Vytautas mačernis vizijos
5 (100%) 1 vote

Vytautas mačernis vizijos

I. Vytauto Mačernio kūryba – filosofinė poezija. Metaforiškose “Vizijose” jis ieško atsakymų į būties klausimus.

II. Nevaržomai keliaudamas laiku lyrinis “aš” ieško gyvenimo prasmės, žmogaus būties pagrindų.

1. Šviesa, vasara, ramybė bei rimtis siejasi su praeitimi ir dabartimi.

a) namai – tai ta vieta, kurioje galima pailsėti, atsiriboti nuo pasaulio negandų. Lyrinis “aš” pasiilgęs namų, jų šilumos;

b) žmogaus ir gamtos harmonija “Vizijose”;

c) ”Gyvybės upė, skausmo ir mirties ledus pralaužus, / Tekėjo ateities linkme”.

2. Niūri ir slogi dabartis, prieš kurią blaškomas Vytauto Mačernio žmogus jaučiasi bejėgis.

a) norintis, bet negalintis sugrįžti;

b) ieškantis atramų katastrofiškai trupančiame pasaulyje;

c) filosofuojantis – mąstantis, galvojantis, norintis suprasti, ieškantis prasmės bei tikslo, pažinimo;

d) atskirtas nuo kitų žmonių, ieškantis ir nerandantis kelio atgal.

3. Metaforos “Vizijose” – tarsi savotiški tarpininkai tarp priešingybių (šviesa tamsoje, viltis neviltyje, būtis nebūtyje).

III. “Gyvenimas – tai geidžiamas apsigavimas”.

Vytautas Mačernis, skirtingai nuo kitų to meto poetų ir rašytojų, savo mintis kreipė ne į vykstančių įvykių bei aplinkybių nagrinėjimą, aprašymą bei išaukštinimą ar pažeminimą, pasmerkimą, bet į filosofinius, tiesiogiai neatsakomus, daugiareikšmius dalykus. Jo poezija – filosofinė, ji remiasi ne socialinių tiesų nagrinėjimu, bet prasmės ieškojimu gyvenime, gamtoje, galų gale pačiame žmoguje. Vytautas Mačernis vieninteliame pilnai užbaigtame cikle “Vizijos” ir ieško atsakymų į būties klausimus, norėdamas chaoso, karų bei nuoskaudų kupiname pasaulyje rasti filosofinę tiesą, įžvelgti gėrį, grožį bei palaimą, rasti nusiraminimą bei džiaugsmą, norėdamas suprasti pasaulį ir pamatyti jį sielos akimis. “Vizijos” sudarytos iš septynių dalių, “Įžangos” bei su ja susijusios “Pabaigos”. Lyrinis “aš” jose keliauja nevaržomas jokių laiko pančių, jis laisvai palieka dabartį ir pasineria į malonią ir saugią praeitį, žvelgia į šviesią ateitį ir vėl grįžta į niūrią, tamsią dabartį.

Su praeitimi siejasi šviesa, vasara, ramybė bei rimtis. Vytauto Mačernio žmogus ten randa atgaivą, jis tarsi pasisemia jėgų toliau kovoti su atšiauria dabartimi. Labai dažnai atsiminimai jį nukelia į gimtuosius namus, į tą vietą, kurioje galima pailsėti, kuri primena ramią ir saugią vaikystę, kur jokios negandos nebaisios, kur jis turi savo gynėją, saugotoją bei globotoją – senolę. Namai – tai vieta, apie kurią galima žinoti neabejojant jos egzistavimu (“Žinau, kad žemėje yra vieni namai”). Namai – tai tarsi tvirtovė, pilna gėrio, už kurios sienų jau prasideda blogis (“Bet aš vidun jo niekad neįleisiu, / Duris užversiu dar tampriau…”) Lyrinis “aš” pasiilgęs namų, tėviškės, tos nepasiekiamos, tolimos ir geidžiamos ramumos (“Ramu jau tėviškėj”). Taip pat jis pasiilgęs senolės (“Senole mano, jei žinotum, kaip tavęs aš pasiilgau…”), kuri irgi jo laukia nesulaukia (“Kiek aš dienų pralaukiau čia…”). Ir senolės, ir namų ilgesys tampriai susijęs su praeities ilgesiu – ilgesiu laimingų, nerūpestingų dienų, kurių jau niekad daugiau nebebus (“Visi mes ėjom išdykaudami pagal saulėtą laiko upę”). Tarsi priešprieša namams pastatoma dabartis, niūri ir slogi. Tai tarsi praeities ir dabarties konfliktas – praeitis šviesi, malonių prisiminimų kupina, o ateitis – rūsti, tikroviška. Galutinis tikslas – sugrįžti į namus, arba į tą jaukią būseną, kurioje dar nebuvo patirtas išorinio pasaulio priešiškumas, jo kančios ir išbandymai, kurioje viską sergėjo senolė, “Vizijose” vaizduojama tarsi transcendencinė būtybė, kurioje viską lydėdavo vien sėkmė (“O ašen tuoj, į kiaurą luotą įsisėdęs, / Nuplaukdavau net į toliausius ežero krantus…”).

Šis grįžimas atgal, kelionė laiku pasitelkiant prisiminimus ir yra ta prasmė, kurios ieško Vytauto Mačernio žmogus “Vizijose”. Tačiau ar gali žmogus iš dabarties, kuri yra tokia niūri ir jam visiškai nepriimtina, negyva, pasiekti gyvenimu pulsuojančią ir tokią mielą širdžiai praeitį?

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 634 žodžiai iš 1238 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.