Zmogus ir gamta-neišskiriama visuma
5 (100%) 1 vote

Zmogus ir gamta-neišskiriama visuma

Žmogus ir gamta-neišskiriama visuma

Gamtos teikiamas malonumas

Vienas iš didžiausių gamtos teikiamų malonumų yra žydėjimas.Juk žydėjimas-dėsningas gamtos reiškinys, dovanojantis ir nusinešantis, džiuginantis ir graudinantis savo laikinumu,stebuklingas ir paslaptingas.

Žmogus, kuris nori pailsėti nuo kitų, pabūti vienas, pamastyti, iesko tam vietos gamtoje.

Tik gamtoje esantis žmogus gali visiškai atsiverti, pajusti savo tikrąją prigimtį, harmoniją, natūralumą, o svarbiausia – tikrumą. Tik gamtoje žmogus nusimeta netikrus savo veidus, karnavalines kaukes, kurių nešioja net po kelias, juk, pasak Shakespeare`o, kiekvienas vaidiname spektaklį gyvenimo scenoje.

Šiuolaikinis, prie miesto patogumo ir triukšmo pripratęs žmogus, atsidūręs gamtoje, gali pasijusti nejaukiai – silpnas ir gležnas, lengvai pažeidžiamas stichijų. Gamta moko stiprybės, ji atšiauri, reikalauja prisitaikyti, įsiklausyti, pajusti ir suprasti jos taisykles, pražūtimi baudžia už klaidas. Kam pavyksta perprasti jos ritmą, cikliškumą, kaitą, – išlieka, tampa stiprus.

Pražydus pirmiesiems pumpurams visus užvaldo gerumas ir noras pasilinksminti.Gamta padeda žmogui pasikeisti:pašalinti tai tai kas nereikalinga ir pasisavinti tai ko trūksta.Visus keri jos sugebėjimas keisti žmogų. Kiekvienas žmogus atšilus orams skuba pasigrožėti gamta. Ten jie linksminasi,kepa dešreles arba ramiai ilsisi. Tai padeda atsikratyti streso,itampos bei blogos nuotaikos. Mes gamtoje taip pat mėgstame uogauti, grybauti, iškilauti. Tai nuostabios pramogos,bet mes visai nepagalvojame apie tai ,kaip mes ją teršiam. Turistai gamtoje pasieka šiukšles, laužo šakas, naikina gyvūnų lizdus. O šilta vasaros dieną, kada pūčia vėjas, yra didelė rizikos užsiliepsnoti gaisrui.

Vieni iš gamtos apsaugos formų yra rezervuarai ir ,,Raudonoji knyga“. Visuose rezervuaruose sukurti moksliniai pagrindai, kaip išlaikyti, atkurti ir apsaugoti gyvūnus,gamtą.

Daugybe menininkų, poetų, tapytojų, rašytojų panaudojo gamtą savo kūrinuose,kaip ,pavyzdžiui, Čiurlionis, kompozitorius ir dailininkas, panaudojo gamtą savo sukūrtose simfoninėse poemose ,,Miške“ ir ,,Jūra“. Rašytojai norėdami pagražinti savo kūrinius pradžioje aprašo gamtą, jos grožį. Tai įrodo, kad žmonė moka ją gerbti ,mylėti, jausti ir išmokyti to kitus. Yra sukūrta begalės organizacijų, kurios rūpinasi gamta. JTO šiuo tikslu sugalvojo paskelbti gyvūnų apsaugos(sausio 4) ir pasaulinę aplinkos apsaugos dieną(birželio 5).

Gamtos naikinimas

Dėl nekontroliuojamo gyvūnijos ir augalijos naikinimo, kuris grėsmingas ir mums patiems: suardžius nusistovėjusią gamtoje pusiausvyrą, išmiršta ištisos rūšys, o nuo jų išsaugojimo priklauso, ar išliks pats žmogus. Žmogus, kaip ir bet kuris kitas individas, dauginasi, kvėpuoja, maitinasi ir užima tam tikrą erdvę, yra glaudžiai susijęs su gyvąja ir negyvąja gamta. Žmogaus santykiai su išoriniu pasauliu yra įvairūs ir sudėtingi. Žmogui gamta yra gyvenamoji aplinka ir vienintelis materialinių bei dvasinių išteklių šaltinis – be gamybinės aplinkos žmonių bendrija negalėtų egzistuoti Žemėje. Žmogus – gamtos dalis ir kaip gyva būtybė savo egzistavimu daro tam tikrą įtaką gamtinei aplinkai. Tačiau šitoks žmogaus poveikis gamtai yra nedidelis, lyginant su tokiomis aplinkybėmis, kuriomis žmogus savo darbu veikia gamtinę aplinką.. Pirminėje žmonių bedruomenėje, kuomet pagrindiniu žmonių egzistavimo šaltiniu buvo augalų, jų vaisių ir uogų rinkimas, medžioklė ir žūklė, žmogus priklausė nuo jį supančios gamtinių sąlygų ir tuo metu poveikis gamtai buvo nežymus. Bėgant laikui žmogaus poveikis gamtai kinta. Vargu, ar gamta sugebės pati užsigydyti jai žmogaus padarytas žaizdas.

Šiandien žmogus vis labiau pajunta savo darbų pasekmes: užterštas vanduo, oras,žemė.Vis dažniau pradeda lyti rūgštūs lietūs, didėja ozono skylė. Visa tai yra žmogaus veiklos pasekmės.Dėl padidėjusio CO2 kiekio atmosferoje netrukus galime pajusti šiltnamio efekto padarinius. Gamta – mūsų namai. Žmogus visuomet buvo ir bus priklausomas nuo gamtos Oro, dirvos, vandens teršimo, neracionalaus gamtos išteklių naudojimo pasekmės juntamos visoje planetoje, pradeda grėsti Žemės civilizacijaiUžterštas oras iš lėto veikia žmogaus organizmą. Netgi nežymios pašalinių medžiagų, ypač sunkiųjų metalų, priemaišos ore kenkia normaliam organizmų funkcionavimui.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 684 žodžiai iš 1270 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.