Virusinės ligos
5 (100%) 1 vote

Virusinės ligos

KIAULYTĖ (Parotitis epidemica)

Tai ūminė virusinė infekcija, pirmiausia apimanti seilių liaukas. Kiaulyte, arba epideminiu parotitu, vadinama liga gali sirgti bet kurio amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai serga mokyklinio amžiaus vaikai.

Pagrindinis šios ligos požymis – padidėjusi prieš ausies kaušelį ir už jo esanti paausinė seilių liauka. Pirmieji požymiai – tai nestiprus ausies ir gerklės skausmas, vis didėjanti temperatūra ir skausmingas vienos veido pusės pabrinkimas. Maždaug po dviejų dienų patinsta ir antroji paauainė seilių liauka. Sergančiajam galli būti sunku ryti, o ryjant gali labai skaudėti.

Ši liga paplitusi visame pasaulyje. Labiausiai ja sergama žiemą ir pavasarį. Prieš parotitą buvo išrastas skiepas į poodį 15 – 18 mėnesių vaikui 1968m.

Kiaulytės atsiradimo priežastys

Kiaulytę sukeliantis virusas priklauso paramiksovirusų grupei, jai priklauso ir paragripo, tymų virusai. Šia liga užsikrečiama orro šlakiniu būdu. Ligos inkubacinis periodas – 2-3 savaitės. Šiuo laikotarpiu virusai sparčiai dauginasi ir prasideda pažeistų liaukų uždegimas. Į liaukas patenka daugiau skysčių ir leukocitų, kurie netrukus ir užkemša liaukų ištekamuosius latakus.

Būdinga ligos eiga pasireškia ne kiekvienam ja užsikrėtusiajam. Maždaug pusei užsikrėtusiųjų kiaulyte arba iš vis nebūna ligos požymių, arba būna tik labai nežymiai padidėjusi viena paausinė seilių liauka – šiuo atvelu atsiranda imunitetas ligos sukelėjui. Virusas išlieka ligonio seilėse šešias dienas iki ligos pradžios ir devynias dienas po pasveikimo, tačiau jį perduoti galima tik sergant.

Požymiai

Karščiavimas, bloga savijauta, galvos skausmas, patinusios paausinės seilių liaukos, ausų skausmas, į šalis atsikišę ausų kaušeliai.

Kaip gydoma kiaulytė

Esant ūminei ligos stadijai, būtina laikytis lovo rėžimo. Taip galima sušvelninti ligos eigą bei išvengti galimų komplikacijų – sėklidžių, kiušidžių, arba kasos uždegimo. Ligai prasidėjus tegalima sušvelninti jos požymius. Ligonio savijautą galima kiek pagerinti skiriant skausmą malšinančių ir karščiavomą mažinančių vaistų. Gerai veikia šilumos procedūros.

Sergančiųjų kiaulyte nebūtina izoliuoti nuo aplinkinių, bet reikia stengtis, kad jie neužkrėstu kitų žmonių. Jei ligos eiga nesunki, nėra komplikacijų, gydytojas taikys simptominio gydymo priemones. Tačiau jei kyla komplikacijų, jos atitinkamai gydomos.

Ligos eiga

Kiaulytės virusas dažniausiai pažeidžia liaukas ir nervinį audinį. Pasibaigus inkubaciniam laikotarpiui, iš pradžių esti nežymus karščiavimas, pablogėja bendroji būklė, pradeda skaudėti galvą.

Prasidėjus ūminei ligos stadijai, skauda ausį, kartais kūno temperatūra pakyla 39 – 40 oC. prasideda skausmingas vienos veido pusės tinimas, maždaug po dviejų dienų patinsta ir kita veido pusė. Būdingas kiaulytės požymis iš šono pastumti ausų kaušeliai ir ytempta oda virš liaukų. Po dviejų dienų patinimas pradeda mažėti. Persirgus kiaulyte, imunitetas lieka visam gyvenimui.

Ši liga nesunki, tačiau kartais gali kilti komplikacijų. Jei pasireiškia miningitas, tai ligonis dažniausia pagyja ir jokių miningito reiškinių nelieka, o po emcefalito liekamųjų reiškinių gali būti. Rečiau pasitaiko pankreatitas, skydliaukės, širdies raumens uždegimas, kurtumas, akių pažeidimas.

Kaip apsisaugoti nuo kiaulytės

Vienintelė efektyvi apsauga nuo kiaulytės – profilaktiniai skiepai. Vaikas skiepijimas maždaug pusantrų metų. Paprastai paskiepijus nuo kiaulytės (dažniausiai vienu metu skiepijama nuo kiaulytės, tymų ir raudonukės), imunitetas išlieka visą gyvenimą.

Visais kitais atvejais galima tik mėginti išvengti kontakto su sergančiais kiaulyte.

Įspėjimas

Sėklidžių ir sėklidžių prielipų uždėgimas sergant kiaulyte – viena dažniausia vyrų nevaisingumo priežaščių. Todėl jei jaunuoliai suserga parotitu lytinio brendimo laikotarpiu, į šią galimą komplikaciją kreiptinas ypatingas dėmesys. Nesirgę kiaulyte ir bendravę su ligoniu po bendravimo atskiriami nuo kolektyvo iki 20 dienų.

RAUDONUKĖ

Liga laikoma viena nepavojingiausių virusinių vaikų infekcijų. Vaikai (taip pat ir suaugusieji) gali labai nesunkiai užsigrėsti šia liga – pakanka to, kad netoliese kosės šia liga sergantis žmogus. Praėjus inkubaciniam periodui (14 – 21) nuo užsikrėtimo pasireiškia įprastinio peršalimo požymių.

Būdingas raudonukės požymis – odos išbėrimas. Pirmiausia bėrimo elementų atsiranda už ausų – tai mažos raudonos dėmelės, kurios greitai plinta, atsiranda anta veido, kaklo, liemens ir rankų. Be to, sergant raudonuke padidėja limfmazgiai.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 716 žodžiai iš 1426 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.