Vitaminai
5 (100%) 1 vote

Vitaminai

Vitaminai – vadinama grupė įvairios cheminės sudėties, mažos molekulinės masės organinių medžiagų, be kurių negali būti pilnavertės organizmo gyvybinės veiklos. Gamtoje yra medžiagų, kurios pačios dar nėra vitaminai, tačiau organizme virsta vitaminais. Tokios medžiagos vadinamos provitaminais. Hipovitaminozių išsivystymo priežastys gana įvairios ir priklauso nuo:

1. vitaminų trūkumas arba jų sumažėjimas maiste;

2. padidėję organizmo poreikiai (nėštumas, augimas…)

3. blogos buitinės sąlygos, netinkama mityba, alkoholizmas, įtemptas fizinis ir protinis darbas..

4. vitaminų rezorbcijos iš virškinamojo trakto sutrikimas.

5. vidaus organų, ypač kepenų, ligos, kurių metu vitaminai negali deponuotis, provitaminai nepaverčiami vitaminais, sutrinka vitaminų įjungimas į fermentų sudėtį.

6. neapgalvotai vartojant vaistus, kurie turi antivitamininį veikimą.

Vandenyje tirpstantys vitaminai.

B1 – tiaminas. Tiamino avitaminozėms priklauso beri-beri liga, encefalopatinis sindromas, polineuritai… virškinimo trakto sutrikimai yra pirmieji tiamino hipovitaminozės požymiai. Sumažėja apetitas atsiranda viso trakto atonija, susilpnėja sekrecija ir motorika, sutrinka evakuacija. Ryškėja neigiamas azoto balansas. Pažeidžiama nervų sistema, virškinamojo trakto veikla ir kraujo apytakos sistema.

Cheminė sudėtis ir savybės –

Biologinis vaidmuo – svarbiausi fermentai, kurie turi tiamino pirofosfato yra šie:

1) piruvato dehidrogenezė. Dalyvauja pirovynuogių rūgšties oksidaciniame dekarboksilinime. Tiamino avitaminozės metu sulėtėja pirovynuogių rūgšties oksidacinis dekarboksilinimas. Jos susikaupia audiniuose ir kraujyje, kartu kaupiasi ir jos redukcijos produktas – pieno rūgštis. Tai gali kilti rimtų sutrikimų tuose organuose, kurių pagrindinis E šaltinis yra angliavandeniai. Į šiuos apytakos sutrikimus jautriai reaguoja nervinis audinys.

2) α – ketogliutaro dehidrogenazė. Katalizuoja α – ketogliutaro rūgšties oksidacinį dekarboksilinimą. Jį slopinant sutrikdomi ląstelės energetiniai pagrindai.

3) Transketolazė dalyvauja pentoziniame angliavandenių skilimo cikle.

Šaltiniai ir paros norma. Tiamino yra javų grūdų apvalkalėliuose, mielėse, rupių miltų duonoje. Jį gali sintezuoti kai kurie m/o. paros norma apie 1,5 – 2 mg.

B2 – riboflavinas. Avitaminoze serga tie žmonės, kurie per mažai vartoja baltymų. Liga pažeidžia CNS, dengiamuosius audinius, ypač akių, burnos gleivinę. Pirmieji simptomai – stomatitas, rinitas, vėliau dermatitas. Riboflavinas stimuliuoja antinksčių veiklą. Jo trūkstant sumažėja kaulų čiulpų aktyvumas, limfinių mazgų veikla, kepenų ląstelių fagocitinis veikimas.

Cheminė struktūra –

Biologinis veikimas – riboflavinas įeina į kofermentų sudėtį: FMN ir FAD. Dauguma flavino fermentų būdinga tai, kad jie dalyvauja biologinės oksidacijos procesuose, pernešdami e ir H tiek nuo substratų tiek nuo nikotinamidinių kofermentų. Riboflavinas yra kai kurių oksidazių, susijusių su amino rūgščių ir purino bazių apykaita, sudedamoji dalis.

Šaltiniai ir paros norma. Jo yra mielėse, piene, kepenyse, inkstuose, širdies raumenyje, žuvyse. Laisvo daug piene. Jį dar sintezuoja m/o. Norma 1,5 – 2 mg.

B6 – piridoksinas. Jį sintezuoja žarnyno m/o. Hipovitaminoze serga žmonės, vartojantys daug sulfamidinių preparatų arba antibiotikų, slopinančių žarnyno m/o veiklą taip pat infekcinių susirgimų metu. Dar hipovitaminozę gali sukelti ir kiti medikamentai, kurie yra piridoksino antivitaminai pvz.: ftivazidas. Žmonės sergantys hipovitaminoze, pasidaro labai jautrūs arba, atvirkščiai, depresiški, mieguisti. Dingsta apetitas, atsiranda pykinimas, būdingi simetriniai dermatitai, dažniausiai apie burną, akis, skruostuose, pažeidžiama nervų sistema. Šia liga greičiau susergama, gyvenant ar dirbant šaltose patalpose.

