Vydūno palikimas – gražus mūsų istorijos puslapis
5 (100%) 1 vote

Vydūno palikimas – gražus mūsų istorijos puslapis

Planas

 Sveikata Jaunumas Grožė

1. Pirmosios mintys sveikatai suprasti

2. Žmogaus amžius

3. Žymūs patarimai

4. Gydymas

5. Sveikatos griovimas

 Vydūno palikimas – gražus mūsų istorijos puslapis

VYDUNAS, savo filosofija ir asmeniniu pavyzdžiu tiesęs kelius sveikai gyvensenai, suformulavęs sveikatos filosofiją, nagrinėjęs tautos dorą kaip būtiną sveikatos sąlygą, garsėjęs kaip vegetaras.

I. Pirmosios mintys sveikatai suprasti

„Visų žmonių yra pageidaujama vienu kartu sveikata – jaunumas – grožė. Dargi, kurioms tos būsenos yra pati jų amžiaus dalis. Taip glaudžiai yra jos trys sujungtos, kad sunku būtų atskirti vieną nuo kitos. Atrodo, tarsi jos būt trys spinduliai vienos žvaigždės. Kas jų vienos nori, turi norėti ir kitų.” – štai ka rašo Vydūnas apie sveikatos supratimą savo veikale „Sveikata Jaunumas Grožė“.

Yra ir tokių žmoniu, kuriems svarbus vien grožis. Apie tokius žmones Vydunas rašo, jog jie nežino, ko geidžia ir nesupranta kas yra tas grožis:

„ Nėra žmogui grožės be sveikatos. O jaunumas jau savaime yra sveikata ir grožė.“

Gal čia stabtelkime ir klauskime: Argi jau taip? Nors kiek pamąstę, turbut numanysime ir patys, kad yra taip, kad nėra jaunumo be sveikatos ir grožės.

Taip kad sveikata pasidaro mūsų rūpesčių viduriu.

Mat numanoma, kad su sveikata jaunumas ir grožė žmogui savaime atitenka. Todėl sveikata ir yra laikoma pačiu žmogaus amžiaus lobiu.

Kad taip yra ištikrųjų paaiškėja perskaičius ši Vydūno veikala. Rašytojas tiki galėsiąs tai įrodyti. Bet skaitytojui reikės nieko nepraleidžiant, nuodugniai ir paeiliui apsvarstyti, kas yra pasakojama. O ir ne vien tai. Jis arba ji, skaitytojas, turės pasistengti pats viską suprasti, turės pasistengti atitinkamai gyventi ir tuo buti sveiku, jaunu ir gražiu.

II. Žmogaus amžius

Ypač žiūrint i žmogaus amžių, matyti, kiek reiškia žmogui sveikata. Sveikasis gali tikėtis ilgiau gyventi, negu ligotasis, nors kartais ir kitaip pasitaiko. Amžiui prasidedant sveikata yra tikriausias žmogaus lobis. Ir kaip nebus sveikatas tas, kuris yra jaunas‼ Sveikata yra pati jaunatvės esmė. Todėl ir jaučiasi jaunas, kuris yra sveikas. Senovės Romos mąstytojas Seneka sakė: Senectus ipsa morbus ( Senatvė pati yra liga). O liga yra būsena, kuri ruošia mirimui.

Bet kaip liga yra takas i mirtį, taip sveikata veda i gyvenimą.

Tačiau kaip pabrėžia pats rašytojas: „ Senėjančiam žmogui ne pati kūno gyvybė saugoja kūną, kaip ji tai daro jaunam. Tą darbą turi daryti žmogaus protas, jo išmintis ir pagaliau žmogus pats, žmogiškoji esmė.

Sveikas jaunas kūnas, pagal Vydūną, turi tris uždavinius, kuriuos jis ir geriausiai sprendžia.

 Jis pats rūpinasi savo patvarumu.

