Z froidas kasdieninio gyvenimo psichopatologija recenzija
5 (100%) 1 vote

Z froidas kasdieninio gyvenimo psichopatologija recenzija

Z. Froidas “Kasdieninio gyvenimo psichopatologija”

Recenzija

Zigmundas Froidas yra vienas žymiausių XX a. pradžios filosofų ir psihologų. Jis laikomas naujos krypties žmogaus psichikos tyrinėjimo – psichoanalizės – pradininkų. Froidas parašęs daugybę veikalų, tarp kurių ir “Kasdieninio gyvenimo psichopatologija” – knyga, aiškinanti kasdieninio gyvenimo žmogaus psichikos patologijas psichoanalizės būdu.

Pirmame, antrame ir trečiame skyriuje kalbama apie tikrinių vardų ir užsienietiškų žodžių bei frazių užmiršimą. Jis tvirtina, kad žmogus vietoje užmiršto žodžio visada randa keletą pakaitalų, kurie įvairiausiomis asocijacijomis siejasi su užmirštu žodžiu. Pats Froidas sako: “Galima skirti du esminius užmiršimo atvejus: kai užmirštas dalykas susijęs su nemaloniais prisiminimais arba kai jis susiejamas su kitu, turinčiu tą patį nemalonų poveikį” (Froidas Z., Kasdieninio gyvenimo psichopatologija, Vilnius, 1992).

Ketvirtame skyriuje Froidas atskeidžia panašumą tarp vardažodžių užmiršimo kaip atminties klaidos ir maskuojančių prisiminimų susidarymo. Froidas abu sieja su tam tikrais įvykiais, turėjusiais didelę įtaką žmogaus charakterio formavimuisi, tačiau šie įvykiai yra užmirštami dėl nemalonių pojučių, susijusių su jais.

Penktame ir šeštame skyriuje Froidas analizuoja kalbos, skaitymo ir rašymo klaidas. Klaidos yra aiškinamos tuo pačiu asociatyviniu principu: žodžiai-pakaitalai yra panašūs į tuos, kurie yra teisingi. Žmonės gali daryti klaidą vieną žodį painiodami su kitu. Froidas teigia, jog klaidos yra visu pirma pasamonės psichinės klaidos. Žmogui gali trukdyti kiek nemalonūs pojučiai ir prisiminimai, tiek ir savikritika, vidinė jėga. Taip gali atsirasti klaida, o kartais netgi norima mintis būna išreikšta jos priešybe.

Septintame skyriuje Froidas analizuoja įspudžių bei ketinimų užmiršimą. Jis teigia, jog “visus užmiršimo atvejus buvo galima pakeisti nenoro motyvu” (Froidas Z., Kasdieninio gyvenimo psichopatologija, Vilnius, 1992). Froidas skiria svarbius ir nesvarbius ketinimus; sako, jog jei užmirštami svarbūs ketinimai, tai dažniausiai priklauso nuo vidinio priešiškumo šiems ketinimams. Froidas išsako vieną pagrindinių savo teiginių: “Psichikos sandarą reikėtų įsivaizduoti kaip daugiasluoksnę organinę struktūrą, kur savisaugos instinktas – žemesnė psichinė “instancija” slopinama aukštesnių“ (Froidas Z., Kasdieninio gyvenimo psichopatologija, Vilnius, 1992).

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 361 žodžiai iš 640 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.