Zydinčių sakūrų šalis
5 (100%) 1 vote

Zydinčių sakūrų šalis

JAPONIJOS ISTORIJOS APŽVALGA

Japonai vadina savo šalį „Nipon“ arba „Nihon“, kas reiškia – „Saulės pradžia“. Japonų legendose pasakojama, kad visų japonų ir Japonijos motina buvo saulės deivė – kas ir paaiškina pavadinimą. Vakarai pirmą kartą sužinojo apie Japoniją iš Kinijos, po Marko Polo kelionės.

Iki pat XVI a. Japonija buvo valdoma grupės tarpusavyje besivaidančių feodalų, kurių susijungti nepastumėjo net galima užkariautojų invazija iš Mongolijos.

Jomon periodu (13000m.pr.Kr.) Japonija buvo žemyno dalis, tik pakilus vandenyno lygiui, atsiranda Japonijos salos, į kurias pradėjo keltis japonų protėviai: iš Sibiro per Kurilų salas ainu gentys; per Korėją iš Mongolijos – mongoloidų gentys; iš Pietų Kinijos atsikelia kinietiško archetipo žmonės; iš Okeanijos ir Filipinų salyno žvejų gentys. Pradeda kurtis gimininės bendruomenės, kurias valdo moterys.

Yayoi periodu suintensyvėjo gyventojų persikėlimas iš Kinijos ir Korėjos. Iki tol Japonijoje daugiausiai buvo auginami grikiai, tai šie atvykėliai atsivežė ryžius, bronzą, arklius, šilko verpimo technologijas. Aktyvėja ryšiai su Kinija.

Yamato periodas – sustiprėjus Yamatai giminei, ji prisijungia dideles teritorijas. Susikuria stipri Yamato valstybė, valdoma princesės Himiko. Šiuo laikotarpiu sustiprėja geležinių ginklų gamyba, atsiranda naujas namų statybos būdas, atsiranda tapyba ant šilko.

Nara epochos pradžia (2500 m.pr.m.e. – 710m). Manoma, kad pirmieji gyventojai buvo Ainu tauta – baltosios rasės juodaplaukiai žmonės, šiandien gyvenantys Hakaido salos šiaurėje, Sachaline ir Kurilų salose. Kiek vėliau iš Korėjos pusiasalio bei iš Pietryčių azijos kėlėsi užkariautojai, kurie aršiai kovojo su Ainu tauta ir pamažu stūmė juos į šiaurę. Pirmasis legendinis užkariautojų vadas buvo Kamu Yamato Ivare Hiko jūros keliu pasiekęs Japonijos širdį. Manoma, kad pirmoji Japonijos sostinė buvo įkurta 660m.pr.m.e. Yamato provincioje.

Pirmą – ketvirtą mūsų eros amžiais Japonija palaikė glaudžius ryšius su Korėja, kuri tapo tiltu, kuriuo į Japoniją skverbėsi stiprėjančios kinų valstybės kultūra ir budizmas. Naujoji religija patraukė ir sudomino daug pasekėjų.

Konservatyvieji priešinosi naujovėms, tačiau juos palaužė Soga šeima. Jos garsus atstovas – Taiši Šotoku. Jis laikomas daugelio kovų pradininku, pirmojo septyniolikos Japonijos kodekso straipsnių autorium, mokslininku, meno mecenatu, apsukriu politiku.

710 m. Japonijos valdovai įsikūrė pirmojoje pastovioje sostinėje – Nara mieste, pastatytame Kinijos sostinės pavyzdžiu. Imperatoriaus valdžia darėsi vis simboliškesnė: jis karaliavo, bet nevaldė. Tuo tarpu japonų valstybės teritorija smarkiai išsiplėtė: ainų tauta vis

3

stumiama tolyn į šiaurę. Pasienio feodalai kariaudami vis stiprėjo ir silpnino karaliavusio klano

įtaką. Stiprėjo ir budistų šventikų pozicijos. Apie 740 metus didelę įtaką imperatoriui turėjo vienuolis Gembo, o kiek vėliau – Dokyo, kurie patys tapo faktiškais valdovais, palenkę savo pusėn valdžiusius valdovus. Didelę reikšmę Japonijos raidai turėjo klanų galybės augimas ir konfliktai tarp pasaulietinės valdžios ir vienuolių. Norėdamas atsikratyti vienuolių įtakos, imperatorius valdžią perkelia į naują sostinę Nagaoka (šiandien tai Kioto teritorija).

Budistų vienuolynai jau Nara laikotarpiu suvaidino itin svarbų vaidmenį Japonijos politinėje ir ekonominėje raidoje, o Heian laikotarpiu tapo ir stipria militaristine grupuote. Vienuolynai kariavo tarpusavyje palaikydami įvairių politinių grupių interesus, tuo sukeldami grėsmę taikai valstybėje. Vienuolių įtaka neapsiribojo tik pogrindiniu šalies imperatoriaus valdymu,

bet buvo ir žudymo organizacija, o kartais ir atvira karinė jėga.

Tuo tarpu ir feodalai išugdė galingą, gerai apmokytų karių ir karvedžių armiją. Šie kariūnai buvo ištikimi savo feodalo pavaldiniai, gyveno asketiškai, vadovaudamiesi pagrindiniu nerašytu kodeksu – Buchi do (kario kelias).

Heilan laitokarpiu sostinė perkeliama į Heilan. Miesto projektas buvo nusižiūrėtas iš Kinijos sostinės. Rūmų didikaistengėsi kopijuoti Kinijos didikus.

Kamkura laikotarpis buvo kupinas intrigų, , kovų, karo su mongolais, klanų kovų dėl valdžios laikotarpis.

Iš Ašikaga klano iškilo Yošimitsu Ašikaga (1367-1395), kuris vėlaiu buvo tituluotas valdovu. Jis bandė suvaldyti japonų feodalų piratavimą. Užmezgė ryšius su Filipinais, Malajais, JAV, Sumatra. Tai sąlygojo krašto vystymąsi, nusistovėjo pusiausvyra. Tačiau stiprieji klanai stengėsi gauti valdžią, tad tokioje išdavysčių ir intrigų epochje svarbus vaidmuo teko militarizuotiems vienuoliams. XVI a naujai iškilusi asmenybė Oda Nobun kovai su vienuolynais į pagalbą pasikvietė į Japoniją atvykusius krikščionis. Daugiausia jų buvo portugalai, kurie atsivežė šaunamuosius ginklus, kuriuos gerai įvaldė japonai ir jie pasirodė kovų laukuose.

Kovos dėl valdžios vyko nuolat. Ekspansinė Japonijos vykdomos politikos tendencija vis labiau buvo ribojama, kad peraugtų į izoliacionizmą. Hidetaka Tokugava (1616-1628) ir Emitsu Tokugava (1623-1651) išvijo iš šalies svetimšalius, o 1638 metais numalšino ir Japonijos krikščionių sukilimą Šimabaroje. Japonams buvo draudžiama vykti į užsienį, kiniečiai izoliuojami
Nagasaki teritorijoje, o olandai- nedidelėje saloje Dešima. 1640 metais Japonija tapo nuo pasaulio atsiskyrusia valstybe.

Militaristiniu – politiniu požiūriu šis laikotarpis buvo be istorijos – nei perversmų, nei karinių konfliktų. Pasižymėjo tas laikotarpis menų ir verslų suklestėjimu. Kovų menai iš kruvinos praktikos išsivystė iki rafinuotos teorijos. Japonijos izoliacija lėmė mokslo, ekonominės šalies

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 842 žodžiai iš 2744 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.