Adatiniai spausdintuvai
5 (100%) 1 vote

Adatiniai spausdintuvai

Turinys

Įvadas 3

Truputį istorijos 4

Adatinių spausdintuvų bendras veikimas 5

Adatinių spausdintuvų veikimo principas 6

Spausdintuvų palyginimai 7

PSi spausdintuvų apžvalga 9

Pagal ką rinktis spausdintuvą 10

Išvados 13

Literatūra 14

Įvadas

Šiuolaikinio kompiuterio – elektroninių ir elektromagnetinių įtaisų sistemos, galinčios dekoduoti ir vykdyti įvairias programas, neįmanoma įsivaizduoti be programinės ir techninės įrangos. Pastaroji turi keturias savo grupes, kurias sudaro įvedimo, išvedimo, saugojimo bei apdorojimo įrenginiai. Įvesties įrenginiais žmogus perduoda informaciją kompiuteriui, o išvesties kompiuteris pateikia apdorotą informaciją žmogui, suteikia vartotojui galimybę sužinoti tai, ką sukuria kompiuterinė sistema. Šių dviejų įrenginių yra daug ir įvairių, jie nuolat tobulinami, taip pat kuriami nauji. Vienu iš dažniausiai naudojamų išvesties įrenginių galima laikyti spausdintuvus. Iš tikrųjų tam, kad kompiuteris veiktų, dirbtų, ši priemonė nėra būtina, tačiau be jos negalima apsieiti tada, kai reikia kompiuterio sukurtą informaciją pateikti ant popieriaus.

Spausdintuvas išveda tekstą ir grafinius vaizdus iš PK ant popieriaus. Spausdintuvai buvo naudojami nuo pirmųjų PK pasirodymo įvairiems tikslams, pradedant laiškų ir verslo korespondencijos spausdinimu, baigiant fotografijų kūrimu, kurios gali konkuruoti su įprastomis, sukurtomis cheminio apdorojimo būdu. Spausdintuvas nėra jokios PK posistemės dalis – jie yra periferiniai įrenginiai. Tačiau daugeliui PK vartotojų jie yra taip svarbūs, kad laikomi PK dalimi.

Adatiniai spausdintuvai Lietuvoje dar gana paplitę tad panagrinėkime juos plačiau.

Truputį istorijos

Adatiniai matriciniai spausdintuvai gana plačiai buvo naudojami 1994-1995 metais. Adatiniai spausdintuvai pradėti gaminti firmoje Centronics, JAV, 1970 m. yra patys pigiausi, bet jų kokybė prasčiausia. Tik 1978 m. pradėti vartoti asmeniniuose kompiuteriuose, sukūrus spausdintuvą Epson TX-80. Informaciją juose perneša adatėlės, kurios valdomos elektromagnetų. Tarp galvutės su adatėlėmis ir popieriaus yra dažais įmirkyta juostelė. Adatėlės smūgiu dažai perkeliami ant popieriaus. Spausdinimo metu keliamas nemažas triukšmas, nes spausdinama iki 360 ženklų per sekundę, spausdinimo raiška 120 dpi. Vienas nuo kito tokie spausdintuvai skiriasi adatėlių skaičiumi galvutėje, spausdinimo kokybe ir greičiu. Populiariausiais laikyti turintieji 9 ir 24 adatas. Adatiniai spausdintuvai gali spausdinti iš karto kelias kopijas (per kalkę), gerai tinka nelabai aukštos kokybės teksto dokumentams spausdinti. Adatinių spausdintuvų spausdinimo raiška, jiems atsiradus ir išpopuliarėjus siekė 300 dpi. Šie įtaisai spausdina triukšmingai ir palyginti lėtai, tačiau išspausdinto dokumento savikaina yra mažiausia.

