Zmonijos globalinės problemos
5 (100%) 1 vote

Zmonijos globalinės problemos

KAUNO RAJONO PILIUONOS VIDURINĖ MOKYKLA

Referatas

Žmonijos globalinės

problemos

Paruošė: 10 klasės mok. —- ————

Priėmė: Geografijos mok. Lina Navardauskienė

Piliuona 2004

Turinys

Įvadas 3

Demografinės problemos 4

Sticinės nelaimės 5

 Gaisrai 5

o Liepsnojantys miškai 5

o Apsauga nuo miško gaisrų. Kaip su jais kovoti 5-6

o Didmiesčių gaisrai 6

o Gaisrai po žeme 7

o Pavojai danguje 7

o Gaisrai jūroje 7

 Potvyniai 7

Biologinio terorizmo grėsmė 8

 Maras ir juodligė 8

 Pasauliniai karai 8

 Teroristų grėsmė 8

 Japonija. Aum Shinrikyo sekta 8-9

 Juodoji biologija 9

Išvados 10

Naudota literatūra 11

Įvadas

Globalinių (pasaulinių) problemų mano nuomone labai daug. Šiame referate paminėsiu tris:

1. Demografinę problemą arba demografinį sprogimą;

2. Stichinių nelaimių problemą;

3. Biologinio terorizmo grėsmę.

Manau, kad jas išspręsti galime tik bendradarbiaudami vieni su kitais. Negalime šių problemų užkrauti kažkam, jas turėtume spręsti kartu, nes be mūsų tų problemų nebūtų!

Demografinės problemos

Žemės rutulio gyventojų skaičius nuo XX a. vidurio, kai prasidėjo “demografinis sprogimas”, didėjo labai greitai. Didžiausioji prieaugio dalis yra Trečiajame pasaulyje. Štai nepriklausomoje Indijoje 1947m. gyveno 339 mln. Žmonių, o 1994m.- 976mln., Indonezijoje atitinkamai 68 ir 207mln., Turkijoje – 19 ir 63,8mln., Brazilijoje – 47 ir 165,2mln.

Demografinį sprogimą lėmė keli veiksniai.

 Trečiojo pasaulio šalims įprasta šeimose turėti daug vaikų;

 Šiose šalyse XX a. antroje pusėje smarkiai sumažėjo mirtingumas dėl naujoviškų ir pigių vaistų vartojimo bei sveikatos apsaugos plėtotės.

Gyventojų skaičiaus augimas priklausys ir nuo to, kokie veiksniai turės didesnės įtakos gyventojų reprodukcijai, pirmiausia gimstamumui.

Gyventojų skaičiaus augimas tapo neįveikiama kliūtimi gyvenimo sąlygoms pagerinti. Dešimtys milijonų valstiečių, negalėdami išsiversti kaimuose, bėga į miestus. Ten jie gyvena lūšnose, kurios supa Azijos, afrikos, o ypač Lotynų Amerikos miestų centrus. Demografinis sprogimas turi didelį neigiamą poveikį tiek ekonomikai, tiek gamtai.

Sticinės nelaimės

Sticinių nelaimių labai, todėl ir joms skyriau dėmesio.

Gaisrai

Labai seniai žmonės išmoko pasinaudoti ugnies teikiamais mlonumais. Ugnis gali teikti ne tik malonumą, bet ir padaryti labai daug nuostolių. Pirmieji gaisrai pasaulyje kilo savaime įsiliepsnojus sausai augalijai, nuo žaibų, išsiveržusių ugnikalnių.

Liepsnojantys miškai

Didžiuliai miškų gaisrai – viena siaubingiausių ir labiausiai naikinančių gamtos stichijų. Miškų liepsnose žūva milijonai augalų ir gyvūnų, pelenais virsta pastatai ir lieka tik pilka žemė niokoti vėjui ir lietui. Šiaurės Amerikoje, Pietų Europoje ir Austrlijoje siautėjo keli patys baisiausi pasaulyje gaisrai.

