Alkoholis ir jo poveikis organizmui
5 (100%) 1 vote

Alkoholis ir jo poveikis organizmui

Alkoholizmas – psichikos liga, kuria suserga piktnaudžiaujantys alkoholiu asmenys, pasireiškianti asmens psichinės ir fizinės priklausomybės nuo alkoholio sindromu (bei turinti neigiamų medicininių ir socialinių pasekmių).

Seniau alkoholio vartojimas buvo kaip yda, nuodėmė, moralės žlugimas. Ne vienas žmogus bandė kovoti su alkoholizmu, tarp jų ir mūsų žemietis Motiejus Valančius, kuris 1858 metais buvo įkūręs Blaivybės sąjūdį. Tačiau, alkoholio gamyba, tai yra pelnas ir imtasi gaminti vis daugiau ir daugiau . Dauguma Lietuvos gyventojų suvokia, kad girtavimas ir jo sukeliamos socialinės pasekmės, sveikatos sutrikimai yra viena iš aktualiausių problemų.

1933 metais 100000 gyventojų teko 32,0 alkoholinių psichozių, 1994 metais 48,1; 1995 metais- 53,6; 1996 metais -55,3; 1997 metais 45,6.

Kaip žinia , pagal savižudybių skaičių jau pirmaujame Europoje: 100000 gyventojų Lietuvoje tenka 46,5 savižudybių, kurios savotiškai koreliuojasi su alkoholinėmis psichozėmis (statistikos duomenimis, apie 80% asmenų žudėsi būdami išgėrę). Štai skaičiai: 1993 metais Lietuvoje nusižudė 1572 žmonės, 1994 metais – 1703, 1995 metais 1694, 1996 metais 1728, 1997 metais – 1633. Pagal mokslininkų apskaičiavimus šiuo metu Lietuvoje vidutiniškai tenka 16 litrų gryno alkoholio ( absoliutaus 96° spirito). Iš trumpai pateiktos charakteristikos peršasi išvada, kad Lietuvoje tautą jau niokoja alkoholinis genocidas.

Narkotikai

Alkoholis labai stiprus narkotikas. Nuo piktnaudžiavimo juo kasmet miršta daugiau kaip 33000 žmonių.

Tūkstančius metų žmonės gamino ir gėrė alkoholį. Jis tikrai įaugo į mūsų kasdienybę. Kai kas geria, nes tada lengviau bendrauti, kiti – norėdami atsipalaiduoti ar dėl to, jog alkoholis patinka ir neatrodo, kad būtų kenksmingas. Bet alkoholis stiprus narkotikas, prie kurio galima greitai priprasti; reikia žinoti kaip jis veikia, ypač jei alkoholiu piktnaudžiaujate.

Trumpalaikis poveikis

Alkoholis greitai patenka į kraują. Poveikį pajusite po 5-10 minučių, bet tas poveikis gali trukti kelias valandas. Žinoma, priklauso nuo išgerto kiekio, nuo to, ar greitai jį išgėrėte ir nuo jo stiprumo (spirituoti gėrimai stipresni už alų) bei nuo to, ar ką nors valgėte prieš gerdami (patartina, jei nenorite justi pagirių).

Poveikis? Matyt žinote, kad alkoholis pataiso nuotaiką – atsipalaiduojate, pasitikite savimi. Bet nuo jo galite jaustis ir labai bjauriai: pykina, svaigsta galva, skauda, sutrinka judesiai. Mitas, kad nuo alkoholio žmonės pralinksmėja neteisingas – iš tikrųjų tai depresantas, nervų sistemą slopinanti medžiaga. Išgėrę veikiau apsiašarosite, o ne linksmai juoksitės.

Čia pateikiami daugiau dažniausių mitų ir jų paneigimų apie alkoholį:

Mitas: alkoholis šildo.

Faktas: nors iš pat pradžių žmogus pajunta daugiau šilumos, tačiau alkoholis mažina kūno temperatūrą ir alkoholinių gėrimų vartojimas šaltyje gali būti pavojingas.

Mitas: jeigu išgeri, gali geriau vairuoti.

Faktas: išgėręs žmogus jaučiasi labiau atsipalaidavęs, todėl jam susidaro įspūdis, jog jis geriau vairuoja. Pablogėja sugebėjimas daryti sprendimus, pailgėja reakcijos laikas.

Mitas: jeigu gersi vyną ar alų, netapsi alkoholiku.

Faktas: nesvarbu kokios rūšies gėrimus geriama. Ne vienas tapo alkoholiku, be saiko gerdamas alų.

Mitas: visi alkoholikai yra silpnos valios, amoralūs, jiems trūksta savidisciplinos.

Faktas: alkoholizmas yra liga. Juk niekas negalvoja, kad viduriuojančiam žmogui trūksta valios stabdyti savo ligą, bet kreipiasi į gydytojus.

