Vincas krėvė3
5 (100%) 1 vote

Vincas krėvė3

Vincas Krėvė

1882 m. spalio 19 d. nuostabiame Dzūkijos krašte, Subartonių kaime gimė Vincas Krėvė – Mickevičius, lietuvių literatūros klasikas, prozininkas, dramaturgas. Tėvai buvo pasiturintys ūkininkai. Tėvas buvo nagingas, sumanus, darbštus, bet kartais ir suktas, neteisingas. Motina – jautri, geraširdė. Šeimoje augo 12 vaikų, Vincas buvo vyriausias. Jau pradžios mokykloje buvo matyti, kad Vincukas labai gabus, tad tėvas nusprendė jį mokyti, tikėdamasis sulaukti kunigo. Tačiau kunigu Vincas netapo. Studijavo universitetuose, tapo filosofijos ir lyginamosios kalbotyros specialistu. Kijevo universitetas už studiją „Indoeuropiečių protėvynė“ apdovanojo Vincą aukso medaliu. Kurį laiką Vincas dirbo mokytoju Azerbaidžano sostinėje Baku, garsėjo kaip labai geras mokytojas. Ten Vincas vedė gražią žydų tautybės merginą, sulaukė dukters Aldonos.

Atkūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę, V. Krėvė su šeima grįžo į Kauną. Netrukus tapo universiteto profesoriumi, dėstė literatūrą. Labai daug dirbo tyrinėdamas tautosaką. Buvo humanitarinių mokslų fakulteto dekanas, aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje. 1944 m. Vincas pasitraukė į vakarus. Nuo 1947 m. Pensilvanijos universitete dėstė slavistiką. Labai ilgėjosi Lietuvos, jautėsi vienišas, netekęs savo kūrybos šaknų. Jam atrodė baisu mirti Amerikoje, svetimoje žemėje. Rašytojas mirė 1954 m. liepos 7 d. JAV. V. Krėvė savo kraštą be galo mylėjo. Sakydavo, kad dzūkas, kaip tas medis, labai suaugęs su tėvų žeme.Ir niekur jis laimingas nebus. Todėl ir sakė būtinai grįšiąs į Lietuvą. Ir iš tikrųjų rašytojas grįžo į savo tėviškę, svetur išgyvenęs 10 metų ir 38 metus išgulęjęs tolimosios Filadelfijos žemėje. 1992 m. Dainavos krašto dainiaus ir jo žmonos Marijos Onos Rebekos – Mickevičienės palaikai atgulė amžino poilsio Subartonių kapinaitėse. Rašytojo atminimas tebegyvena Varėnos krašte. Subartonių kaime tebestovi Vinco Krėvės gimtasis namas, kuriame 1966 m. įkurtas rašytojo memorialinis muziejus. Prie sodybos stovi seno ąžuolo kamienas, kuriame išskaptuotas V. Krėvės bareljefas. Vos už kelių kilometrų yra ir garsioji V. Krėvės Merkinė, kurioje jis mokėsi, sėmėsi įkvėpimo. 1989 m. šio miestelio vidurinei mokyklai suteiktas V. Krėvės vardas, o 1994 m. prie mokyklos pastatytas paminklas. Rašytojo vardu yra pavadinta Varėnos miesto gatvė.

Krėvės kūryba

Norą kurti V. Krėvė pajuto labai anksti. Būdamas penkiolikos metų jis jau bandė rašyti, sekdamas M. Lermontovu. Pirmuosius kūrinius rašė lenkiškai. Gimtoji dzūkų tarmė iš pradžių jam buvo tik namų, ne rašto kalba. Tikroji V. Krėvės kūrybos pradžia – 1909 m. Tada išspausdino padavimą „Gilšė“ ir apsakymą „Bobulės vargai“. Mokytojaudamas tolimame Azerbaidžane, ilgėdamasis Lietuvos, V.Krėvė itin daug rašė. Nuo 1911 m. iki 1920 m. sukūrė dramą „Šarūnas“, padėjo pamatus dramai “Skirgaila“, parašė „Dainavos šalies senų žmonių padavimus“. Jau Lietuvoje parašė dviejų dalių novelių rinkinį „Šiaudinėj pastogėj“, baigė kurti „Skirgailą“, paskelbė apysaką “Raganius“, romaną „Miglose“ ir kt. Emigracijoje pagrindinis veikalas, prie kurio jis dirbo, yra biblinė apysaka „Dangaus ir žemės sūnūs“. Šią apysaką V.Krėvė rašė visą gyvenimą, tačiau nebaigė.

Šiuo metu Jūs matote 58% šio straipsnio.
Matomi 523 žodžiai iš 905 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.