 Jutimo keliu jis pasaulį, aplinkos įspūdžius įteikia žmogui.

 Jis dirba kaip priemonė žmogaus esmei pasireikšti.

Žmogus turi atsargiai vengti visa, kas gali kūną naikinti.

Senatvėje kūnas nebeįstengia gintis prieš visus virusus, naikintojus. Kūne nebėra to, kas jį stiprina, kas jam leido augti ir sveikam būti.

Jaunojo žmogaus kūnas kitoks. Jis nuolat auga, didėja, stiprėja ir sunkėja. Tačiau jis nuolat lengviau, geriau juda, lengvai kilnojasi iš vienos vietos į kitą, lengvai naudojamas visokiems darbams atlikti.

Kūnui senstant prarandama gyvybė.

III. Žymūs patarimai

Vydūnas veikale „ Sveikata Jaunumas Grožė ” vadovaujasi garsaus gydytojo dr. Stephan Smith patarimais. Vienas pagrindinių jo patarimų yra saikingumas. Per daug valgyti esą taip jau žalinga, kaip daug gerti. Dr. Stephan Smith valgo, kaip patsai pasakoja, tik du kartus per dieną. Jis tvirtina, kad ankstyva mirtis dažnaiusiai ateina iš didžio ėdimo. Jis skelbia 10 įsakymų, kuriuos reikia pildyti norint sveikam būti.

1. Valgyki tiek maža mėsos, kiek tik galima. Geriau, kad jos visai nevalgai.

2. gerki užtenkamai pieno.

3. Miegoki dieną po valgio 10-15 minučių.

4. Naktimis miegok 10 valandų.

5. Miegoki lauke, jei tik oras leidžia.

6. Nerūkyk.

7. Nevalgyk saldainių.

8. Nevartok alkoholio.

9. Venki minkštų sėdynių ir tinginiavimo. Nieko nedirbdamas bėgi kapinėsma.

10. Būki visame natūralus.

Nėra šie sakiniai jau aukštos išminties reiškiniai, kaip teigia pats Vydūnas. Kuris naktį miega 10 valandų, tam dieną miegot nebereikalinga. Ir neuztenka rūpintis vien kūnu. Bet tie įsakymai vis dėlto yra geri, kaip pripažįsta pats Vydūnas. Žmogaus gyvenime turi vyrauti protas bei išmintis, o ne geiduliai.

Norėdamas sveikas būti, žmogus turi būtinai gyventi protingai ir išmintingai. Išmintingas yra, kuris gyvena žmoniškai. Tada jis visą savo gyvenimą tvarko iš esmės, iš dvasios-sielos. O tai yra vyriausias sielos pagrindas.

IV. Gydymas

Išminties nevaldomos asmens jėgos žmogų nuveda į visokias ligas, ir jam tenka gydytis. O jeigu sunku yra išmintingai gyventi ir išlaikyti sveikatą, tai dar sunkiau bus susirgus pasveikti, mano veikalo „Sveikata Jaunumas Grožė“ autorius.

Vėlgi, jeigu žmogus pasistengtų protingai ir išmintingai gyventi, visų klaidų vistiek neišvengs, nebūdamas tikras išminčius. O tada reiks gydytis. Gerai padarys jei susirgęs kreipsis i gydytoją. Gydytojas yra mokslo žmogus ir daug žino apie kūno
gyvenimą, tikrai daug daugiau negu kitas paptastas žmogus.

Bet gydyti yra labai painus darbas. Reikia ne tik pašalinti ligą, bet taip žmogų pataisyti, kad jis pradėtų rūpintis savo sveikata, tai yra protingai ir išmintingai gyventi. Gydymo mokslas teikia žinių. Tų žinių turint, galima darbuotis, vadinas protauti, mąstyti.

Bet kaip reikia išminties norint žmoniškai gyventi, taip dar daugiau jos reikia norint susirgus išgyti. Teigia Vydūnas.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 930 žodžiai iš 1851 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.