Zieminiai rapsai
5 (100%) 1 vote

Zieminiai rapsai

Įvadas

Šiuo metu žieminių rapsų auginimas kelia kaip niekad didelį susidomėjimą.

Vykdant intensyvę selekciją,buvo išvestos labai derlingos veislė,kurių sėklose yra mažai eruko rūgšties ir gliukozinolatų.

Rapsų aliejus yra naudojamas mastui ir pramonei.Rapsų aliejus yra vienas sveikiausių maistinių aliejų.Rapsai taip pat naudijami ir dyzelinui gaminti.

Perdirbus apsus, lieka rapsų išspaudos,kuriose yra nemažai riebalų bei baltymų, todel os yra aukštos kokybės gyvulių pašaras.

Dirvožiamio sąlygos

Žieminius rapsus galima auginti daugelio tipų dirvožiamiuose.Lengvose dirvose rapsai išauga derlingi tik ten , kur užtenka kritulių arba dirbtinai drėkinama.

Humusingose rirvose auginant rapsus būtina atkreipti dėmesį I augalų išgulimą ir intensyviai purkšti nuo piktžolių. Sėjant I molio dirvas,vienas svarbiausių darbų visoje auginimo technologijoje-sėklų guolio paruošimas.

Vieta sėjomainoje

Geriausi žieminių rapsų priešsėliai yra juodasis pūdymas arba anksti nuimamai augalai:žieminiai miežiai, vienmečių žolių mišiniai,ankstyvosios bulvės ir kt.Negalima rapsų atsėliuoti ar sėti po kitų bastutinių augalų.

Žieminiai rapsai yra geras javų priešsėlis.Po žieminių rapsų auginami javai dvejus metus duoda 10-12% didesnį derlių nei auginti po javų.Žieminiai rapsai javų rotacijoje naikina ligas.Rapsų šaknys giliai įsiskverbia i dirvą ir ją supurena palikdamos geresnę dirvos struktūrą po rapsų augsantiems javams.

Kad neplistų sėjomaininės ligos:šaknų gumbas,baltasis puvinys,pilkasis puvinys,rapsus reikėtų sėti tame pačiame lauke ne anksčiau kaip po 4-5 metų.

Dirvožemio pH ir maisto medžiagos

Dirvožemio pH turėtų būti:

 Lengvo- 6,0-6,6

 Sunkaus-7,0-7,5

Jei taip nėra,dirvas reikėtų kalkinti kalcio karbonatu.Jei pH reikšmė tinkama gerėja dirvožiamio trupinė struktūra, kapiliarinis efektas,pavasarį galima anksčiau ir geriau paruošti sėklų guolį, ypač molio dirvose.

Magnį(Mg) galima išberti kartu su pagrindinėmis trąšomis,jeigu jo dirvožiamyje yra mažiau kaip 40mg/kg.

Ant rapsų lapų pastebimi skirtingi magnio trūkumo simptomai.

Nerūgščiose smėlio dirvose, jei boro(B) dirvožiamyje mažiau kaip 0,5-0,6 mg/kg. žieminems rapsams gali reikėti papildomai 1-2 kg/hs boro.Svarbu laiku pastebėti šio elemento trūkumus:

 Ilgi stiebai;

 Ilgi,ploni lapai;

 Daug mažų atžalų iš augimo kūgelio;

 Pageltę,suglebę lapai;

 Augalai serga sausuoju puviniu.Boro trūkumo rezultatai: A-nenormaliai sustorėję stiebai su sukamštėjusiais audiniais. B,C ir D-sutrikęs žiedų vystymąsis

Siera (S) yra ypatingai svarbus maisto elementas žieminiams rapsams.Ji padeda augalams geriau pasisavinti azotą.Rapsams papildomai reikia duoti 30-40 kg/ha sieros, arba apie 20% išberiamos azoto normos.Sierą reikia išbarstyti su pagrindinėmis trąšomis rudenį ir pirmąjį kartą tręšiant pavasarį.Jei trūksta sieros, žieminių rapsų derlius gali būti menkesnis.

Sieros trūkumo rapsuose rezultatai

A- rapsų bandymai indeliuose (dešinysis indelis netręštas siera )

B – balti žiedlapiai ir blogai išsivysčiusios ankštaros

C – rapsams labia trūksta sieros

Veislės parinkimas

Veislės parinkimą lemia daug veiksnių:

 tinkamumas vėlyvai sėjai;

 vystymasis rudenį;

 žiemojimas;

 atsparumas ligoms;

 aukštis ir tvirtumas;

 derlingumas;

 sėklų kokybė (aliejingumas,gliukozinolatų kiekis ir kt. )

Veislias reikia rinktis tik iš Tinkamiausių Lietuvoje auginti augalų veislių sąrašo atsižvelgiant į aukščiau išvardintus požymius.

Hibridinės veislės

Hibridinę veislę irgi reikėtų rinktis atsižvelgiant I pirmiau paminėtus veiksnius.Be to, svarbų vaidmenį vaidina ir dėklų kaina.Hibridinių veislių selekcija ir dauginimas yra 2-4 kartus brangesni nei tradicinių, todėl ir jų sėklos brangesnės.Be abejo, didesnis turi būti ir šių sėklų derlius, geresnė kokybė.

Šiuo metu į Tinkamiausių Lietuvoje auginti augalų veislių sąrašą yra įrašytos šios žieminių rapsų veislės :Accord,Apex,Casino,Valeska,Kasimir F1,Silvia,Amber,Orkan,Attila,Libea.

Sėklų norma, augalų tankumas

Sėjant 12 ir 24 cm tarpueiliais, 1 m2 rudenį turėtų augti 60-90 augalų.Taigi pavasarį , esant normalioms sąlygoms, pasėlio tankumas turėtų būti 40-50 augalų 1m2 .Norint tai pasiekti , sklų norma turėtų būti 4-6 kg/ha.Jeigu sėjama bus vėliau nei rugpjūčio 20 d., sėklų normą reikia padidinti iki 6-8 kg/ha.

Sėjant 50cm tarpueiliais,ilginiame eilutės metre turėtų augti 20-25 augalai.Tokiu atveju norma turėtų būti 2-2,5 kg/ha.

Sėklų norma taip pat turi būti parenkama atsižvelgiant į esamas sąlygas: sėjimo techniką, 1000 sėklų svorį, sėjamų sėklų daigumą (%) , sėklų guolio paruošimo kokybę.

Sėjos gylis

Sėklos turi būti įterpiamos 2-3 cm gylyje,priklausomai nuo dirvos drėgnumo ir sėklų guolio paruošimo vienodumo. Per gili sėja turi didelį poveikį derliui – rapsų daigai pasidaro labai silpni,nes dygdami sunaudoja visą energiją
“ryšiui” tarp šakn ir skilčialapių palaikyti.Taigi tinkamas sėjamosios noragėlių gylio sureguliavimas gali turėti didelės įtakos derliui.

Sėklų guolio paruošimas

Kad žieminiai rapsai greitai ir tolygiai sudygtų,svarbu juos pasėti 2-3 cm gyliu į tolygiai paruoštą ir drėgną dirvą.Dėl to svarbu suvoluoti ar kitaip suslėgti vagas ariant ar iškart suarus, kad iš viršutinio dirvos sluoksnio būtų išstumtas oras. Taip sėklų guolis bus optimaliai aprūpinamas vandeniu, kuris pasieks sėklų guolį susidariusiais dirvos kapiliarais.Tai taip pat padės lengviau nustatyti žemės dirbimo gylį prieš sėją.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 910 žodžiai iš 1779 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.