Virusinių ligų specifinė profilaktika pristatymas
5 (100%) 1 vote

Virusinių ligų specifinė profilaktika pristatymas

TURINYS

Įvadas 3 psl.

Parvovirusinis enteritas 4 psl.

Pirmas tyrimas 5 psl.

Antras tyrimas 6 psl.

Išvados 8 psl.

Naudota literatūra 9 psl.

Įvadas

Virusai – ypatinga gyvybės forma. Jie neturi ląstelės sandaros, bet yra savitos struktūros. Dėl labai mažo dydžio praeina per bakterinius filtrus, todėl juos buvo sunku aptikti. Pirmąją vakciną nuo virusinės ligos – raupų pagamino anglų gydytojas E. Dženeris. Vėliau virusus tyrė ir išsiaiškino, kad įgyja gyvų būtybių požymių tik ląstelės viduje. Neturi savarankiškos medžiagų apykaitos, baltymus sintetinančio aparato, todėl naudojasi ląstelės sinteze. Virusai nesugeba augti ir binariškai dalytis. Jų replikaciją užtikrina ląstelėje sintetinami specifiški fermentai. Virusai replikuojasi genetinės medžiagos formoje, lengvai pereina iš vienos ląstelės į kitą. Unikali virusų savybė, kad turi tik vieno tipo nukleorūgštį – RNR arba DNR. Visi kiti mikroorganizmai turi jas abi. Atskiri virusiniai komponentai sintetinasi nepriklausomai vienas nuo kito, o po to susijungia suformuodami subrendusį virusą.

Dėl šių savybių virusus sunku atrasti ir „nukenksminti“, todėl yra daromi tyrimai, bandymai. Taikomos įvairios specifinės profilaktikos, t.y. specialiųjų priemonių prieš kurią nors ligą sistema. Į sistemą įeina:

1. Specialūs tyrimai. Apsikrėtusio gyvulio organizme susidaro specifiniai antikūnai arba jis pasidaro alergiškas. Tai sudaro pagrindą alerginių ir serologinių reakcijų, kurios plačiai naudojamos profilaktiniams gyvulių tyrimams tuberkuliozės, bruceliozės, įprautimo ir kitų ligų atžvilgiais. Specialių tyrimų grupei priskiriama ir prevencinė gyvulių izoliacija bei stebėjimas norint nustatyti ligą.

2. Specialios paskirties profilaktinių preparatų panaudojimas. Esant infekcinių ligų grėsmei arba dispanserizacijos metu išaiškinus paliegusius gyvulius, prieš respiratorines arba alimentines infekcijas naudojami specialūs aerozoliai arba premiksai.

3. Imunoprofilaktika. Imunoprofilaktika – imuniteto sudarymas vakcinomis, serumais, imunoglobulinais ir kitais preparatais. Imunizacija atliekama, kai norima, kad nesusirgtų neužkrėsto ūkio gyvuliai. Tai – apsauginė imunizacija. Kai imunizuojami užkrėsto ūkio dar nesergantys gyvuliai – priverstinė imunizacija.

Šiame referate aprašysiu keletą atliktų šunų parvovirusinio enterito tyrimų bei su liga susijusių organizmo sutrikimų.

Parvovirusinis enterintas – dažniausiai pasitaikanti infekcinė šunų liga, nors Lietuvoje jau ilgą laiką šunų imunizacijai naudojamos kompleksinės vakcinos. Šunų parvovirusinės infekcijos sukėlėjas – CPV-2. Jis priklauso Parvoviridae šeimai. Virusai CPV-2 yra kubinės simetrijos, turi viengubą DNR. Šunų parvovirusinės infekcijos sukėlėjas yra labai atsparus aplinkos veiksniams – kambario temperatūroje fekalijose išlieka aktyvus ir virulentiškas 12 mėnesių. 70ºC temperatūroje jo patogeniškumas nesumažėja 2 valandas. Parvovirusas išlieka aktyvus, esant pH 3,0-9,0, tačiau inaktyvuojasi per 30 minučių, jei pH būna 2,0 arba 10,0. Yra pastebėta, kad parvovirusai atsparūs dezinfekcinėms medžiagoms.

Pirmieji pranešimai apie parvovirusinę infekciją pasirodė 1977 metų pabaigoje JAV, radus enteritu sergančių šuniukų fekalijose parvovirusus. Liga pasireiškė enterito ir miokardito simptomais. Labai greitai CPV-2 virusai paplito daugelyje pasaulio šalių. 1979-1980 metais pirmieji pranešimai apie šią ligą pasirodė Centrinėje Amerikoje, Australijoje, Europoje, Naujojoje Zelandijoje, Azijoje, Pietų Afrikoje. Liga plito panzootiškai, apimdama daugelio šunų populiacijas. CPV-2 virusai perduodami fekaliniu – oraliniu keliu. Sergantys gyvūnai virusus išskiria su fekalijomis. Jie gali būti išskiriami net kelias savaites po visiško šuniuko pasveikimo. Kadangi ligos sukėlėjas yra labai atsparus aplinkai, ilgai būna gyvybingas, susidaro parvovirusinės infekcijos židiniai, kuriuose liga pasireiškia dideliu sergamumu ir gaištamumu. Yra duomenų, kad CPV-2 per pastaruosius 20 metų genetiškai kito ir atsirado nauji virusų antigeniniai ir genetiniai variantai. 1979-1981 metais mėsėdžių populiacijose CPV-2 virusai buvo išstumti ir pakeisti CPV-2a variantu. 1986-1988 metais JAV ir Japonijoje atsirado dar vienas CPV-2b variantas. Natūraliomis sąlygomis šunų parvovirusinės ligos infekcinis periodas yra labai įvairus ir priklauso nuo šuniukų amžiaus. Vidutiniškai inkubacinis periodas trunka 4-12 dienų. Dažniausiai serga šuniukai nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių amžiaus. Liga prasideda vėmimu, viduriavimu, anoreksija, staigia dehidracija. Išmatos pasidaro gelsvai pilkos arba patamsėjusios. Kūno temperatūra dažniausiai būna sumažėjusi, bet kartais pakyla virš 39,5ºC. Leukograma rodo leukopeniją. Liga yra labai ūmi ir dažniausiai daugelis užsikrėtusių jauno amžiaus šuniukų nugaišta. Vyresniems kaip 5 – 6 mėnesių amžiaus šunims parvovrusinė infekcija būna vidutiniškai sunkios arba subklinikinės formos. Šie šunys greitai pasveiksta ir įgyja ilgalaikį imunitetą. Imunizuotos arba persirgusios kalės 90% antikūnų perduoda šuniukams su krekenomis, 10% – per placentą. Pasyviai įgyti antikūnų titrai paprastai būna du kartus žemesni nei
antikšių titrai, esantys motinos kraujo serume. Histologiniai tyrimai rodo, kad CPV-2 labiausiai pažeidžia plonųjų žarnų epitelį. Šio darbo tikslas – nustatyti ar dažnai šunys serga parvovirusiniu enteritu, kokios sergamumo priežastys, kokio amžiaus šunys dažniausiai serga ar yra veislių, jautresnių šiai ligai negu kitos veislės ir ar turi įtakos ligos klinikai metų laikas bei šuns lytis.

Pirmasis tyrimas: parvovirusinis enteritas ir veiksniai, turintys įtakos šunų sergamumui.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 813 žodžiai iš 2688 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.