Zmogaus organizmo šalinimo būdai
5 (100%) 1 vote

Zmogaus organizmo šalinimo būdai

Žmogaus organizmo šalinimo

metodai

Atliekų šalinimas …………………………………………………………………………………………………………………

Žmogaus inkstai ………………………………………………………………………………………………………………….

Nefronas …………………………………………………………………………………………………………………………….

Osmosinis slėgis ir jo reguliavimas ……………………………………………………………………………………….

Temperatūros reguliavimas …………………………………………………………………………………………………..

Patalpų mikroklimatas ………………………………………………………………………………………………………….

Atliekų šalinimas

Visose gyvose ląstelėse vyksta medžiagų apykaitai, dalis medžiagų lieka nepasisavintos ir susidaro organizmui nereikalingų medžiagų. Tokių medžiagų šalinimas iš organizmo vadinamas ekskrecija.

Augaluose jų susidaro palyginti nedaug, nes medžiagų apykaita vyksta gerokai lėčiau negu gyvūnų organizme. Fotosintetinant ir kvėpuojant susidariusios nereikalingos dujos pašalinamos pro žioteles. Kitos nereikalingos medžiagos kaupiasi negyvuose augalo audiniuose arba lapuose, ir augalas jomis atsikrato numesdamas lapus.

Gyvūnai medžiagų apykaitos produktus šalina keletu skirtingų būdų. Lentelėje nurodytos pagrindinės iš žmogaus organizmo šalinamos medžiagos.

Organas Šalinamos

medžiagos Šaltinis

Plaučiai Anglies dioksidas Susidaro audiniuose vidinio kvėpavimo metu

Vandens garai Susidaro vidinio kvėpavimo metu ir gaunama su maistu

Inkstai Šlapalas Aminorūgščių skilimo produktas

Druskos Gaunama su maistu

Vanduo Gaunama su maistu ir susidaro vidinio kvėpavimo metu

Oda Šlapalas (su prakaitu) Aminorūgščių skilimo produktas

Natūralūs organizmo ciklai

Kas tie ciklai? Dauguma žmonių net nežino juos esant!Šie ciklai remiasi labai aiškiomis organizmo funkcijomis.Paprasčiau sakant, mes kasdien gauname maisto(sotinamasis), jį įsisaviname bei dalį panaudojame (asimiliacija), o ko nepanaudojame, atsikratome (šalinimas).Nors šios trys funkcijos tam tikru mastu visą laiką vyksta, kiekviena iš jų yra intensyvesnė skirtingu paros metu.

Nuo vidudienio iki 20 val. – sotinimasis (valgymas ir virškinimas)..

Nuo 20 val. iki 4 val. – įsisavinimas (asimiliacija bei panaudojimas).

Nuo 4 val. iki vidudienio – šalinimas ( kūno atmatų bei maisto atliekų).

Organizmo ciklai darosi akivaizdūs, jei atkreipsime dėmesį į kūno veiklą.Žinoma, kad valgome, kai nemiegame.Miegant mūsų organizmas niekuo kitu neužsiima ir įsisavina tai, ką mes suvalgėme per dieną.Rytą, kai nubundame, mums iš burnos eina tam tikras „ryto kvapas“, o liežuvis apsinešęs, nes organizmas būna pačiame šalinimo įkarštyje to, kas nebuvo sunaudota – atliekų.

Ar pastebėjote, kas būna, jei valgote vėlai vakare?Kaip jaučiatės kita rytą?Pabudęs jaučiatės apsunkęs, nes buvo sutrukdytas įsisavinimo ciklas, kuris vyksta tada, kai maistas jau suvirškintas skrandyje.Mūsų organizmo fiziologija reikalauja, kad valgytume anksti ir iki miego praeitų bent trys valandos – per tiek laiko maistas suvirškinamas skrandyje, ir įsisavinamo ciklas gali prasidėti laiku.Kadangi valgėte vėlai vakare, maistas dar nesuvirškintas ir neparuoštas įsisavinimui.Jūs gerokai užtęsėte įsisavinimo ciklą ir nukėlėte tam laikui, kai organizmas pasiruošęs šalinimui.Reguliarus aštuonių valandų ciklas sumaišytas.Natūraliai kūno veiklai sutrukdyta ir jūs pabundate apsunkęs.

