ZvaigZdės2
5 (100%) 1 vote

ZvaigZdės2

Žvaigždė – tai milžiniškas liepsnojančio vandenilio kamuolys, kuris energijos gauna iš jo gelmėse vykstančių branduolinių reakcijų. Tik traukos jėgos laiko jį visatoje ir neleidžia susprogti. Pirmajame gyvenimo etape žvaigždė išskiria energiją susijungus po 2 vandenilio atomus ir pavirtus jiems kitu elementu – heliu.

Žvaigždės dar gali būti ir kelių tipų. Dauguma žvaigždžių priklauso iš 2 arba kelių žvaigždžių sudarytai sistemai. Mintaka esanti Oriono žvaigždyne susideda iš 3 žvaigždžių, o Kastoras esantis Dvynių žvaigždyne turi 6 žvaigždes. Ūkuose žvaigždės susidaro glaudžiomis grupėmis. Apie 60% jų taip ir pasilieka grupėmis. Saulė nepaprasta tuo, kad yra viena atskira žvaigždė. Dvinarės žvaigždės:

2 panašios masės ir dydžio žvaigždės skrieja aplink bendrą masės centrą arba aplink bendrą pusiausvyros tašką. Užtemdomosios dvinarės:

Dviem žvaigždėms skriejant aplink bendrą masės centrą, viena žvaigždė gali užstoti kitą.Iš pradžių mes matome blankesnę, o vėliau – ryškesnę žvaigždės šviesą. Kintamoji žvaigždė:

Šių žvaigždžių spindesys laikui bėgant kinta. Kai kuriais atvejais žvaigždė atrodo ryškesnė negu paprastai dėl jos paviršiuje vykstančių sprogimų.

Kiekviena žvaigždė savo gyvenimą pradeda kaip didžiulis dujų ir dulkių debesis. Šis debesis susitraukia ir pradeda šviesti žvaigždė. Mirtis ištinka 2 būdais. Saulės masės žvaigždė savo gyvenimą baigia išsiplėsdama ir virsdama raudonąja milžine, o išoriniai dujų sluoksniai išsisklaido ir šviečia kelis tūkstančius metų planetiškojo ūko pavidalu. Masyvi žvaigždė mirdama susprogsta kaip supernova. Masyvios žvaigždės gimimas ir gyvenimas susideda iš 6 dalių:

1. Tamsus dujų ir dulkiu debesis, vadinamas molekuliniu debesiu, traukdamasis jis darosi vis tankesnis.

2. Atskiros debesies dalys susitelkia į gniužulus, vadinamus prožvaigždėmis. Jos traukiasi, kaista, sutankėja, ima suktis ir suplokštėja į diską.

3. Prasideda branduolinės reakcijos.Likusias dulkes nupučia labai stiprus žvaigždžių vėjas arba iš jų susidaro planetos, skriejančios aplink tą žvaigždę.

4. Pagrindinėje sekoje žvaigždė žengia į pagrindinį gyvenimo tarpsnį. Ji šviečia pastoviai ir spinduliuoja energiją. Didesnės ir ryškesnės žvaigždės vandenilį sudegina greičiau. Ju gyvenimas būna trumpesnis.

5. Išsekus žvaigždės gelmėse esančio vandenilio atsargoms, žvaigždė pradeda plėstis. Branduolyje helis virsta anglimi. Žvaigždės išoriniai sluoksniai išsiplečia ir ima švytėti raudonai.

6. Būdama raudonąja supermilžine, išsiplėtusi žvaigždė praryja aplinkines planetas. Jos branduolyje angliai virsta geležimi, nustoja gamintis energija ir branduolys, veikiamas savo paties masės, staiga susitraukia.

7. Susitraukus branduoliui, įvyksta didžiulis sprogimas, vadinamas supernova. Sprogstanti žvaigždė šviečia taip ryškiai, kaip milijardas Saulių. Branduolys susitraukia tik per 1 sekundę.

Vieną garsią supernovą 1054 stebėjo kinų astronomai. Jos liekana – dujų ir dulkių debesis, vadinamas ūku, mūsų dienomis matomas kaip Krabo ūkas. Dabar šis ūkas plečiasi 1500 km/s greičiu – 130 kartų viršijančiu nešančiosios raketos Saturn 5, paleistos į Mėnulį, didžiausią greitį.

Žvaigždės gyvenimas pagrindinėje sekoje baigiasi taip: ji sprogsta kaip supernova arba virsta planetiškuoju ūku. Priklausomai nuo dydžio žvaigždė susitraukia į baltąją nykštukę, neutroninę žvaigždę arba juodąją skylę. Žvaigždė baltąją nykštuke virsta kai: žvaigždės planetiškasis ūkas išsisklaido ir visi branduolinės energijos ištekliai išsenka telieka tik super tankus branduolys – baltoji nykštukė. Žvaigždės, kurių masė mažesnė už saulės mažiau nei 1,4 karto, tampa baltosiomis nykštukėmis.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 614 žodžiai iš 1196 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.