Zuvys1
5 (100%) 1 vote

Zuvys1

Įvadas: Bendra žuvų charakteristika:kokia išorinė ir vidinė sandara, gyvybiniai organai, jutimo organai, dauginimosi forma, reikšmė gamtoje. Žuvų prisitaikymas prie gamtos sąlygų:spalvos, kūno formos, gyvenamosios vietos reikšmė. Pavyzdys, Upinis ešerys, jo kūno danga ir spalva. Bendra žuvų klasės kūno danga ( oda) ir dariniai. Žuvies kūno danga – žvynai.Yra trys žvynų rūšys: plakoidiniai, ganoidiniai, kauliniai. Žuvų įvairovės, pavyzdžiai.Žuvys

Žuvys gyvena jūrose, vandenynuose, upėse, ežeruose ir tvenkiniuose. Kaip ir sausumos gyvūnai, skirtingų rūšių žuvys prisitaikiusios gyventi skirtingose buveinėse. Iš viso yra daugiau negu 25000 įvairių žuvų rūšių. Jas, išskyrus bežandes – negės ir miksinas – galima suskirstyti į dvi pagrindines grupes: kaulines ir kremzlines žuvis.

Bežandės žuvys priskiriamos apskritažiomenių klasei.

Žuvys – šaltakraujai gyvūnai. Tai reiškia, kad jų kūnas neišskiria šilumos, ir jo temperatūra maždaug tokia pati, kaip vandens, kuriame gyvena.

Literatūra: Gamtos pasaulis Iliustruota enciklopedija Kaunas „Šviesa“ 1996, p. 28.

Bendra žuvų charakteristika:

Žuvų reikšmė gamtoje apibrėžia tuo, kad jos priklauso vandens organizmų mitybos grandinei. Žuvys – vandens šaltakraujai stuburiniai. Jų kūnas sudarytas iš trijų dalių: galvos, liemens ir uodegos. Kūno forma priklauso nuo gyvenamosios vietos ir žuvies biologijos ypatumų. Daugumos žuvų kūnas apaugęs žvynais ir gleivėtas. Žuvys juda irdamosios pelekais. Svarbiausia judėjimo organas ir vairas – uodegos pelekas. Spalva paprastai slepiamoji, maskuojamoji, ypač nejudrių žuvų. Kvėpuoja žiaunomis. Turi dviejų skyrių širdį. Šalinimo organai – inkstai. Galvos smegenis sudaro 5 skyriai. Išsivystę jutimo organai: regėjimas – akys, uoslė – šnervės ir uoslės maišeliai, klausos – vidinė ausis ir šoninės linijos organai, priimantys bangų svyravimus.

Daugumos žuvų apvaisinimas išorinis, ikrai išleidžiami į vandenį ( retai veda vaikus ). Ikrų skaičius – nuo kelių vienetų iki milijonų ir priklauso nuo to, kaip žuvys saugo ir rūpinasi savo palikuonimis.

Žuvų prisitaikymas prie gyvenimo sąlygų:

Žuvys – vandens stuburiniai gyvūnai. Gyvenimo sąlygos, maistas, konkurentai ir priešai visur skirtingi, nuo to priklauso labai įvairi žuvų sandara ir elgsena. Žuvys, gyvenančios giliai vandenyje ir jo paviršiuje, paprastai esti aptakios kūno formos, labai išlavėjęs jų uodegos pelekas. Dėl to jos greitai plaukioja, gelbėdamosi nuo priešų ir persekiodamos grobį. Žuvys, gyvenančios dugne, plaukioja lėtai, jų suplotas kūnas beveik nepastebimas ir grobiui, ir priešui. Žuvys, gyvenančios tarp ryškių koralinių sąžalynų, yra ryškių margų spalvų. Požeminių olų vandenyje, kur visiškai tamsu, gyvena bespalvės žuvys. Kai kurios gelmių žuvys turi šviečiančius organus, nes į gelmes niekada neprasiskverbia saulės šviesa.

Literatūra:Vadovėlis VIII kl. Originalą redagavo biologijos mokslų daktaras M.Kozlovas Biologija Kaunas „Šviesa“1990, p. 110 – 111, 115.

Upinio ešerio(kaulinė žuvis) kūno danga ir spalva:

Ešerio kūną dengia kauliniai žvynai. Kiekvieno žvyno priekinis kraštas įaugęs į odą, o užpakalinis kraštas dengia kitos eilės žvynai. Visi kartu jie sudaro apsauginę žvynų dangą, kuri netrukdo kūnui judėti. Žuviai augant, žvynai tai pat didėja, pagal juos galima sužinoti žuvies amžių.

Iš viršaus žvynus dengia plona odelė, kurios liaukos išskiria gleives. Jos žuvies kūną aptraukia ištisiniu sluoksniu. Tokia gleivėta danga plaukiant sumažina trintį vandenyje ir apsaugo žuvį nuo bakterijų ir pelėsių.

Kaip ir daugumos žuvų, ešerio pilvas šviesesnis už nugarą. Iš viršaus nugara susilieja su tamsiu dugno fonu. Iš apačios šviesus pilvas mažiau pastebimas šviesiame vandens paviršiaus fone.

Ešerio kūno spalva būna nevienoda skirtingomis aplinkos sąlygomis. Miškų ežeruose, kur dugnas tamsus, ji yra tamsios spalvos. Kartais ten pasitaiko visiškai juodų ešerių. Vandens telkiniuose, kur šviesus smėlėtas dugnas, ešeriai esti šviesios ir ryškios spalvos. Ešerys dažnai slypi sąžalynuose. Čia dėl žalsvų savo šonų su tamsiomis vertikaliomis juostomis ešerys esti nepastebimas. Slepiamoji spalva padeda jam pasislėpti nuo priešų ir geriau tykoti aukos.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 667 žodžiai iš 2101 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.