Žmogaus inkstai

Žmogaus inkstai yra raudonai rudi, pupelės formos, išsidėstę pilvo ertmėje, abipus stuburo, tuoj po diafragma. Dešinysis yra truputį žemiau dėl kepenų padėties. Inksto ilgis 10-12 cm, plotis 5-6 cm, sveria apie 120-200 g. Inkstus nuo sutrenkimo saugo iš visų pusių gaubiantis riebalinis audinys, capsula adiposa. Jie yra pagrindiniai organai, atliekantys ekskreciją – iš kraujo pašalina medžiagų apykaitos produktus, reguliuoja organizmo skysčių sudėtį bei kiekį, šarmų bei rūgščių pusiausvyrą. Susidaręs šlapimas teka į taureles, geldeles, šlapimtakiu į šlapimo pūslę, o iš jos pro šlaplę pasišalina lauk.

Skiriamos trys pagrindinės inksto dalys – žievė, šerdis ir geldelė.

inkstai

Inkstai filtruoja kraują. Vanduo ir kitos iš smulkių molekulių sudarytos medžiagos, tarp jų ir gliukozė, išsiskiria pro kapiliarų sieneles į nefronus, sudarytus iš plonyčių vamzdelių. Kai išfiltruotas skystis (pirminis šlapimas) teka nefronu, jame esančios organizmui reikalingos medžiagos, tokios kaip vanduo, gliukozė, druskos ir kt., vėl įsiurbiamos į kraują. Likęs tirpalas vadinamas galutiniu šlapimu. Jame yra vandens, druskų, šlapalo. Šlapimas iš nefronų patenka į inkstų taureles ir geldelę, iš jos – vamzdeliu, vadinamu šlapimtakiu, teka į šlapimo pūslę, o iš ten pašalinamas pro šlaplę.

Kaip susergama sunkiomis inkstų ligomis?Lietuvoje yra apie 35 tūkst. įvairiomis inkstų ligomis sergančių žmonių. Labiausiai inkstams kenkia peršalimai, įvairios
infekcijos, nuo kurių susergama inkstų uždegimu. Neišgydžius ūminio inkstų uždegimo, jis pereina į lėtinę, nepagydomą formą. Labai didelė galimybė, kad tokio žmogaus inkstai nustos veikti. Inkstų funkcijos nepakankamumą taip pat sukelia inkstų akmenligė, apsinuodijimai, cukraligė, įgimtos patologijos.

Kasmet maždaug 40-50 šių žmonių nustoja veikti savi inkstai, ir jie pradedami dializuoti – tai yra, jų kraujas pradedamas valyti dirbtinio inksto (dializės) aparatu. Medicina dar nepasiekė tokio lygio, kad sukurtų inksto pakaitalą, kurį būtų galima įsodinti vietoje nustojusių veikti savų organų. Kol kas tokiam žmogui gali padėti tik inksto persodinimo operacija.

Inksto persodinimo operacijų mažėja, o laukiančiųjų daugėja. Kiekvienais metais vis didesniam skaičiui žmonių nustatomas inkstų nepakankamumas, jie pradedami dializuoti.

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje inkstų ligos diagnozuojamos anksčiau. Žmonės nebemiršta nuo “nežinomos” ligos, kai kurie jų pasveiksta, kiti gali ilgiau gyventi su savais inkstais. Jiems išgelbstima gyvybė. Tačiau tie, kurių inkstai nustoja dirbti, turi susitaikyti su tuo, kad ilgą laiką jie bus priklausomi nuo dirbtinio inksto aparato – dializės.

Lietuvoje yra apie 700 dializuojamų ir apie 300 po inksto persodinimo operacijos gyvenančių žmonių. Jų interesams atstovauja Lietuvos nefrologinių ligonių asociacija (LNLA) “Gyvastis”.

Vienas iš pagrindinių “Gyvasties” tikslų – siekti, kad atsirastų daugiau organų donorų ir būtų galima atlikti daugiau inksto persodinimo operacijų taip išgelbstint žmonių gyvybes. Deja, apie šią problemą trūksta informacijos, todėl tokių operacijų atliekama labai mažai – apie 45 per metus (galima būtų atlikti apie 200), be to, trečdalis jų atliekama dėl to, kad inkstą dovanoja ligonio artimasis. Tačiau ne visiems artimieji gali dovanoti savo organą – jis ne visada tinka sergančiajam. Kadangi šios operacijos laukia apie 700 žmonių, vadinasi, dializuojamas žmogus, jei jam netinka artimo žmogaus inkstas, turi laukti apie 15 metų. Tiek metų su dializės procedūra išgyventi praktiškai neįmanoma, todėl daug žmonių miršta, taip ir nesulaukę donoro inkstų.

Nefronas

Kiekvieną nefroną sudaro į kamuolėlį panašus darinys – inksto kūnelis. Inksto kūneliai yra susitelkę inksto žievėje. Siauros vingiuotais kanalėliais jie jungiasi su surenkamaisiais kanalėliais, o šie atsiveria į inksto taureles ir geldelę.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1020 žodžiai iš 3346 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.