Vitaminai2
5 (100%) 1 vote

Vitaminai2

Vitaminai yra mažos molekulinės masės organiniai junginiai, būtini normaliam organizmo vystimuisi, augimui ir veiklai. Kaip kofermentai jie būtini fermentinių organizmo reakcijų komponentai. Vitaminai katalizuoja medžiagų apykaitą ir dalyvauja audinių bei organų biocheminėse reakcijose, bet jie nėra energetiniai ar plastiniai produktai. Organizmas nesugeba pasigaminti daugumos vitaminų ir turi juos nuolat ir reguliariai gauti su maistu. Svarbiausias vitaminų šaltinis yra maistas, žarnyno mikroflora. Maiste dar yra provitaminų, kurie organizme virsta vitaminais. Be to šiuo metu gaminama daug sintetinių vitaminų preparatų. Daugelis vitaminų įeina į įvairių kofermentų sudėtį.

Vitaminai žymimi lotyniškomis raidėmis arba rašomas cheminis jų pavadinimas. Pagal fizines ir chemines ypatybes vitaminai skirstomi į tirpius riebaluose ir tirpius vandenyje. Pirmieji (A, D, E, K) yra atsparesni temperatūros, rūgščių ir šarmų poveikiui. Organizme gali susikaupti nedidelės šių vitaminųatsargos, nes jie kumuliojasi. Tirpūs vandenyje vitaminai (C, P, B1, B2, B6, B12, B15, PP, U, folinė rūgštis, cholino chloridas lipoinė rūgštis) neatsparūs temperatūrai, šarmams. Jų atsargų organizme nesusidaro.

Tiek riebaluose, tiek vandenyje tirpūs vitaminai bei polivitaminų preparatai geriami bevalgant ar po valgio – tuomet jie geriau įsisavinami, nes lėčiau praeina per virškinamąjį traktą.

Retinolis (žinomas kaip vitaminas A)

Svarbiausias vitamino A šaltinis – žuvų kepenys, sviestas, mėsa, kiaušinio trynys. Taip pat retinolio gausu – žuvų taukuose.

Gaminama ir sintetinių šio vitamino preparatų. Vitamino A pirmtakas yra provitaminas karotinas, kurio esti augaliniuose produktuose (morkose, juoduosiuose serbentuose, mėlynėse, svogūnuose, persikuose, abrikosuose, grybuose). Kai karotiną veikia fermentas karotinazė, žarnų sienelėse, kepenyse ir odoje susidaro retinolio. Vitamino A atsargos kaupiasi kepenyse ( čia jo yra apie 90% bendro kiekio), iš dalies akių tinklainėje ir inkstuose.

Vitamino A funkcijos:

Jis reguliuoja trofinius procesus, ypač baltymų sintezę, gerina kvėpavimo takų, virškinamojo trakto ir šlapimtakių gleivinės epitelio apsauginę funkciją, dalyvauja steroidinių hormonų sintezėje. Būtinas normaliai endokrininių liaukų veiklai, baltymų, mukopolisacharidų, cholesterino, fosforo junginių apytakai. Vitaminas A didina vaiko atsparumą vaiko organizmo atsparumą infekcijoms, skatina jo augimą ir brendimą, yra būtinas geram regėjimui.

Vitamino A stygiaus požymiai:

Stokojant vitamino A, vaiko oda ir gleivinė sausėja, pleiskanoja prasideda folikulinė hiperkeratozė. Atsiranda odos pakitimų, panašių į paprastuosius spuogus. Plaukai ir nagai darosi trapūs, sutrinka regėjimas. Jei vitamino A nepakanka nėščiosios organizme, gali sulėtėti vaisiaus formavimasis, susidaryti įgimtų širdies ydų, regėjimo trūkumų.

Profilaktinė retinolio dozė:

Kūdikiams – 1250 TV,

1-3 metų vaikams – 1330 TV,

4-6 metų – 1660 TV,

7-10 metų – 2300 TV,

vyresniesiems – 3300 TV per parą.

Nepageidaujamas veikimas:

Ilgai vartojamos per didelės vitamino A preparatų dozės sukelia hipervitaminozę, kuriai būdingas irzlumas, sutrikęs miegas, anoreksija, odos palei burną pleiskanojimas, delnų, padų odos ir lūpų kampučių kraujuojantys įtrūkimai, subfebrili kūno temperatūra, padidėjusios kepenys, hipochrominė anemija, padidėjęs kraujyje ENG, lipidų ir cholesterino kiekis.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 476 žodžiai iš 883 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.