Adatiniai spausdintuvai dar naudojami prekybos įstaigose, redakcijose, rečiau – namuose (jei yra užsilikę iš senesnių laikų, paprastai daugiau kaip 5 metų amžiaus). Nors savo laiku jie buvo labai populiarūs, ypač senas geras 24 adatų spausdintuvas EPSON LQ-100, naujo pirkti namams tikrai neverta. Visų pirma, šiuo metu jų kainos dar pakankamai didelės, o – kokybė gerokai nusileidžia tiek rašaliniams, tiek lazeriniams printeriams (taip spausdintuvai dar vadinami). Jei adatinius spausdintuvus galima girti už jų nedideles darbo sąnaudas, tai kritikos jie nusipelno ne tik

dėl to, kad spausdina lėtai, bet ir kad yra labai triukšmingi – tarškėjimą bei cypčiojimą tuomet, kai spausdinama informacija, gali pakęsti ne kiekvieno ausis. Šiaip ar taip adatinius spausdintuvus dar ir šiandien kai kas laiko labai patikimais ir efektyviais išoriniais kompiuterio įrenginiais, skirtais iš kompiuterio išvesti spalvotai informacijai ar tik vienos spalvos informacijai skirtingais tonais ant popieriaus arba plėvelės. Internetiniuose puslapiuose tarp informacijos apie produktus stambiam verslui, namų ofisui galima rasti nemažai tokios, kuri skirta šiuolaikinių adatinių spausdintuvų pirkėjams.

Adatiniu spausdintuvų bendras veikimas

Kompiuteriniai spausdintuvai spausdina tekstą, specialius grafinius vaizdus ir simbolius. Teksto bei grafinių simbolių spausdinimą kompiuteris valdo siųsdamas spausdintuvui ne simbolio formos aprašymą, o ASCII simbolių lentelės kodus. Šią lentelę sudaro 256 simboliai. Šiuolaikiniai spausdintuvai yra sudėtingi ir tikslūs mechaniniai elektroniniai įrenginiai. Kiekviename jų yra ROM su plačiausiai vartojamų šriftų simbolių etalonų rinkiniais. Į juos galima įdėti papildomus ROM su kitų šriftų rinkiniais. Be to, į spausdintuvo RAM galima įkrauti savo šriftus (pavyzdžiui, lietuviškas raides). Į RAM įrašyti simboliai išsitrina išjungus spausdintuvą. Spausdinamo simbolio konfigūracija priklauso nuo spausdintuve esančio etalono. Spausdintuvai gali spausdinti kelias šrifto modifikacijas – standartinį, pastorintą, pasvirusį, pabrauktą, sumažintą ar pakeltą ir kt. šriftus. Spausdintuvuose esanti RAM ne tik sudaro sąlygas naudotis savais simboliais, bet ir leidžia, įrašius informaciją, tęsti darbą, nelaukiant, kol ši informacija bus išspausdinta. Spausdintuvai turi nuo kelių Kbaitų iki kelių Mbaitų talpos RAM.

Adatinis spausdintuvas, kaip ir
visi kiti, yra autonominis įrenginys, savarankiškai spausdinantis iš kompiuterio įrašytą informaciją. Beje, dauguma spausdintuvų sujungiami su kompiuteriu per lygiagretų „Centronics“ ar nuoseklų RS 232 interfeisus. Šių interfeisų greičio pakanka tekstui spausdinti, tačiau jie yra lėtoki grafiniams vaizdams spausdinti.

Adatinių spausdintuvų veikimo principas

Adatinio spausdintuvo veikimo principas yra gana paprastas: adatėlės galvutėje yra išdėstytos vertikaliai, vienu ar keliais stulpeliais. Jas valdo atskiri elektromagnetai. Tarp galvutės ir popieriaus yra dažais įmirkyta juostelė. Adatėlės smūgiu per šią juostelę dažai perkeliami ant popieriaus: susilietę su popieriumi, dažai jame palieka taškus, iš kurių sudaromas vaizdas. Vaizdo kokybė priklauso nuo taškų tankio. Reikia pastebėti, kad minimalus adatėlės skersmuo turi būti 0,2 mm, nes plonesnio skersmens adatėlė lįstų kiaurai pro juostelę. Adatėlės adatiniame spausdintuve smūgiuoja popierių ne bet kokia tvarka – kiekviena adatėlė turi savo kodą, o spausdinant koduojamos 8 adatėlės. Jei jų yra daugiau, adatėlės suskirstomos po 8 į grupes. Sakykime, jei pasiunčiamas kodas „4“, veikti pradeda tam tikra adatėlė nuo viršaus. Pasiuntus kodą „6“ (2 + 4), veiks ta pati adatėlė ir dar sekanti, kurios kodas yra „2“. Jei pasiųstume dviženklį kodą, tarkime „56“, būtų sužadintos „8“, „16“ ir „32“ atitinkančios adatėlės. Visos adatėlės vienu metu atspausdina vieną stulpelį.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 950 žodžiai iš 2756 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.