Apsauga nuo miško gaisrų. Kaip su jais kovoti

kasmet kyla labai daug gaisrų, todėl žmonės su jais kovoja įvairiausiais būdais: kabina miškuose skelbimus, raginančius nekurti laužų miškuose, kerta priešgaisrines juostas arba priešgaisrinius takus. Tai platūs ir ilgi žemės ruožai, iš kurių pašalinami medžiai, krūmai, visa augalija galinti padėti plisti ugniai.

Kovojant su miškų gaisrais kyla tam tikrų sunkumų. Pirmas uždavinys – lokalizuoti gaisrą jam dar nespėjus išplisti. Kitas – kuo greičiau būtiniausia technika pasiekti ugnies židinį.

 Didmiesčių gaisrai

Nuo tų laikų kai žmonių būstai užsidegdavo nuo stovyklavieių gaisrų žmonės neišvengia pavienių pastatų gaisrų. Kuo didesni pastatai tuo siaubingesnės liepsnos. Daugelį šimtmečių didžiausi pastatai būdavo katedros ir pbažnyčios, tod’l tapys baisiausi gaisrai kildavo jose. Manoma, kad pats negailestingiausias iš visų buvo 1863metų jėzuitų bažnyčios gaisras Santjago mieste, Čilėje. Rašytiniai šaltiniai byloja, jog ugnyje žuvo 2500žmonių.

Gaisrai būdavo ne tik senoveje ar praeituose šimtmečiuose, bet ir mūsų laikais. Štai 1970 metais prancūzų naktinis klubas netoli Grenoblio tapo katastrofos vieta, kai didžiuliame angare nuo degtukų užsidegė banguota plastmasė. Ji greitai tirpo ir degė skleisdama tirštus dūmus. Trgedijos pasekmės – gaisras pražudė 150 jaunu gyvybių.

Vienas didžiasusių ir plačiausiai žinomų gaisrų – 1666 metų rugsėjo 2-osios dienos didysis Londono gaisras. Liepsnos siautėjo keturias dienas ir naktis. Joms nurimus, didesnė Londono dalis buvo sunaikinta, skendėjo griuvėsiuose. Sudegė aštuoniasdešimt penkios bažnyčios, ir daugiau nei 13 tūkst. namų.

 Gaisrai po žeme

Patys pavojingiausi gaisrai – po žeme. Kas gali būsti baisiau, kai užsiliepsnoja šachtos arba tuneliai. Dažniausia gaisrų šachtose priežastis – nuo kibirkšties užsidegusios anglių dulkės ar metano dujos, išsiveržusios iš akmens anglių klodų plyšių.

 Pavojai danguje

Šiuolaikinių lėktuvų keliaiviai patekę į tokio lėktuvo gaisrą galima sakyti yra pasmerkti, nes lėktuvų kuras labai degus. Tačiau su modernia technika tokių katastrovų skaičių galima sumažinti, o
gerai apmokyta įgula padės išvengti daug mirčių.

 Gaisrai jūroje

Gaisrai jūroje dabar kyla ne tik laivuose, bet ir naftos gręžiniuose. Gaisras jūroje tai labai pavojinga, nes aplinkui nėra jokios pagalbos. Jeigu įvyksta avarija naftos gręžinyje ir dar užsidega – tai labai pavojinga, nes degant naftai išsiskiria labai daug nuodingų medžiagų. Kadangi nafta yra lengvesnė už vandenį, ji paviršiuje padaro ploną plėvelę, per kurią į jūra nepatenka deguonis, tai savo ruoštu dusina žuvis ir jūros augalus.

——– Trumpos išvados ——–

Gaisras tai labai pavojingas reiškinys. Su juo turime kovoti. Mums patiems reikia stengtis jo nesukelti, na o jei jau sukėlėme tai reikia stengtis jį kuo greičiau gesinti. Nėra nepavojingų gaisrų, nesvarbu kur jis bus miške, lėktuve ar jūroje jis padaro labai daug žalos.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 906 žodžiai iš 1734 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.