Zmogus ir darbas
5 (100%) 1 vote

Zmogus ir darbas

Įvadas

Benokraitis (1999) rašo, kad darbas suteikia žmogaus gyvenimui prasmės. Galimybė, sugebėjimas tinkamai atlikti veiklos užduotis ir teigiamas kompetencijos įvertinimas pakelia savigarbą, o tai padidina žmogaus gerovę. Trimakas (1997) teigia, kad darbas ir vedybinis gyvenimas – tai du elementai, iš kurių susideda suaugusiojo gyvenimo struktūra. Tiek dėl darbo, tiek dėl santuokos turi apsispręsti kiekvienas beįžengiąs į suaugystės kelią. Jei pasiseka pasirinkti darbą pagal savo gyvenimo svajonę, atsiveria galimybė daugiau ar mažiau pilnutinai save “atrasti” – save realizuoti. Ir Freudo nuomone, vienas svarbiausių suaugusių žmonių pasiekimų, nuo kurių priklauso gyvenimo sėkmė, yra meilė ir darbas (Žukauskienė, 2002, p. 50).

Socialinė situacija turi tiesioginį ryšį su profesija, darbu, kurį dirba žmogus. Nuo profesijos pasirinkimo priklauso darbo pobūdis, kuris įtakoja ekonominę situaciją, pajamas. Žmogaus socialinis statusas visuomenėje taip pat priklauso nuo jo darbo.

Nuo Nepriklausomybės atkūrimo pradžios Lietuvoje vyksta socialiniai, ekonominiai, kultūriniai pokyčiai, kurie sąlygoja ir darbo rinkos kitimą. Pastaraisiais metais ryškėja Vakarų pasauliui būdingų bruožų Lietuvoje plitimo tendencijos. Darbo rinkoje aktyviai dalyvauja tiek vyrai, tiek moterys. Nebelieka tradicinei šeimai būdingo modelio, kurioje tik vyras išlaiko šeimą. Daugelis šeimų šiandien vadinamos „dviejų karjerų“ šeimomis, kur profesinėje veikloje dalyvauja abu sutuoktiniai (Pranešimas apie žmogaus socialinę raida 2001, 2001). Moteris priversta grįžti į darbą ir kartu su vyru rūpintis ekonomine šeimos gerove. Nedarbas yra viena iš rimčiausių šių dienų socialinių problemų, kuri turi reikšmės žmogaus funkcionavimui. Nedarbo lygis neretai priklauso nuo šalies ekonominės situacijos (Macionis, 1997). Darbo neturėjimas paliečia skirtingo amžiaus, profesijos, lyties žmones, kas sutrikdo jų socialinį ir psichologinį funkcionavimą.

Nuo profesijos pasirinkimo priklauso darbo pobūdis. Darbas yra vienas iš svarbiausių žmogaus gyvenimo aplinkybių nuo kurio priklauso ekonominis gerovė, savirealizacija ir daugelis kitų veiksnių. Darbo neturėjimas yra viena skaudžiausių problemų, lemiančių ir kitų svarbių problemų atsiradimą, kurių pasėkoje gali sutrikti žmogaus funkcionavimas.

Profesijos pasirinkimas

Lemme (2003) teigia, kad svarbiausia paauglystės pabaigos ir jaunystės raidos užduotis – pasirinkti profesiją, nes šis sprendimas lemia visą mūsų gyvenimą. Tačiau galima teigti, kad profesinė raida – visą gyvenimą trunkantis procesas, nes ne vienas autorius, tarp jų Kimmel (1980) ir Lemme (2003) teigia, kad dauguma individų per gyvenimą keletą kartų pakeičia savo profesiją. Bet, žinoma pirmos profesijos pasirinkimas yra labai reikšmingas ir jis gali lemti kitus pasirinkimus. Profesijos pasirinkimą įtakoja ne vienas veiksnys pagal Kimmel (1980):

· Žmogaus pagrindo veiksniai, tokie, kaip socioekonominė padėtis, etniškumas, intelektas, lytis, rasė. Šie veiksniai padidina arba apriboja individo profesijos pasirinkimo galimybes;

· Vaidmenų modelis. Dažniausiai individas renkasi savo profesiją, remdamasis kito asmens pavyzdžiu toje profesijoje. Dažnai šis vaidmens modelis yra giminaitis: tėvas, dėdė ar kt., tačiau kartais tai gali būti ir kitas žmogus;

· Patirtis. Individas gali pasirinkti darbą, remdamasis patirtimi. Individas gali pasirinkti gaisrininko profesiją, dėl to, kad jo senelės namas sudegė;

· Susidomėjimas, interesas. Individo prioritetai, interesai ir vertybės vaidina svarbų vaidmenį renkantis profesiją. Žmogus, norėdamas geriau pažinti juos ir pasirinkti profesiją, atitinkančią jo talentus ir galimybes, turėtų pasiremti praeities, jausmų apie dabartį bei ateities planų reflektavimu;

· Asmenybė. Profesijos pasirinkimas dažnai susijęs su asmenybės ir profesijos atitikimu. Atitikimas lemia didesnį pasitenkinimą darbu. Holland (1973) išskyrė asmenybės orientacijas ir jų ryšį su profesija.

Kimmel (1980) teigia, kad labai naudinga individui, jei jis turi galimybę, prieš pasirenkant profesiją, įgyti patirties joje, pavyzdžiui, savanoriaujant. Tai gali leisti pamatyti individo atitikimą pasirinktai profesijai ir suteikti galimybę gauti žinių iš žmonių, kurie dirba šioje srityje.

Dabar pasaulyje yra daugiau kaip 30 tūkstančių profesijų ir šis skaičius nuolatos kinta. Šiandien žmogaus profesiją apibūdina šios charakteristikos:

· Teorinės žinios. Dauguma profesijų šalia techninio jų atlikimo reikalauja ir tam tikrų teorinių žinių (pvz. gydytojo profesija šalia atlikimo įgūdžių reikalauja ir teorinio supratimo apie žmogaus sveikatą ir ligas);

· Save reguliuojantis treniravimasis ir praktika. Dauguma žmonių darbo vietoje yra pavaldūs aukštesniems vadovams, tačiau šalia to yra ir tokių, kurie verčiasi privačia praktika. Šalia profesinio dalyvavimo darbo rinkoje, nepamirštamas ir etikos kodeksas.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 679 žodžiai iš 2182 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.