Alkoholis
5 (100%) 1 vote

Alkoholis

Alkoholis

Alkoholis yra cheminė m-ga, narkotikas, kuras, nuodas, konservantas ir tirpiklis.

Alkoholio gėrimas keičia žmogaus organų veiklą ir daro trumpalaikį bei ilgalaikį poveikį. Tai, kad žmonės vartoja alkoholį, visiškai nereiškia, kad jis yra nepavojingas.

Alkoholio kiekis įvairiuose gėrimuose:

Alus ir sidras – (4-7%)

Vynas- (10-12%)

Spirituotas vynas(pvz.portveinas) – (15-22%)

Džinas, viskis, romas, degtinė, brendis – (40-55%)

Kodėl žmonės geria alkoholį?

• Norėdami greičiau tapti ar pasijusti suaugusiais.

• Iš neturėjimo ką veikti.

• Iš smalsumo.

• Įvairių švenčių progomis, todėl, kad ,,taip įprasta“.

• Bijodami draugijoje išsiskirti iš kitų.

• Norėdami atsipalaiduoti, užsimiršti.

• Manydami, kad išgėrę bus įdomesni pašnekovai, lengviau bendraus.

• Todėl, kad jų aplinkoje – šeimoje, apylinkėje, darbovietėje – girtavimas yra tapęs gyvenimo būdu.

• Gydomaisiais tikslais

• Iš tradicijos per religines apeigas.

Kaip alkoholis veikia žmogaus organizmą?

Alkoholis veikia:

• Širdį – padidina kraujospūdį, suaktyvina širdies darbą, geriamas ilgą laiką ir po daug sukelia širdies ligas

• Nervų sistemą – veikia raminamai, kaip depresantas.

• Kepenis – jos perdirba alkoholį, todėl jis dažnai sukelia kepenų ligas, pvz., cirozę.

• Skrandį – skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, todėl nedideli alkoholio kiekiai paspartina virškinimą, bet dideli gali sukelti vėmimą, o nuolatinis gėrimas – gastritą.

• Odą- alkoholis sukelia šilumos pojūtį, bet jis plečia kraujagysles, todėl kūnas iš tiesų praranda šilumą; dėl šios priežasties išgėrę žmonės nejaučia šalčio, bet daug dažniau per speigus nušąla kūno dalis ar net mirtinai sušąla.

• Smegenis – suletėja reakcija, refleksai, koordinacija, sutrinka atmintis, gali kilti haliucinacijų ir traukulių, ilgai vartojant smegenys pažeidžiamos, prarandama atmintis.

Truputis alkoholio istorijos

Alkoholinius gėrimus žmonės pradėjo gaminti prieš tūkstančius metų. Senovės egiptiečiai pastebėjo, kad vynas – fermentuotas vynuogių sultys – nesukelia užkrečiamų ligų, kurias sukelia nešvarus vanduo. Vėliau Europoje vynas tapo svarbiu Romos katalikų bažnyčios atributu, nes buvo naudojamos per šv. Mišias. Renesanso laikais vynas paplito visoje visuomenėje, jo gamybą skatino pirklių gildijos. XIV a. Pradžioje Centrinėje Europoje atsirado alaus pramonė. Alkoholio, kuris iš pradžių buvo vartojamas kaip konservantas ir aseptikas, populiarumas padidėjo. Jis tapo neatsiejama Europos kultūros dalimi, ir juo pradėta piktnaudžiauti.

Gėrimo papročiai įvairiuose kraštuose yra skirtingi. Nuosaikaus gėri¬mo šalims būdinga:

• tėvai geria nedaug, vaikai mato tik tokį pavyzdį;

• geriami silpni gėrimai – vynas, alus.

• šiais gėrimais dažniausiai užgeriamas valgis;

• gėrimas nelaikomas įrodymu, kad geriantis asmuo jau suaugęs;

• niekas neverčia gerti, abstinencija (visiškas alkoholio atsisakymas)

laikoma įprastu dalyku;

• žmonės ir negerdami moka bendrauti.

