Vokietijos prancūzijos ir didžiosios britanijos geopolitinės padėties
5 (100%) 1 vote

Vokietijos prancūzijos ir didžiosios britanijos geopolitinės padėtiesVokietijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos geopolitinės padėties

lyginamoji analizė

„Politinės geografijos ir geopolitikos“ kurso rašto darbas

T U R I N Y S

Įvadas 2

I. Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija 3

II. Galios nustatymas 4

1. Morfologinė galia……………………………………………………………………………4 2. Demografinė galia…………………………………………………………………………..5

3. Ekonominė galia……………………………………………………………………………..8

4. Karinė galia…………………………………………………………………………………….9

5. Galia išoriniuose santykiuose……………………………………………………………10

III. Suminiai koeficientai 11

Išvados 12

Į V A D A S

Kadangi šiuolaikinės valstybės yra ganėtinai sudėtingi dariniai, jas analizuojant neužtenka nagrinėti tik jų geografinę ir demografinę padėtį – taip pat svarbūs yra politiniai, ekonominiai, kariniai ir kultūriniai aspektai. Nors valstybės kaip tokios egzistuoja jau ilgai, ilga laika jos buvo uždaros sistemos, ir tik su komunikacijos priemonių plėtra jos įgavo galimybes bendrauti tarpusavyje, ėmė kurtis valstybių sistemos, o šiuo metu ir pasaulinė valstybių sistema. Tai reiškė, kad tarp valstybių atsirado tam tikra komunikacija, mainai ir tarpusavio priklausomybė. Tokioje padėtyje tolesnė valstybės ekspansija gali vykti tik kitos arba kitų šalių sąskaita.

Šiuolaikines valstybes tirianti geopolitika pabrėžia geografines šalies savybes, kaip reikšmingai veikiančias valstybės ūkio pobūdį, jo raidą, jos gyventojų demografinę kompoziciją ir būdo savybes. Svarbiausia, geopolitika bando susieti valstybės geografinę padėtį su jos galios sklaida erdvėje. Tartum įvedama nauja dimensija analizuojant žemėlapį. Geopolitikoje valstybės nėra statiški dariniai, jos vykdo ekspansiją, bando kaupti ir realizuoti savo galią ir gerinti savo geopolitinę padėtį, kuri valstybėms visada buvo labai svarbi. Ji apsprendė ne vienos šalies istorinę raidą, neretai ir išlikimo klausimą.

Todėl analizuojant geopolitinę valstybės padėtį be politinės, demografinės ir ekonominės geografijos žinių, būtina apibrėžti valstybės galias ir silpnuosius taškus, nurodyti tos galios sklaidos vektorius ir kitų geopolitinių subjektų įtakos valstybei mastus.

Šio darbo objektas – trys vienos iš labiausiai pažengusių, tačiau pakankamai skirtingose geopolitinėse padėtyse esančios Europos šalys: Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija. Vertinant šių šalių galią remiantis statistine ir politine informacija bus matuojama jų morfologinė, demografinė, ekonominė, karinė galia bei galia išoriniuose santykiuose. Palyginti valstybių galias ir nurodyti išvadas padės galios indeksas.

VOKIETIJA, PRANCŪZIJA, DIDŽIOJI BRITANIJA

Europa – tai ne tik žemės sausumos plote. Ši sąvoka reiškia ypatingą istorinę, kultūrinę bei politinę erdvę. Neatsitiktinai pasirinktos nagrinėti ir šios trys – Prancūzija, Vokietija, Didžioji Britanija – Europos valstybės. Tai Europos ekonominę ir politinę galią leminačios valstybės.

Prancūzijos geopolitinė padėtis ypač patogi, nes ji yra greta ekonominiu atžvilgiu pirmaujančių šalių, netoli svarbiausių Europos naudingųjų iškasenų telkinių. Be to, vakaruose Prancūzijos krantus sklauja Atlanto vandenynas, o pietuose viduržemio jūra. Nuo Didžiosios Britanijos Prancūziją skiria Lamanšo ir Pa de Kalė sąsiauriai. Po Lamanšu baigtas statyti tunelis (1994 m.), kuris sujungė šias dvi šalis. Prancūzijos valstybės santvarka – respublika, kuriai vadovauja prezidentas turintis dideluias galias. Prancūzija yra itin aktyvi NATO bei Europos Sąjungos narė.

