Zalingų įpročių ir aplinkos poveikis besivystančiam vaisiui
5 (100%) 1 vote

Zalingų įpročių ir aplinkos poveikis besivystančiam vaisiui

Ruošė:

Panevėžys, 2003Viskas kas susiję su motina butinai turi įtakos ir kūdikiui. Įtaka gali būti teigiama ir neigiama. Viskas ką motina neštumo metu patiria, patiria ir jos įsčiuose nešiojamas vaikas. Žemiau pateiktoje shemoje apžvelgiama pagrindiniai rizikos faktoriai, kurie gali turėti įtakos nėštumui bei naujagimio sveikatai, matome jog jie yra susiję su profesine veikla, genetiniais bei aplinkos veiksniais.Kaip alkoholis veikia palikuonis?

Alkoholizmo pasekmes ypač skausmingai patiria moterys alkoholikės. Visuomet yra pavojus gemalo žuvimui, savaiminiam nėštumo nutrūkimui, naujagimio išsisigimimui. Kad aiškiau įsivaizduotume alkoholizmo pasekmes, glaustai susipažinkime su kūdikio gimimo procesu. Jis skiriamas į du periodus. Pirmasis, embrioninis, prasideda nuo kiaušialąstės apvaisinimo ir baigiasi organams susiformavus, t.y. antrojo nėštumo mėnesio pabaigoje ir trečiojo nėštumo mėnesio pradžioje. Šiuo periodu embrionas yra jautrus (nes nėra apsaugotas) įvairiems cheminiams agentams. Jie arba stabdo vystymąsi, arba žudo gyvybę. Antrasis, fetalinis, t.y. vaisiaus, periodas trunka iki naujagimio gimimo. Priešingai nei gemalas, vaisius atsiliepia į aplinkos agentus specialiomis reakcijomis: vaisius liaujasi vystęsis, naujagimis gimsta mažas ir silpnas. Toks agento poveikis vadinamas fetotoksiniu. Alkoholis daro įtaką ir gemalui, ir vaisiui, nes lengvai praeina per placentą. Jis ypač kenksmingas 3-8 nėštumo savaitę. Didžiausias jautrumas – 4-6 nėštumo savaitės.

Vartojant alkoholį, naujagimiai gimsta su protiniais ir fiziniais defektais: maža galvyte, mažais akių obuoliais, netaisyklingų kūno formų, pusiau skaidria ragena, užmerktomis akimis, širdies defektais, plaučių, lyties organų anomalijomis.

Įvairių organų pakenkimas priklauso nuo to, kokiu nėštumo periodu buvo piktnaudžiaujama alkoholiu. Praėjus 18 parų po apvaisinimo jautriausia yra nervų sistema, 25-38 paroms – širdies ir kraujagyslių sistema, 25-35 paroms – galūnės, 36-180 parų – lyties organai. 9-72 savaitę vystosi odos reljefas iš to paties embriono lapelio – ektodermos kaip centrinė nervė sistema. Todėl iš odos reljefo galima spręsti apie centrinės nervų sistemos veiklą ir jos anomalijas.

Vašingtono medikų 1500 nėščių moterų tyrimų rezultatai parodė, kad negeriančiųjų grupėje buvo 2 proc. išsigimimų, retkarčiais išgeriančiųjų – 9 proc., alkoholikių – 74 proc. daugybinių išsigimimų. 60-80 proc. psichiškai nesveikų kūdikių pagimdo alkoholikai tėvai. Taigi tėvų alkoholikų vaikai dėl savo biocheminės sandaros pratęsia alkoholikų gretas.

Alkoholis sutrikdo smegenų reguliatorines funkcijas, kurios turi užtikrinti medžiagų apykaitos (metabolizmo) prigimtinę pusiausvyrą, būdingą sveikai asmenybei. Sutrikimo nuo alkoholio esmę sudaro sumažėjusi neuromediatorių veikla, hormonų sintezė ir pagreitintas jų išeikvojimas. Dėl to sutrinka ir visa virškinimo sistema su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis: įvyksta virškinimo trakto ląstelių dehidratacija, baltymų koaguliacija, denatūracija. O tai sutrikdo virškinimo fermentų sintezę bei jų funkciją skaldyti mitybines medžiagas ir aprūpinti organizmą energija. Sutrinka ir reikiamų medžiagų (vitaminų, mineralinių medžiagų) susiurbimo į kraują funkcija. Dėl tokių statybinių medžiagų, kaip tirozinas, triptofanas ir kt., stygiaus sutrinka hormonų sintezė.

Rūkimas taip pat neišvengiamai turi neigiamos įtakos besivystančiam embrionui. Nesvarbu jei motinos pastojusios meta rūkyti. Tai žinoma sumažina nikotino ir dėl rūkimo susidarančių neigiamai veikiančių medžiagų kiekį. Tačiau pakenkti gali ir prieš pastojimą susidariusių moters organizme medžiagų kiekis.

Žemiau pateikiama truputeli statistikos:

• Kas 6 gimęs vaikas būna pažeistas alkoholio. Kas 3 šeima turi girtuoklį ir ne vieną.

• Moteris daug jautresnė alkoholiui: 1/3 sumažėja lytinis potraukis, sutrinka menstruacinis ciklas, atsiranda nevaisingumas, gimdymo traumos, pataloginis gimdymas. Vaikai nekenčia geriančios motinos.

• Apibendrinus įvairiose šalyse atliktų tyrimų duomenis, galima išvardinti šiuos rūkančių motinų laukiančius pavojus:

Spontaninis abortas – rūkančioms moterims jis įvyksta dvigubai (net iki 80%) dažniau. Jų vaikai dažniau serga, lėčiau auga, būna nervingesni, prasčiau mokosi, 2 k. daugiau apsigimimų.

Vaisiaus mirtis nėštumo metu – rūkančioms moterims pasitaiko 20-24% dažniau, negu nerūkančioms;

Kūdikio mirtis gimdymo metu, priešgimdyminiame ir pogimdyminiame laikotarpiuose – iki 2,4 karto dažnesnis, jei moteris rūkė nėštumo metu;

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 673 žodžiai iš 1327 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.