Afrikos geopolitika ir ekonomika
5 (100%) 1 vote

Afrikos geopolitika ir ekonomika

Turinys

Įvadas 3

1. Bendra Afrikos charakteristika 4

2. Istoriniai faktai nulėmę Afrikos geopolitines problemas 6

3. Afrikos demografinės problemos 8

4. Afrikos faktorius pasaulio geopolitiniame žemėlapyje 9

Išvados 12

Literatūros sąrašas 13

Įvadas

Jau ne kartą aiškinta, koks galvos skausmas Afrika yra šiandieniams politikams, ekonomistams, verslininkams, istorikams, geografams ir t. t. Afrika svarbi ir turtinga. Geologai iki šiol tvirtina randantys Afrikoje neišsemiamų žaliavų resursų, įdėjus šiek tiek darbo, čia puikios sąlygos bet kokiai žemės ūkio veiklai, daugėja ir tokiai veiklai pakankamą išsimokslinimą turinčių žmonių. Darvinistiniai

antropologai tvirtina, kad Afrika tikriausiai būsianti Homo sapiens tėvynė, tad visi tiesiog turime ją kaip tėvynę mylėti ir didžiuotis. Tačiau pakilios kalbos apie Afriką nekeičia liūdnos tikrovės. Afrika yra visų įmanomų ekonomikos, politikos, demokratijos suvestinių ir lentelių pabaigoje ar „silpniausių“ grupėje. Atsilieka vis daugiau. Afrikoje viskas blogai ir dažniausiai tik blogėja. Čia galima numirti iš bado, būti įkalintam be teismo, nužudytam be priežasties, dingti be žinios. Afrika – pati nykiausia globali provincija.

H. Mackinderis Afriką priskyrė nevertingoms teritorijoms, juosiančioms „pasaulio centrą“ – Heartland’à – ir jo kaimynystėje esančius regionus. Paneuropinių, panamerikinių ar eurazinių koncepcijų kūrimo bume Afrika taip pat nedalyvavo – panafrikanizmas klasikinės geopolitikos laikais nebuvo madoje.

Dekolonizuota Afrika – Europos periferija – virto regioninių ir etninių konfliktų židiniu, valstybių ir tautų kūrimo nesėkmių pavyzdžiu. Nėra nė vienos valstybės, kuri galėtų rimtai imtis spręsti geopolitines problemas. Iki šiol valstybės netapo tautinėmis, jų žmonės visiškai abejingi savų valstybių likimui. Paprasto fizinio išlikimo problemos kur kas svarbesnės. Išlikti reikia per nesibaigiančius pilietinius karus, tironų valdymo dešimtmečiais, AIDS epidemijos akivaizdoje, kenčiant nuo skurdo ir

gręsiant badui. Subsacharinė Afrika šiandien yra skurdžiausia pasaulio vieta – BVP vienam gyventojui čia nesiekia 500 eurų per metus, vidutinis amžius – penkiasdešimt metų. O čia dar ir korupcija, nuniokota aplinka, tradicinių civilizacinių vertybių profanacija.

Šiame savo darbe sieksiu apžvelgti Afrikos kontinentą, jos istorinius, demografinius bei kitus aspektus per ekonomine ir geopolitinę prizmę.

Darbo tikslas: Apžvelgti Afrikos ekonomika ir geopolitiką.

Uždaviniai: 1. Bendrai charakterizuoti Afrikos žemyną.

2. Aptarti istorinius Afrikos aspektus, lėmusius jos problemas.

3. Apžvelgti Afrikos demografines problemas.

4. Pažvelgti į Afrikos geopolitines problemas.

1. Bendra Afrikos charakteristika

Antras pagal dydį pasaulyje yra Afrikos kontinentas, kurio didžioji dalis išsidėsčiusi plynaukštėse, apsuptose siaurų pakrančių lygumų. Plati tropinių miškų zona užima ženklų plotą Afrikos centre.

Šiauriau ir piečiau miškų yra stepės – savanos ir dykumos. Sacharos dykuma yra didžiausia pasaulyje, ji tęsiasi per visą Šiaurės Afriką, nuo Atlanto vandenyno iki Raudonosios jūros. Ji užima beveik tokį pat plotą kaip ir JAV.

Afrikoje suskaičiuojama 53 valstybės – nuo didelio sausringo Sudano iki mažučių tropinių Seišelių salų.

Šiaurėje gyventojų daugumą sudaro arabai. Pietuose gyventojų pagrindą sudaro juodaodžiai, kurie pasiskirsto į daugelį genčių.

Afrikos bendras plotas yra 30 354 852 kvadratinių kilometrų. Afrikoje gyvena 777 338 000 gyventojų.

