Virusai
5 (100%) 1 vote

Virusai

Kompiuterių virusai

Kompiuterių virusas yra programa, kuri savavališkai trikdo kompiuterio programų darbą bei keičia kompiuteryje esančią informaciją: įrašo naują, ištrina esamą, modifikuoja vartotojo programas (ar bylas), įterpdama į jas savo pačios kopijas (ar perdirbtus variantus), ir šitaip pakenkia programų darbui. Virusai, virusinės programos plinta, dauginasi, todėl įsikišęs į programas ir perėmęs valdymą virusas gali įsiterpti į kitas programas ir t.t. Šitaip gali būti užkrėstos daugelis kompiuteryje esančių programų.

Pirmieji virusų prototipai buvo žaidimų programos, kurios stengdavosi sudoroti priešininkų programas ir užimti jų vietą atmintinėje. Jos buvo pagrįsto idėja, kurią 9—ojo dešimtmečio viduryje suformulavo Kornelio universiteto studentas R. Morisas: programos, užuot „žiaumojusios“ duomenis, gali užsiimti kitų, lygiagrečiai vykdomų programų „rijimu“. Tokio pobūdžio žaidimai išpopulerėjo ir netgi buvo rengiami jų tarptautiniai turnyrai.

Drauge su šiomis žaidžiančiomis programomis ėmė rastis programoms, kurios nepriklausomai nuo vartotojo noro pakeisdavo jo vykdomų programų veiksmus. Taip atsirado kenkėjiškų programų tipas, jas imta vadinti virusinėmis programomis arba trumpiau — virusais.

Pirmasis IBM asmeninių kompiuterių virusas buvo užregistruotas 1985 m. Jis buvo pavadintas EGABTR vardu. Beje visi virusai turi vardus, kartais susijusius su jų atliekamomis „šunybėmis“, o kartasi — tiesiog egzotiškus.

Jei į kompiuterį pateko virusas, jį nebūtinai tuoj pat pastebėsite. Virusas — tai nematoma programa, kuri veikia tuomet, kai ją paleidžiame. Taigi kad virusas pasirodytų, turi būti paleista programa, kurioje yra virusas. Tai gali atsitikti įvairiai

Virusų veikimo pasekmės gali būti labai įvairios — nuo menkų papokštavimų iki visiško kompiuterio diskų informacijos sugadinimo. Dažniausiai pasitaikantys kenkimo atvejai:

• Virusuoto programos visiškai nustoja veikti arba blogai veikia;

• Trikdomas vartotojo darbas: spausdinami įvairūs pranešimai, ekrane pasirodo įvairūs ženklai ir pan.;

• Sulėtėja sistemos darbas;

• Sumažėja vietos kompiuterio pagrindinėje atmintyje bei diskuose arba net visai jos nėra;

• Modifikuojami ar kitaip sugadinami duomenys bylose;

• Sunaikinama informacija diskuose, gali būti net suženklinamas visas diskas prarandant visą jame buvusią informaciją;

• Fiziškai sugadinami kai kurie kompiuterio įrenginiai, pvz. Be galo daug kartų rašant į tą patį disko takelį, nutrinamas jo magnetinis sluoksnis.

Virusai skirstomi į keletą didelių grupių:

• beveik nekenksmingi, nedarantys įtakos kompiuterio darbui, tačiau krečiantys įvairius pokštus;

• nelabai kenksmingi, iš esmės netrikdo kompiuterio darbo, tačiau mažinantys atmintinės talpą, kliudantys našiai dirbti;

• kenksmingi, trikdantys kompiuterio darbą, stabdantys vartotojų programas;

• labai kenksmingi, naikinantys programas, duomenis, kompiuterio darbui reikalingą informaciją, įrašytą į sistemines atmintinės sritis, gadinantis įrenginius.

Jei anksčiau kompiuterių virusai buvo tik programuotojų ir interneto vartotojų problema, tai šiandien jų destruktyvus poveikis atsiliepia ir ekonomikai. Šią išvadą pateikė tyrimų organizacija Information Week Research apklaususi beveik 5 tūkstančius IT srities profesionalų. Pagal konsultacinės kompanijos PricewaterhouseCoopers paskaičiavimus, per 2002 metus taip vadinamieji „hakeriai“ (įsilaužėliai) ir kompiuterinių virusų autoriai pasaulio ekonomikai nuostolių padarė už 1,5 trilijonų JAV dolerių.

Kaip teigė Information Week Research specialistai, 2000 metais Amerikos firmų nuostoliai vidutiniškai siekė 226 milijardus JAV dolerių (2,5 procento nuo bendro JAV vidaus produkto). Kompanijoje sustojus arba sugedus kompiuteriui reiškia, kad sustoja vieno darbuotojo arba net visos įmonės veikla. Tyrimas parodė, kad taip JAV neteko 6882 žmonių, o visame pasaulyje – 40 tūkst. žmonių.

Kitų atlikti tyrimai pateikia kitus duomenis. Pagal Security Institute pateiktą informaciją, bendras nuostolis kompiuterinių virusų kaltės per paskutinius penkerius metus sudaro mažiausiai 54 milijardus JAV dolerių. Marketingo firma Computer Economics Inc paskaičiavo, kad 2001 metais plintantys kompiuteriniai virusai JAV padarė nuostolių už maždaug 13,2 milijardo JAV dolerių. Kiekvienais metais ši problema didėja; 2000 metais šie nuostoliai sudarė apie 17, 1999 m. – apie 12, 1998 m. – apie 6, 1997 m. – 3,3, 1996 m. -1,8, o 1995 metais – 0.5 milijardo JAV dolerių. Kur kas pesimistiškiau viską vertina konsultacinė kompanija PricewaterhouseCoopers, priėjusi išvadą, kad 2002 metais hakeriai ir kompiuterinių virusų autoriai ekonomikai nuostolių padarė už 1,5 trilijonų JAV dolerių.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 642 žodžiai iš 1234 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.