ZvaigZdynai
5 (100%) 1 vote

ZvaigZdynai

Žvaigždynai

Šaulys

Sagittarius, Sagittarii, SgrP. dangaus pustutulio Paukščių Tako ir Zodiako žvaigždynas, plotas 867 kv. laipsn. Šviesiausios žvaigždės: Sgr (Kaus Australis, V=1.85, B9.5 III), (Sadira, V=2.02, B2.5 V), Sgr (Ascela, V=2.60, A2 III+A4 IV), Sgr (Kaus Media, V=2.70, K3 III), Sgr (Kaus Borealis, V=2.81, K1 III), Sgr (Albaldahas, V=2.89, F2 II). Žvaigždyne yra mūsų Galaktikos centras ir jį supantis Galaktikos centrinis žv. telkinys, Didysis ir Mažasis Šaulio žvaigždžių debesys, 5 OB asociacijos, daug padrikųjų spiečių (geriausiai matomas M25), apie 30 kamuolinių spiečių (geriausiai matomi M28 (V=7.0), M69 (V=7.8), M22 (V=5.1), M54 (V=7.6), NGC 6723 (V=7.3), M55 (V=6.3)), dujinių ūkų (Trilypis, Lagūna, Omega ir kiti), tamsiųjų dulkių ir molekulinių debesų. Žvaigždyne taip pat yra Vietinės galaktikų grupės galaktikėlė. Geriausiai matomas vasarą.

Pietinis Vainikas

Corona Australis, Coronae Australis, CrANedidelis p. dangaus pusrutulio Paukščių Tako žvaigždynas, esantis į p. nuo Šaulio. Šviesiausios žvaigždės 4-ojo ryškio. Žvaigždyne yra plačiai žinomas žvaigždėdaros rajonas su tamsiaisiais debesimis ir T asociacija. Lietuvoje nematomas.

Žvaigždėdara

Star formingJaunų žvaigždžių susidarymo procesas, vykstantis spiralinių ir netaisyklingųjų galaktikų dujų ir dulkių debesyse. Didelės masės žvaigždžių formavimasis vyksta OB asociacijose, vidutinės ir mažos masės žvaigždžių – T asociacijose.

Tamsusis debesis

Dark cloudTankus (102-104 atomų/cm3) šaltas (10-20 K) tarpžvaigždinės medžiagos (dujų ir dulkių) telkinys. Dulkės (jų dydis 10-4-10-5 mm) sudaro _1% ūko masės. Jos sklaido ir sugeria už ūko esančių žvaigždžių šviesą, dėl to debesis yra tamsus. Žinomiausi tamsieji debesys: Arklio Galva, Angliamaišis, Tauro tamsieji debesys, Gyvatnešio . Paukščių Takas

Milky Way

Silpnai švytinti, netaisyklingų apybrėžų juosta, einanti beveik didžiuoju apskritimu aplink dangų. Gerai matomas giedrą be Mėnulio naktį. Susideda iš daugelio silpno spindesio žvaigždžių, šviesių ir tamsių kosminių ūkų. Maždaug Paukščių Tako viduriu eina Galaktikos pusiaujas. Dangaus š. pusrutulyje eina per Erelio, Strėlės, Laputės, Gulbės, Cefėjo, Kasiopėjos, Persėjo, Vežėjo, Tauro, Dvynių, Oriono, Vienaragio žvaigždynus, p. pusrutulyje – per Šuns, Laivagalio, Burių, Kilio, Kentauro, Kryžiaus, Kampainio, Skorpiono, Šaulio, Skydo žvaigždynus. Plačiausia ir šviesiausia Paukščių Tako sritis yra Šaulio ir Skorpiono žvaigždynuose, ties Galaktikos centru.