Būdama salų valstybė, Didžioji Britanija laikosi savitos politikos, kuria skiriasi nuo kitų Europos šalių. Dėl geopolitinės situacijos ypatumų ta šalis visada gali labiau izoliuotis nei žemyne esančios valstybės. Neturėdama bendros sienos su jokia valstybe, išskyrus airiją, ji iš esmės išvengė teritorinių pretenzijų bei karų. Didžioji Britanija turi senas monarchijos tradicijas. Bet šiais laikais, kaip teigia politikai, kralius „karaliuja, bet nevaldo“. Jo valdžią riboja konstitucija. Taigi Didžioji Britanija yra konstitucinė monarchoja, kurioje įstatymus leidžia dviejų lygių parlamentas, o lemiama galia atitenka ministrų kabinetui, vadovaujamam ministro pirmininko.

Kalbant apie Vokietiją, verta pabrėžti, kad ši šalis Europoje turi geriausiai išplėtotą ūkį, galingiausią parmonę. Ja ji atsilieka tik nuo JAV, Japonijos ir Rusijos. Beje, nuo Rusijos atsilieka tik pagal bendrąją pramonės produkciją, o technikos ir technologijų pažangumu ją parlenkia. Vokietija pagal BVP nusileidžia tiktai JAV.

II. GALIOS NUSTATYMAS

1. Morfologinė galia

Morfologinė galia – tai geografinė valstybės charakteristika. Svarbiausi rodikliai analizuojant morfologinę valstybės galią yra: teritorija, jūrinės sienos ilgis, ištekliai ir t.t. Darbe analizuojant Vokietijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos morfologinę galią remiamasi teritorijos
dydžiu, vidaus vandenų dalimi nuo visos šalies teritorijos, jūrinės sienos ilgiu ir naudingais ištekliais. Valstybių palyginimui, kiekvienoje lentelėje didžiausia absoliuti vertė prilyginama koeficientui “1”, tuo tarpu kitų valstybių duomenis paverčiame koeficientu nuo 0 iki 1, skaičiuojant pagal jų ir pirmaujančios šalies duomenų santykį ( žr. Lentelę nr. 1 ir nr.2).

Lentelė nr.1

Teritorija (km²) Vanduo ( kv. m) Jūrinės sienos ilgis (km)

Vokietija 356945 7.798 2389

Prancūzija 547030 1.400 3427

Didžioji Britanija 244.82 3.230 12429

Teritorija (km²) Vanduo (kv.m ploto) Jūrinės sienos ilgis (km)

Vokietija 0,65 1 0,19

Prancūzija 1 0,17 0,27

Didžioji Britanija 0,04 0,41 1

Visos rašto darbe nagrinėjamos valtybės yra Europoje: Vokietija – Vakarų Europoje, nuo Šiaurės ir Baltijos jūrų ir toliau, jos kaimynė Prancūzija, bei salų valstybė – Didžioji Britanija. Didžiausia savo plotu – Prancūzija, antroji – Vokietija, paskutinė – Didžioji Britanija. Ilgiausią jūrinę sieną turi Didžioji Britanija, trumpiausią – Vokietija, tačiau ši šalis turi daugiausia vidaus vandenų .

Šių dienų Vokietija yra federacinė valstybė: ją sudaro 16 savarankiškų žemių, turinčių savo sostines, parlamentus, vyriausybes. Vyriausybės yra gavusios didelius įgaliojimus. Tačiua aukščiausia šalies valdžia priklauso prezidentui, o įstatymus leidžia bundestagas. Kiekviena Vokietijos žemė skiriasi gamtos ir ūkio ypatumais.Šiaurinėse žemeėse didelio intensyvumo žemės ūkis plėtojamas kartu su uostamiesčiams būdinga pramone. Vestfalija – pagrindinis anglies ir plieno bei su šiomis žaliavomis susijusios mašinų gamybos ir chemijos pramonės centras. Pietinės žemės, pasižyminčios kalnuotu reljefu, senoviniais miestais, kalnų slėniuose įsikūrusiais miesteliais ir kaimais – tai pačių vokiečių bei turistų „meka“.

Prancūzija – viena seniausių Europos valstybių. Plotu Prancūzija Europoje (be Rusijos) nusileidžia tiktai Ukrainai ir yra dvigubai didesnė už Didžiąją Britaniją. Europos mastu tai tikrai didelė valstybė,nors Amerikos mastu maža,nes sudaro vos keturis penktadalius JAV Teksaso valstijos ploto. Savo teritorijos kontūrais ji primena šešiakampį, kurio priešingaskraštines skiria 900 – 1000 km. nuotolis. Prancūzijai,be žemyninės dalies, priklauso Korsikos ir keletas smulkesnių salų, esančių viduržemio jūroje. Be to, Prancūzija turi kelis užjūrio departamentus ir kolonijų. Tai Prancūzijos Polinezija, Markizo salos ramiajame vandenyne, Adelės žemė Antarktyje, Prancūzijos Gviana Pietų Amerikos šiaurės rytų krante, Gvadelupos ir Martinikos salos Karibų jūroje.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 1077 žodžiai iš 3207 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.