Cheminė struktūra:

Biologinis vaidmuo. Piridoksalfosfatas yra sudedamoji dalis amino rūgščių dekarboksilazių, katalizuojančių biogeninių aminų (histamino, serotonino, kadaverino…) susidarymą. Nuo piridoksino kiekio priklauso amino rūgščių apykaita ir įsisavinimas ląstelėje, jis aktyviai dalyvauja triptofano apykaitoje, bei vitamino PP susidaryme.

Šaltiniai ir paros norma. Jo randama ryžių sėlenose, kiaušinio trynyje, žuvyje, kepenyse, inkstuose, raumenyse, mielėse, riešutuose, ankštinėse kultūrose. Paros norma 1 – 2 mg.

PP – nikotinamidas, niacinas. Kai jo trūksta susergama pelagra. Nikotinamidas yra NAD ir NADF sudedamoji dalis. Jo trūkstant, pažeidžiamas virškinimo traktas, oda ir nervų sistema.

Cheminė sudėtis –

Biologinis vaidmuo – nikotinamidas – fermentinių sistemų, dalyvaujančių oksidaciniuose – redukciniuose procesuose, kofermentas. Nikotino rūgštis sumažina glikemijos reiškinius, stimuliuoja angliavandenių pasisavinimą. Pasižymi vazodiliatacinėmis savybėmis. Nikotinamidas dalyvauja audinių kvėpavime ir energetikoje.

Šaltiniai ir paros norma – daug yra duonoje, grikių kruopose, ryžiuose, bulvėse, morkose, mėsoje ir žuvies produktuose. Norma 15 – 25 mg.

B12 – ciankobalaminas. Jo trūkstant vystosi anemija. Ja sergant vystosi eritrocitipenija, megalocitizė, trombopenija, degeneruoja NS priekiniai ir užpakaliniai ragai,
sutrinka virškinamojo trakto veikla, liežuvis pasidaro lygus.

Cheminė sudėtis –

Vidinio Kastlio faktoriaus reikia tik šio vitamino rezorbcijai. Šiaip didelė vitamino molekulė nesirezorbuoja pro žarnų sienelę, o prisijungus šiam faktoriui rezorbuojasi. Kastlio faktorius pakeičia konformaciją ir krūvį.

Biologinis vaidmuo – palaiko koenzimą A aktyvų. Dalyvauja riebalų apykaitoje, aktyvina acetilinimo procesus, dalyvauja metilinimo procesuose. Dalyvauja purino ir pirimidino bazių sintezėje, stimuliuoja DNR ir RNR sintezę. Visuose šiuose procesuose transportuojamos atomų grupės ir kofermento vaidmuo įžiūrimas kobalto sugebėjime labilizuoti atitinkamas jungtis, atitraukiant e.

Šaltiniai ir paros norma – ciankobalaminą sintezuoja žarnyno, dirvožemio ir vandens m/f. Jo yra kepenyse, inkstuose, kasoje ir širdyje, žuvyje. Norma: 10 – 12 μg.

Folinė rūgštis – Bc vitaminas. Avitaminozės metu sutrinka hemopoezė, ertropoezė ir trombopoezė. Kliniškai pasireiškia burnos ir žarnyno gleivinių kraujavimais. Formuojasi nekrotiai gingivitai, stomatitai, abscesai ir t.t. hipovitaminozė gali atsirasti pašvitinus radioaktyviais spinduliais, sutrikus kepenų veiklai ar ilgai vartojant sulfamidinius preparatus ar antibiotikus.

Cheminė sudėtis –

Svarbiausias folinės rūgšties darinys THFR, tai veiklioji jos forma gyvoje ląstelėje.

Biologinis vaidmuo – ji svarbi monokarboninių junginių apykaitai, o šie labai reikšmingi purino bei pirimidino bazių, amino rūgščių bei alkaloidų sintezei ir apykaitai.

Šaltiniai ir paros norma – jos daugiausiai yra kepenyse, inkstuose, blužnyje, kiaušiniuose ir žuvyse. Norma – 1 – 2 mg. Tiek pilnai aprūpina žarnyno m/f.

B5 – pantoteno rūgštis. Avitaminozės metu išsivysto dermatitai, slenka plaukai, sulėtėja augimas, sutrinka vidaus organų veikla. Pasireiškia apatija, depresija, apetito stoka. Vėliau stuburo smegenų mieliniame audinyje atsiranda degeneracinių pakitimų. Susilpnėja acetilinimo ir detoksinimo procesai. Didėja jautrumas insulinui.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 973 žodžiai iš 1828 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.