vilniaus jėzuitų akademija. Ji turėji tik du fakultetus – filosofijos ir teologijos.

1641 m. prie akademijos buvo įsteigtas teisės mokslų fakultetas, o 1753 m. – įkurta astronomijos observatorija.

Jėzuitų ordinas 1773 m. buvo likviduotas, todėl Vilniaus akademija 1781 m. buvo pertvarkyta į Lietuvos Vyriausiąją mokyklą. Ją imta tvarkyti pagal kitų

Europos aukštųjų mokyklų pavyzdį, į mokymo programas plačiai įtraukiant ne tik tiksliųjų bei gamtos mokslų dėstymą, kurių nebuvo kitų to meto universitetų mokymo programose. Vyriausiojoje Lietuvos mokykloje dirbo įžymūs vietiniai ir iš kitų kraštų pakviesti mokslininkai – medikai J. Briotė, S. Bisis, N. Renjė, botanikai G. Forsteris, S. Jundzilas, Z. Žilibertas, P. Norvaiša, astronomas M. Počobutas, architektai M. Knakfusas, L. Stuoka – Gucevičius, dailininkas P. Smuglevičius ir kt.

1803 m. balandžio 4 d, caras aleksandras I Lietuvos Vyriausiajai mokyklai suteikė Vilniaus imperatoriškojo universiteto vardą.

Imperatoriškasis Vilniaus universitetas (1803 – 1832 m.) garsėjo savo profesoriaus ir auklėtiniais. Čia dirbo daug pasaulinio masto mokslininkų – gamtininkai broliai A. J. Sniadeckiai, L. Bojanus, medikas J. Frankas, istorikai ir literatai J. Lelevelis, G. Grodekas, I. Onacevičius, I. Danilevičius, dailininkas J. Rustemas, skulptorius K. Jelskis, architektas K. Podčašinskis ir daugelis kitų. Tuo laikotarpiu Vilniaus universitete mokėsi lenkų poetai A. Mickevičius ir J. Slovackis, lietuvių rašytojai ir švietėjai S. Daukantas, S. Stanevičius, S. Valiūnas ir kt.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 320 žodžiai iš 589 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.