Afrikoje yra daug nepriklausomų valstybių: Alžyras, Angola, Beninas, Botsvana, Burkina Fasas, Burundis, Kamerūnas, Žaliojo kyšulio salos, Centrinės Afrikos Respublika, Čadas, Komorų salos, Kongas, Dramblio kaulo krantas, Kongo demokratinė respublika (Zairas), Džibutis, Egiptas, Ekvatorinė Gvinėja, Eritrėja, Etiopija, Gabonas, Gambija, Gana, Gvinėja, Bisau Gvinėja, Kenija, Lesotas, Liberija, Libija, Madagaskaras, Malavis, Malis, Mauritanija, Mauricijus, Marokas, Mozambikas, Namibija, Nigeris, Nigerija, Ruanda, San Tomė ir Prinsipė, Senegalas, Seišelių salos, Siera Leonė, Somalis, Pietų Afrikos Respublika, Sudanas, Svazilandas, Tanzanija, Togas, Uganda, Zambija, Zimbabvė. Tačiau tose valstybėse nėra etninio vientisumo, dėl ko Afriką ir kamuoja pilietiniai karai. Tai sąlygojo kolonijinė praeitis .

Beveik visos Afrikos valstybės yra Respublikos (išskyrus Lesotą, Maroką ir Svazilandą, kurie dar yra konstitucinės monarchijos). Administracinė – teritorinė valstybių santvarka, išskyrus Nigeriją ir PAR, – unitarinė.

Jau pagal savo išmatavimus, Afrikos regionas viduje ne vienalytis įvairiais parametrais – nuo tautinio iki politinio. Tradiciškai joje išsidėstę penki ženklūs subregionai: Šiaurinis, Vakarinis, Rytinis, Centrinis arba ekvatorinis ir Pietų Afrika.

Politiniame plane Afrika, pats jauniausias pasaulio regionas. Vidutinis amžius čia išsidėsčiusių šalių, neįtraukiant Etiopijos, vienintelės iš jų, išsaugojusios savo tęstinumą du tūkstantmečius, – 40 metų.

Daugelio valstybių išsivystymui įtakos turėjo Europos kolonijinių imperijų metropolijų suirimo XX
a. antroje pusėje. Kolonializmas labai prisidėjo prie sienų nustatymo neatsižvelgiant į tai, jog toje teritorijoje atsiduria priešiškos ar šiaip nesutariančios gentys. Svarbų vaidmenį sureguliuojant regioninius ir vidaus konfliktus suvaidino 1963 m. įsteigta Afrikos Vieningumo Organizacija, bei Jungtinių Tautų Organizacija. 2001 m. liepos 9-11 dienomis Lusakoje įvyko paskutinis Afrikos Vieningumo Organizacijos posėdis. 2002 metais Afrikos valstybių ir vyriausybių vadovai įkūrė naują organizaciją – Afrikos sąjunga (AS). Tikimasi, kad po AS įsteigimo Afrika stengsis atsakyti į naujojo tūkstantmečio iššūkius, padėti tašką betiksliams karams ir konfliktams, grumtis su skurdu, o taip pat su kontinento teršimu, pasėkoje globalizacijos .

Ūkinės veiklos mastelis Afrikoje, pasaulio fone, labai nedidelis. Afrikos regionas žemiau Sacharos, kur gyvena 10 % pasaulio gyventojų, pagamina tik 1,4 % pasaulio bendrojo vidaus produkto ir beveik 1 % perdirbamosios pramonės produkcijos, Be to, beveik trečdalis BVP yra PAR. Pagal vienam žmogui tenkantį BVP, regiono šalys yra 3,5 karto žemiau, negu vidutinio išsivystymo, pagal šį rodiklį, valstybės, ir net 50 kartų žemiau, už pramonines išsivysčiusias valstybes .

Nepaisant to, Afrika disponuoja ženklia žaliavų baze juodosios metalurgijos gamyboje. Regionas turtingas spalvotų metalų rūdomis (variu, kobaltu, švinu, cinku, uranu, alavu ir kt.). Taip pat deimantais, kurie kelia tų šalių ekonomiką, kurios jas turi. Kad ir ta pati PAR yra vienintelė stipri konkurentė deimantų gavyboje.

Yra keletas svarbesnių priežasčių, dėl kurių Afrika strategiškai svarbi pasaulio ekonomikai, tuo pačiu ir JAV geopolitiniams interesams, kaip didžiausio dalyvio pasaulinėje rinkoje. Svarbiausia iš jų – tai nafta. Vakarinės Afrikos dalyje jau dabar 15 % išgaunamos naftos importuojama į JAV, ir tai rodiklis visų prognozių, kad iki 2015 metų, importas pasieks 25 % .

Naftos plotai rasti Angolos pakrantėje, San Tomėje, Gabone ir Nigeryje. JAV bando sumažinti energetinį priklausomumą nuo Artimųjų Rytų, todėl Afrika paskutiniaisiais metais tapo svarbiu Amerikos politinio intereso objektu.

Afrikos kontinento ekonomikos plėtra per paskutiniuosius du dešimtmečius pagimdė nusivylimą. Kova prieš skurdą, dėl gyvenimo sąlygų pagerinimo praktiškai neatnešė jokių rezultatų. Nuo impulsų, suteiktų globalizacijos, Afrika išlošė mažiau, nei kiti pasaulio regionai. Nors truputi laimėjimų yra, bet atsirado ir naujos problemos. Iki lemiamo persilaužimo dar labai toli.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1082 žodžiai iš 3453 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.