Vinco mykolaičio putino romanas altorių šešėly
5 (100%) 1 vote

Vinco mykolaičio putino romanas altorių šešėly

ĮVADAS

Viena aukščiausiu Vinco Mykolaičio Putino kūrybos viršūnių – romanas „Altorių šešėly“. Skaitydami jį tiesiog pamilstame šį lietuvių literatūros klasiką. Šis kūrinys tampa kelrode žvaigžde, vedančia į prasmingą gyvenimą. Iš jo mokomės pažinti save, suvokti asmenybės vertę. Patekę į Liudo Vasario – jaunai sielai tokio artimo herojaus – pasaulį, pradedame suprasti žmogiškuosius jo vidaus konfliktus, kūrybą žadinančius džiaugsmo ir skausmo išgyvenimus. Šis V.M.Putino romanas – didžiulis dvasios lobis, jis skatina atidžiau pažvelgti į save, pagalvoti apie savo pašaukimą ir prasmingą vietą visuomenėje. “Altorių šešėly“ skatina ugdyti savyje asmenybę. Šis Vinco Mykolaičio Putino romanas dar tebelaikomas geriausiu psichologiniu intelektualiniu romanu lietuvių literatūroje.

Atostogaudamas Nicoje (Prancūzija) 1931m. V.Mykolaitis-Putinas parašė romano Altorių Šešėly I ir II dalį. (Išspausdintas III dalių romanas 1933m.). Tuo laiku tai buvo didžiausia literatūrinė ir visuomeninė sensacija, nes talentingai parašytas romanas siejosi su paties rašytojo asmeninė drama. Romanas domino skaitytojus autobiografiškumu. Pats autorius ne kartą pabrėžė, kad romanas nėra autobiografinis, ir stebėjosi smalsumu naivių skaitytojų, manančių, kad Vasaris esąs pats rašytojas su visomis gyvenimo aplinkybėmis, su visais veiksmais, nuotykiais ir buitinėmis smulkmenomis. ,Jie mano, kad aš parašiau tikslią savo autobiografiją […]. Tačiau romanas nėra V.Mykolaičio-Putino autobiografija. Autorius savo autobiografijoje taip rašo apie romano pagrindinį veikėją Vasarį: „Aš nesiginu, kad tarp Vasario ir manęs yra nemaža dvasinio panašumo – panašių minčių, išgyvenimų, svyravimų, viena kita buitinė paralelė, bet tai ir viskas…Vasario gyvenimas tik viena kita aplinkybe sutampa su manuoju. Daugelio skaitytojų nusivylimui, ranką ant širdies padėjęs pasakysiu, kad jokios Liucės ne baronienes mano gyvenime, realybėje nebuvo. Tokios Auksės, kokia pavaizduota romane, taip pat nebuvo […].Daugiausia gyvenimiškojo buitinio autobiografiškumo yra pirmajame skyriuje“ (Putinas).

Tam tikri autobiografiniai faktai, asmeninė gyvenimiška patirtis budingi ne vieno rašytojo kūrybai. Bet kuris prozininkas, imdamasis romano ar apysakos, kuria meniškai apibendrintus vaizdus, grįsdamas juos savo patirtimi “. Autobiografiškumas padidina skaitytojų susidomėjimą kūriniu.

Romane „Altorių šešėly“ realistiškai vaizduojamas kūrybinės asmenybės emocinis ir intelektualinis brendimas, gvildenamos svarbios dvasinio gyvenimo problemos. Kūrinio centre – poeto kunigo Vasario asmuo. Vasario psichologinė analizė sudaro romano turinį. Vasaris yra švelnios sielos, poetinių polinkių svajotojas, idealistas, nepakenčiąs veidmainiavimo, negalįs sutilpti siauruose kunigo pareigų varžtuose. Jis nuolat kankinasi, jausdamas, kad jame nesiderina poeto talentas su pasiimtomis pareigomis, kad jis negali pažinti tikro gyvenimo. Jau nuo seminarijos laikų jis jaučia, kad jo prigimtis nesiderina su kunigo pašaukimu, bet neturi pakankamai valios iš karto nutraukti ryšius su kunigo pareigomis.

Imdamas rašyti „Altorių šešėly“, aš nesitikėjau, kad mano sunkokas veikalas padarys tokią triukšmingą karjerą – rašė V.M.Putinas. Jį skaitė visi, netgi tie, kurie nemėgo, vedami smalsumo ir tie skaitė šį romaną. Tačiau Putino romanas buvo įvairiai, net absurdiškai vertinamas ir skirtingai interpretuojamas. Dvasininkų sluoksniai kūrinį vertino kaip pasikėsinimą į Bažnyčios autoritetą, kaip kenkimą visai lietuvių kultūrai, kaip šmeižtą, kunigijos gyvenimo juodinimą, nors rašytojas niekada tokio tikslo neturėjo. Vyskupas Justinas Staugaitis, prisidengęs J. Gintauto slapyvardžiu, parašė ir paskelbė romaną-antitezę ,,Tiesiu keliu“, kuriuo buvo oponuojama Putino romanui. Tarpukario inteligentai, autoritetingi literatūros žinovai, atvirkščiai, kūrinį vertino ir juo džiaugėsi. Spaudoje kilo aštri polemika, į kurią įsitraukė ir įvairių tarpukario Lietuvos visuomenės sluoksnių atstovai. Pats autorius, reaguodamas į diskusiją spaudoje, parašė išsamų straipsni ,,Liudas Vasaris, jo draugai ir priešai“. Šis Putino romanas – galbūt dramatiškiausia lietuvių romano istorijoje pastanga paaiškinti savąjį gyvenimą.

ROMANO TEMA, PROBLEMOS IR TURINYS

Romano temą, jo problematiką formavo paties autoriaus dvasiniai išgyvenimai bei prieštaravimai. Romane vaizduojama Liudo Vasario iškunigėjimo istorija, sprendžiama poeto ir kunigo pašaukimų nesuderinamumo problema. Ekskunigo problema yra sudėtinga. Jo priežastys, nenormalios mūsų kunigijos auklėjimo aplinkybės. Tačiau romano prasmė gali būti suvokta, kaip savęs ieškojimas ir suradimas. Liudo Vasario istorija gali būti apmąstoma ir kaip meninis Putino lyrikos komentaras, išryškinantis asmenybės vystymosi, būties idėją. Liudas Vasaris, kaip ir Putino eilėraščių lyrinis subjektas, linkęs į vidinį prieštaringumą intensyviai ir giliai išgyvenanti asmenybė.

Romaną ,,Altorių šešėly“ sudaro trys dalys: „Bandymų dienos“, ,,Eina gyvenimas“, ,,Išsivadavimas“. Yra parašytas ir ketvirtos (neužbaigtos) dalies fragmentas. Per visas tris romano dalis plėtojama Liudo Vasario, svarbiausio romano veikėjo, gyvenimo ir
iškunigėjimo istorija: nuo kunigų seminarijos klieriko iki kunigo, apsisprendusio pasitraukti iš kunigų luomo ir būti poetu. Yra kuriami ir antraeilių veikėjų paveikslai, pirmiausia moterų: Liucės (I-III dalys), baronienes Rainakienės (II dalis) ir Auksės (III dalis). Romano veiksmas apima laikotarpį nuo 1905 iki 1926 metų. Jis telkiamas įvairiose vietose: seminarijoje, tėviškėje, ant Aušrakalnio, Kalnynuose, Kaune.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 832 žodžiai iš 1631 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.