Viskas apie spuogus
4.5 (90%) 2 votes

Viskas apie spuogus

Viskas apie spuogus

Spuogai pradeda kilti paauglystėje. Brendimo laikotarpiu kinta ne tik kūnas, būdas, balsas, bet ir oda. Staiga vieną rytą paauglys išvysta ant kaktos iškilusį spuogą, paskui dar vieną ir dar…Skaudžiausia, kad spuogų atsiranda kaip tik tose kūno vietose, kurias mažiausiai galima paslėpti: ant veido, sprando, nugaros ir iškirptės srityje. Dažniausiai spuogai ir išbėrimai savaime išnyksta sulaukus 20-25 metų. Bet argi jaunas žmogus gali sėdėti ir laukti? Juk jaunystė, laukia pramogos ir draugai. Todėl dauguma paauglių labai sielvartauja dėl veidą išmarginusių spuogų ir neretai pasijunta esą bjauriaisiais ančiukais. Kartais spuogai vargina ir suaugusiuosius, ypač moteris.

Odos išvaizda dažniausiai priklauso nuo genų nulemtų odos savybių. Jeigu abudu tėvai jaunystėje turėjo riebią odą ir kentėjo nuo spuogų, tai didelė tikimybė, kad ši odos problema vargins ir jų vaikus. Spuogų gali atsirasti ir sutrikus vidaus sekrecijos liaukų, skrandžio ar žarnyno veiklai, užkietėjus viduriams, persirgus infekcine liga, mažakraujyste, pervargus, turint riebią, porėtą veido odą, ypač – sergant seborėja. Odą veikia ir psichika. Palankios sąlygos spuogams kilti yra netikrumas ir baimėdėl bundančio seksualumo. Į inkštirus panašių išbėrimų atvirose kūno vietose kartais atsiranda darbininkams, nuolat dirbantiems su mineralinėmis alyvomis ar kitais naftos produktais. Spuogus gali sukelti ir ilgai vartojami bromo ar jodo preparatai.

Psichologinė pagalba paaugliams

Nepalikite bręstančio paauglio vieno su jo rūpesčiais dėl negražios odos. Dabar jam reikia ypatingo dėmesio. Suraskite laiko ir pasikalbėkite apie jo bėdą, galbūt kartu apsilankykite kosmetikos kabinete, pasitarkite dėl gydymo.

Kalta odos riebalų apykaita

Seborėja – odos riebalų apykaitos sutrikimas, kai riebalų liaukos išskiria per daug riebalų. Serganti oda greitai rausta, riebaluojasi, blizga, yra neatspari uždegimams bei infekcijoms. Labai dažnai riebalų gaminimąsi sužadina per lytinį brendimą prasidėję didžiuliai hormonų pokyčiai, glaudžiai susiję su vyriškais lytiniais hormonais. Todėl berniukus spuogai vargina dažniau nei mergaites. Tačiau šis odos sutrikimas gali atsirasti ir joms, nes ir moterų organizme cirkuliuoja vyriški hormonai. Todėl pradėjusios bręsti mergaitės odos poros išsiplečia, atsiranda baltųjų ir juodųjų inkštirų, jaunatvinių spuogų. Vyresnėms moterims dėl seborėjos gali prasidėti seborėjinis dermatitas, beria pūlingieji ir raudonieji spuogai.

Kaip susiformuoja spuogas

Spuogai kyla prasidėjus riebalinių liaukų uždegimui. Dėl sustiprėjusios riebalų liaukų sekrecijos išsiskiria chemiškai pakitę riebalai , kurie užpildo išsiplėtusias poras ir dirgina epidermį. Kai epidermio ląstelių šerpetos susimaišo su riebalais ir dulkėmis, riebalų liaukos latakėlyje susiformuoja juodasis inkštiras. Jis užkemša latakėlį. Neturėdama pro kur pašalinti riebalus, riebalų liauka ima trūkinėti, o inkštiras didėja ir plečia porą. Laiku nepašalinus inkštiro, riebalų liauka visiškai sutrūkinėja, bakterijos sukelia joje uždegimą. Susiformuoja raudonas sukietėjęs spuogas su gelsvai balta viršūnėle. Kai vienas su kitu susijungia keletas didelių spuogų ir tarp riebalų liaukų latakėlių susidaro pūlių kanalai, gali būti pažeista aplinkinė oda, atsirasti randų.

Juodieji inkštirai

Jie išmargina visą veidą arba tas jo dalis, kurios linkusios labiau riebaluotis. Spaudžiant inkštirą pirštais, išlenda balzgana masė. Juoda viršūnėlė – ne vien nešvarumai, bet ir suragėjusios oksiduotos epidermio ląstelės. Jei atsirado juodųjų inkštirų, būtina suklusti. Kad nepradėtų kilti spuogai, stenkitės tinkamai prižiūrėti savo odą: laikykitės higienos, reguliariai lankykitės kosmetikos kabinete.

Baltieji inkštirai

Tai soros grūdo dydžio iškilę sukietėjimai ant smilkinių, skruostų, akių vokų. Jie susidaro užsikimšus riebalų liaukų ištekamiesiems latakėliams. Baltuosius inkštirus galima pašalinti mechaniškai valant veidą kosmetikos kabinete.

Kaip prižiūrėti spuoguotą odą

Pagunda išspausti inkštirą ar spuogą yra labai didelė. Tačiau to daryti tikrai nederėtų, nes prisišauksite dar didesnę bėdą – užkrėsite visą veido odą.

Odą, kurioje dažnai atsiranda spuogų, reikia prižiūrėti labai rūpestingai. Tokiai odai visiškai netinka riebūs kremai. Vaistinėse ir kosmetikos parduotuvėse galite įsigyti spuoguotai odai skirtų dezinfekcinių priemonių. Tačiau net labai gera ir brangi priemonė neįsiskverbs į odą, jos neveiks, jeigu veido oda bus neišvalyta mechaniniu būdu. Tai gali atlikti tik prityrusi kosmetologė. Todėl būtina bent kartą per savaitę apsilankyti kosmetikos kabinete. Pašalinus inštirus ir naudojant tinkamas kosmetikos priemones, odos neberia, ji mažiau išskiria riebalų, neužsikemša jos riebalų liaukos.

Vakare odą valykite dezinfekuojančiu pieneliu, losjonu ar želė. Jais suvilgytus tamponus keiskite tol, kol paskutinysis bus visiškai švarus. Negalima naudoti labai stiprių spiritinių valiklių, nes jie dar labiau dirgina riebalų liaukas. Jeigu negalite įsigyti specialios priemonės spuoguotai odai valyti, veidą prauskite šaltu virintu vandeniu ir gydomuoju nešarminiu muilu, kurio sudėtyje yra sieros, salicilo
rūgšties. Beje, dabar yra įvairių nuomonių dėl muilo poveikio. Kai kurie specialistai teigia, kad baktericidinis muilas neturi jokio poveikio. Tačiau šaltas vanduo iš tikrųjų tonizuoja odą, sutraukia poras ir normalizuoja riebalų liaukų veiklą.

Nuvalytą veidą patepkite kremu, skirtu spuoguotai odai, kurio sudėtyje yra sieros, cinko oksido, mentolo, pieno rūgščių. Ryte veidą valykite dezinfekuojančiuoju losjonu ir patepkite kremu, kuris sudrėkintų odą, pašalintų blizgesį, gydytų uždegimus. Galite pasitepti ir gydomuoju antibakteriniu toniniu kremu. Jis paslėps spuogelius.

Svarbi ir mityba

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 942 žodžiai iš 1745 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.