Tose šalyse, kur linkstama piktnaudžiauti alkoholiu, geriama daug ar¬ba labai stiprūs ir prasti gėrimai, gėrimas laikomas vyriškumo požymiu, draugijoje sunku atsisakyti išgerti, nusigėrimas „iki žemės graibymo“ darosi įprastu dalyku ir nesukelia visuomenės pasipiktinimo.

Piktnaudžiavimas alkoholiu sukelia ne tik pavienių žmonių, bet ir ištisų tautų degradavimą, išsigimimą ar išnykimą. Pavyzdžiui, „ugninis van¬duo“ padėjo europiečiams užkariauti Šiaurės Ameriką, nes vietiniai in¬dėnai pasirodė esą neatsparūs alkoholiui ir labai greitai prasigerdavo.

Istorija rodo, kad gėrimo įpročiai nėra tik tam tikros kultūros, papro¬čių pasekmė – juos gali sukurti bei keisti ir valstybinė politika. Pavyz¬džiui, Rusijos imperijoje girtavimą skatino valdžia, kuri iš to gaudavo didelį pelną.

Degtinė, šis stiprus alkoholinis gėrimas, Europoje pradėta gaminti XIVa. pabaigoje, o po šimto metų atkeliavo ir į Lietuvą. Privilegijuo¬tieji miestai ir bajorai, gavę teisę gaminti degtinę, steigdavo ne tik deg¬tinės daryklas, bet ir smukles. Tai buvo pelningas verslas – dvarininkai versdavo savo baudžiauninkus gerti tik pono smuklėje, kai kurie net iš anksto paskirdavo, kiek per metus koks jo žmogus turi išgerti ir kiek už tai sumokėti. Iki XIX a. degtinės Lietuvoje nuolat daugėjo ir ji vis pigo. Smuklių buvo galima rasti visose pakelėse ir kryžkelėse.

1858 m. vyskupas Motiejus Valančius pradėjo skleisti blaivybę – per pa¬rapijų iškilmes, per atlaidus viešai saikdindavo žmones mesti gėrus. 1860 m. Kauno gubernijoje 84% visų katalikų buvo tapę blaivininkais. Per šešerius metus degtinės gamyba sumažėjo 8 kartus.

Išplitus blaivybei, žydai, prekiaujantys degtine, dvarininkai, kurie deg¬tinę varydavo ir nuomodavo žydams smukles, bei caro valdžia, kuri rin¬ko mokesčius už prekybą degtine, neteko daug pajamų, todėl valdžia, degtinės daryklų savininkai ir prekiautojai degtine buvo labai nepaten¬kinti. 1863 m. sukilimas Vilniaus generalgubernatoriui Muravjovui tapo geru pretekstu uždrausti blaivybės draugijas. Tačiau net ir po Motiejaus Valančiaus mirties (1875) blaivybės idėjos žmonėse tebebuvo gyvos.

Lietuvoje gal niekada –

nei cariniais laikais, nei sovietinės oku¬pacijos metais – nebuvo geriama tiek daug, kiek dabar. Girtavi¬mas -yra ne tik asmeninė geriančių ir jų artimųjų tragedija. Tai gali būti visos mūsų tautos degradavimo arba išnykimo pradžia.

Alkoholizmas

Vieno gyvenimo istorija

„Augau kaime. Įš trijų seserų buvau jauniausia. Patėvis – girtuoklis. Keis¬ta, visi jo nemėgo, jį niekino, 0 aš tarsi supratau. Mokiausi labai gerai, visada „buvau priekyje“, visi man žadėjo šviesią ateitį. Tačiau atsitiko taip, kad po aštuonių klasių turėjau išvažiuoti į Vilnių ir kur nors stoti mokytis. Tai man buvo tragedija! Kai dabar pagalvoju – kaip nebijojo manęs, ketu¬riolikmetės, išleisti vienos į Vilnių? Būdama šešiolikos, jau buvau pardavė¬

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 922 žodžiai iš 1748 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.