Vilnius1
5 (100%) 1 vote

Vilnius1

Pietų architektūra po šiaurės dangumi, Vilniaus amfiteatras, apsuptas kalvų, miškelių ir laukų, vasarą praplaukiantys kamuoliniai debesys, o rudenį atslenkančios miglos – visa tai Vilniui suteikia įstabaus miesto paveikslą, spinduliuoja Europos laisvės ir individualumo dvasia.

Nieko stebėtino, jog Lietuvos sostinė taip greitai tampa vienu iš populiariausių turizmo traukos centrų Rytų Europoje. Vilnius vertinamas kaip patraukli, viliojanti, be abejonės, verta aplankyti vieta.

Nesvarbu, kas Jūs esate – architektūros ar visuomeninio gyvenimo mėgėjas, operos ar krepšinio gerbėjas, parduotuvių ar gatvės maskaradų lankytojas, – kiekvienam, keliaujančiam po Baltijos ar Skandinavijos šalis, Vilnius yra puiki vieta apsistoti.

Jei praeityje nesate daug girdėjęs apie Vilnių, tuomet tai būtinai atsitiks ateityje. Taigi, negaiškite!… Įtraukite Vilnių į sąrašą miestų, kuriuos būtinai aplankysite. Jūs galite čia atvykti trumpam, bet palikti šią vietą bus tikrai sunku. O sugrįžęs Jūs tikrai paklausite: ar esi girdėjęs apie Vilnių?

Pirmą kartą dabartinė sostinė buvo paminėta XII amžiaus rašytiniuose šaltiniuose. O štai jau 1323-aisiais Vilniui buvo suteiktas miesto vardas. Per kelis šimtus metų jis tapo vis stiprėjančiu ir visapusiškai augančiu miestu, nes jau 1579 metais čia įkuriamas universitetas – pirmasis toks Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, tačiau gana greitai tapęs svarbiu Europos mokslo ir kultūros židiniu. Žinoma, politinis, ekonominis ir socialinis gyvenimas čia buvo taip pat labai intensyvus. Tai parodo XVI amžiuje išleisti statutai. Beje paskutinysis iš jų galiojo iki XIX amžiaus.

Kaip ir visi viduramžių miestai, Vilnius kūrėsi aplink Rotušę. Pagrindinė gatvė, vadinama Pilies gatve, jungė valdovų rūmus ir Rotušę. Kitos miesto gatvelės, kaip pavasariniai upeliukai, vingiavo susidurdamos su didikų ir žemvaldžių rūmais, bažnyčiomis, parduotuvėlėmis ir amatininkų dirbtuvėmis. Siauros vingiuotos gatvės ir maži jaukūs kiemai sudarė spindulinį viduramžių Vilniaus planą.

Sparčiai besivystantis Vilnius buvo atviras ir iš Rytų, ir iš Vakarų atvykstantiems kitataučiams. Dėl to bėgant laikui mieste ėmė kurtis stiprios lenkų, rusų, žydų, vokiečių, karaimų ir kt. bendruomenės. Kiekviena jų savaip prisidėjo prie miesto formavimosi: tuo metu Vilniuje suklestėjo amatai, prekyba, mokslas. Miestas sparčiai augo – XIX a. pradžioje jis buvo trečias pagal dydį Rytų Europos regione. Didesni tebuvo Maskva ir Sankt Peterburgas.

NIEKUR KITUR, TIK VILNIUJE…

Aviacija

Lakūnas Jurgis Kairys išgarsino Vilnių, pirmą sykį praskrisdamas po tiltais aukštyn ratais, o kitąkart – vienu skrydžiu praskrisdamas po dešimčia Vilniaus tiltų.

Europos centras

1989 metais Prancūzijos Nacionalinis geografijos institutas nustatė, jog geografinis Europos centras yra už 26 km į šiaurę nuo Vilniaus. Už 14 km nuo šios vietos yra įsteigtas Europos skultūrų parkas.

Europos parkas

Tai šiuolaikinių skulptūrų muziejus po atviru dangumi, didžiulis menininkų prižiūrimas parkas, kasmet pasipildomas naujais originaliais meno darbais.

Frank Zappa

1995 m. buvo pastatytas pirmas pasaulyje paminklas, skirtas žymiam Amerikos kompozitoriui, gitaristui ir dainininkui Frankui Zappai. Tai iki šiol yra vienintelis pasaulyje paminklas šiam žymiam XX a. muzikantui. Kai kuriems žmonėms užtenka vien šios priežasties aplankyti Vilnių.

KGB muziejus

Sovietmečiu KGB rūmų požemiuose buvo kankinami žmonės. Dabar ten įkurtame muziejuje ekskursijas veda gidai, kalėję tose pačiose KGB kalėjimo kamerose.

Šv. Onos bažnyčia

Pasak legendos, XIX a. šį gotikos šedevrą Napoleonas norėjo pasidėjęs ant delno išsinešti į Paryžių – lyg mažą, trapų brangakmenį. Jai pastatyti buvo panaudotos 33-ų profilių plytos.

TV bokštas ir restoranas „Paukščių takas“

165 m aukštyje esančioje kavinėje galima papietauti ir pasigrožėti miesto panorama. Taip pat galima nuo 280 metrų aukščio išbandyti bangio šuolį prisirišus gumine virve. Nuo 2000-ųjų kasmet iliuminacijomis puošiamas TV bokštas yra viena aukščiausių kalėdinių „eglučių“ Europoje.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 642 žodžiai iš 2121 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.