Tarpžvaigždinė medžiaga

Interstellar matterTarpžvaigždinės dujos (_99% masės) ir dulkės (_1%). Galaktikos tarpžvaigždinė medžiaga telkiasi dujų ir dulkių debesyse Galaktikos plokštumoje. Saulės aplinkoje tarpžvaigždinės medžiagos vid. tankis 0.8 atomo 1 cm3. Tarpžvaigždinės medžiagos struktūriniai dariniai: tarpžvaigždinių molekulių ir dulkių debesys; neutralaus vandenilio arba H I sritys; jonizuoto vandenilio arba H II sritys; planetiškieji ūkai, supernovų liekanos (pluoštiniai ūkai). Žvaigždžių fone tarpžvaigždinės medžiagos telkiniai matomi kaip šviesūs (difuziniai emisijos, difuziniai atspindžio, pluoštiniai, planetiškieji) arba tamsūs ūkai. Tarpžvaigždinės medžiagos yra ir kitose (išskyrus elipsines) galaktikose.

Arklio Galva

HoarseheadTamsus tarpžvaigždinių dulkių debesis Oriono žvaigždyne _0.5 žemiau už Oriono žvaigždę. Tamsų debesį gaubia emisinis ūkas NGC 2024. Nuotolis nuo Saulės _1500 šm.

Orionas, Šienpjoviai

Orion, Orionis, OriPusiaujo zonos Paukščių Tako žvaigždynas, plotas 594 kv. laipsn. Geriausiai matomas žiemą. Trys žvaigždės – , ir sudaro Oriono juostą, lietuviškai vadinama Trimis Sesutėmis. Po juosta yra Oriono Kardas, kurį sudaro grupė vertikaliai išsidėsčiusių žvaigždžių ir Didysis Oriono ūkas. Šviesiausios žvaigždės: (Rygelis, V=0.12, B8 Ia), Ori (Betelgeizė, V=0.4-1.3, M2 Iab), Ori (Belatriksė, V=1.64, B2 III), Ori (Alnilamas, V=1.70, B0 Ia), Ori (Alnitakas, V=2.05, 09.5 Ib), Ori (Mintaka, V=2.23, B0 III+O9 V). Žvaigždyne yra daug įdomių objektų: Didysis Oriono ūkas, Barnardo kilpa, keletas kitų emisinių ir atspindžio ūkų, Arklio Galvos ir kiti tamsieji debesys, keletas padrikųjų spiečių, žvaigždžių asociacijos Ori OB1 ir Ori OB2, molekulinis debesis OMC-1.

Galaktikos centras

Galactic centerCentrinė Galaktikos sritis, apie kurią sukasi žvaigždės, jų spiečiai, tarpžvaigždiniai debesys ir kiti objektai. Yra Šaulio žvaigždyne su 1950 koordinatėmis: =17h42.4m29.3s, =-28 59_17″. Regimajame ir ultravioletiniame spektro ruožuose Galaktikos centras nematomas, nes jį užstoja dideli tankūs dulkių debesys, esantys Šaulio ir Skydo spiralinėse vijose. Apskaičiuota, kad šie debesys susilpnina sklindančią iš Galaktikos centro šviesą bent 25-30 ryškių. Radijo bangų ruože Galaktikos centre stebimas taškinis šaltinis, skleidžiantis sinchrotronines radijo bangas ir vadinamas Šaulio A šaltiniu. Infraraudonuosiuose spinduliuose stebimas Šaulio A šaltinis ir difuzinis švytėjimas aplink jį, kurį skleidžia žemų temperatūrų žvaigždės ir šilti (300 K) dulkių debesys. Šaulio A šaltinis taip pat skleidžia rentgeno ir
gama spindulius. Manoma, kad Galaktikos centre yra maždaug 4 mln. M juodoji bedugnė, kurią supa 5 šm spindulio jonizuotų dujų verpetas. Nuo 5 šm iki 30 šm nuo centro tęsiasi greit besisukantis tankus neutralių dujų (daugiausia molekulinio vandenilio) ir dulkių diskas, pakrypęs _20 į Galaktikos plokštumą. Šiame diske yra trys spiralinės vijos, kuriomis disko medžiaga verpetu artėja į centrą ir siurbiama į juodąją bedugnę.

Galaktikos pusiaujas

Galactic equatorDangaus sferos apskritimas, einantis beveik Paukščių Tako viduriu ir per Galaktikos centrą. Nuo Galaktikos pusiaujo matuojama galaktinė platuma, išilgai pusiaujo – galaktinė ilguma. Galaktikos plokštuma ir dangaus pusiaujo plokštuma susikerta _63 kampu.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 898 žodžiai iš 1739 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.