Zalingų įpročių paplitimas tarp jaunimo
5 (100%) 1 vote

Zalingų įpročių paplitimas tarp jaunimo

Jaunystė yra pereinamasis tarpsnis gyvenime kai iš priklausomo vaiko tampa savarankišku individu, pilnateisiu visuomenes nariu. Nepriklausomybės ir savarankiškumo siekis dažnai tampa kertiniu pasaulėžiūros akmeniu besikeičiančioje paauglio mąstysenoje. Todėl natūralu, jog neretai institucionalizuoti išoriniai suaugusių žmonių veiksmų, bendravimo formų atributai, tokie kaip rūkymas, alkoholio vartojimas ir pan. tampa savęs prezentacijos sudėtine dalimi. Be to, jaunimas yra eksperimentams ir naujovėms imliausia visuomenės grupė, kas lemia didžiausią narkotikų paplitimą būtent šioje žmonių grupėje. Rūkymas, alkoholio, narkotikų vartojimas bei vis didesnis žalingų įpročių tarp paauglių plitimas gali būti įvardintas kaip “brandos prezentacija” gatvinės arba kiemo kultūros suvokimo lygmenyje. Nors su tikrąja branda šis požiūris keičiasi, paauglystė ir ankstyvoji jaunystė yra tas laikotarpis, kada yra didžiausia tikimybė įgyti žalingus įpročius.

Situacija

Rūkymas

Beveik pusė tyrimo dalyvių teigė bent retkarčiais rūkantys. 35 procentai rūko pastoviai, 13 procentų apklaustųjų nurodė esantys situaciniai rūkoriai – rūko kavinėje, draugų kompanijoje ir pan. Dabartinis jaunimas rūkyti pradeda vidutiniškai šešiolikos metų. Pastebima aiški tendencija į jaunėjantį pradedančių rūkyti amžių – dabartinis vyriausias jaunimas rūkyti vidutiniškai pradėjo pusantrų metų vėliau nei tai daro dabartiniai jauniausios jaunimo grupės atstovai.

Pagrindinė pradėjimo rūkyti priežastis:

bendraamžių draugų įtaka bei smalsumas

Lietuvos sveikatos programoje bei Pasaulinės Sveikatos Organizacijos visuomenės sveikatos priežiūros principuose akcentuojamas tabako produktų prieinamumo ribojimas, reklamos draudimas bei tabako pramonės rinkodarinių strategijų ribojimas, sveikos gyvensenos be tabako gaminių propagavimas.

Kaip palankią kovos su rūkymu detale galime įvardinti rūkymo kaip kenksmingo įpročio teisingą suvokimą tiek visuomenėje, tiek tarp pačių rūkančiųjų. Pasaulinės Sveikatos Organizacijos tyrimų duomenimis beveik du trečdaliai šiuo metu rūkančių norėtų mesti rūkyti. Taigi dabartinė rūkymo mažinimo programa iš esmės turėtų vystytis dviem kryptim:

 visapusiška pagalba norintiems mesti rūkyti;

 efektyvios prevencijos priemonės “rizikos grupėje” – tarp 15 – 18 metų jaunuolių.Kokio amžiaus Jūs pradėjote rūkyti? (proc.) / vidurkis pagal amžių

16 – 19 m.

20 – 24 m.

25 – 29 m. 15.7

17.0

17.2

Alkoholio vartojimas

Keturiasdešimt procentų apklaustųjų alkoholį vartoja kartą per savaitę ir dažniau. Pusė tyrimo dalyvių geria tiek silpnus, tiek stiprius alkoholinius gėrimus.

Kaip ir rūkimo prevencijos atvejais, taip ir alkoholio vartojimo mažinimo klausimais Lietuvos sveikatos programoje kalbamama apie reklamos, platinimo ribojimus, griežtą gaminių kontrolę bei didelius mokesčius alkoholiniams gėrimams, informacijos apie žalingą alkoholio poveikį sveikatai, šeimai ir visuomenei įdiegimą į mokymosi programas ir pan. Šalies sveikatos programoje numatyta panaudoti daug valstybinio reguliavimo ir administravimo priemonių bei konkrečių programų rengimas, tačiau neakcentuojama alkoholio vartojimo kaip kultūrinės tradicijos problema. Skirtingai nei rūkymo atveju, kuomet didžioji dauguma rūkančiųjų norėtų atsikratyti šio įpročio, alkoholio vartojimo Lietuvos jaunimas nelinkęs paversti problema.

Jeigu darome prielaidą, jog alkoholio vartojimas daugiau sietinas su bendravimo kultūra nei fiziologiniu poreikiu (šiuo atveju nekalbame apie priklausomybe nuo alkoholio sergančius žmones), būtų tikslingos “nukreipiančios” programos t.y. jaunimo užimtumas kita veikla. Taigi šiuo požiūriu sveikintina bet kokia jaunimo ar kitų formalių ir neformalių organizacijų veikla nukreipta į jaunimo laisvalaikio užimtumą.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 552 žodžiai iš 1046 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.