Alkoholizmo priežastys

Alkoholizmo priežastys įvairiais laikotarpiai nebuvo visiškai vienodos. Pvz.: feodalizmo ir kapitalizmo laikotarpiais blogos buitinės sąlygos, maisto stygius, kultūrinių pramogų stoka skatino žmones, ypač jaunimą, gerti svaigalus ir nors trumpai užmiršinėti savo varganą dalią. Dėl šių priežasčių buvo girtaujama carinėje Rusijoje ir dabar skurdžiose Azijos ir Afrikos šalyse.

Žmonių gerovės kėlimas nepakerta visų alkoholizmo šaknų. Išlieka psichologinės alkoholizmo problemos, nes neįmanoma likviduoti vidinio asmenybės nepasitenkinimo, nesėkmių darbe ir moksle, norų ir galimybių neatitikimo, konfliktų darbe ir šeimoje. Visa tai kai kuriems žmonėms gali sukelti norą atsipalaiduoti, nugrimzti nors į lakiną vidinio pasitenkinimo būsena. Alkoholio problema Lietuvoje yra tikrai labai didelė: iširo ne viena šeima, apsvaigę nuo alkoholio nusižudė daugybė žmonių, kiti nepataisomai sužalojo sveikatą. Svarbus faktorius klimpstant į alkoholizmą – tai pernelyg teigiamas visuomenės požiūris į šį gėrimą. Kitaip sakant, „visi geria, tai ir man galima“, „jei negersiu, neturėsiu draugų“.

Apie 80 % visų suaugusių žmonių (toli gražu ne visi) vartoja alkoholį, todėl ne visada lengva pastebėti, kada alkoholio vartojimas tampa nesaikingu. Yra žinoma, jog 10 % iš šių žmonių jau yra alkoholikai. Be to vyrai alkoholizmu serga keturis kartus dažniau.

Alkoholizmas, kaip ir narkomanija, yra liga, kuria žmogus pats save susargdina. Alkoholizmo terminą pirmą kartą pavartojo praėjusio šimtmečio švedų mokslininkas M. Husas, apibrėždamas visumą organizmo pakitimų, atsirandančių ilgai be saiko vartojant alkoholinius gėrimus. Girtavimu laikomas besaikis alkoholio vartojimas,
o alkoholizmas – liga.

Alkoholizmo etiologija

Biologinės priežastys:

Paveldimumas

Nagrinėjant alkoholikų šeimas ir lyginant jas su sveikosiomis šeimomis, paaiškėja, kad jei abu tėvai serga alkoholizmu, tai jų vaikai 4 kartus dažniau gali susirgti alkoholizmu nei sveikų tėvų vaikai.

Etanolio metabolizmo procesas

Žinome, kad žmogaus organizmas ir jame vykstantys biocheminiai procesai yra ne tik individualūs, bet ir priklauso nuo žmonių rasės, pvz.: mongoloidų rasės atstovai (japonai, kinai, vietnamiečiai) 90 % labiau reaguoja net į mažiausias alkoholio dozes, greičiau apsvaigsta, ilgiau išbūna apsvaigę, negu baltosios rasės žmonės.

Psichologinės priežastys:

Asmenybės ir mikrosocialinės aplinkos sąveika (šeima, auklėjimas, draugai)

Kai kurie asmenybės , charakterio bruožai ir temperamento ypatumai, gali tapti alkoholizmo etiologiniu faktoriumi. Asmenybė, kuri nesugeba adaptuotis nei šeimoje, nei visuomenėje, negali susidoroti su vidiniais ir išoriniais stresais, nuolatos ieško kompensuojančių faktorių alkoholyje, nes alkoholis pašalina įtampą, sukelia malonumą ir euforiją.

Psichologiniai pakitimai

Tokios ligos, kaip neurozė, epilepsija, maniakinė-depresinė psichozė, psichogeniniai-seksualiniai sutrikimai, ligonius gali pastūmėti griebtis alkoholio.

Socialinės priežastys:

Etinė priklausomybė

„Vyresnieji broliai“ išmokė mus gerti sklidinomis stiklinėmis. Suvarytiems į kolūkius, alkoholio butelis tapo visagaliu kaimo gyvenimo varikliu. Butelio „galios“ kultas prekių deficito sąlygomis ir visas miestiečių gyvenimo sritis (buitį, aptarnavimą ir t.t.). Caro laikų kredo, kad girtą liaudį valdyti lengviau, buvo sėkmingai įgyvendinama ir pas mus Lietuvoje.

Socialiniai-ekonominiai santykiai

Žema darbo kvalifikacija, nedarbas. Kita vertus „auksinės rankos“, papildomos lėšos, gera uždarbis dažnai gali privesti prie to paties, t.y. alkoholizmo.

Problemų sprendimo būdai

Susirgimo esmė – kontrolės praradimas išgeriamam alkoholio kiekiui. Susirgimas susideda iš dviejų elementų:

1. Įkyraus potraukio, be kurio alkoholikas neįsivaizduoja gyvenimo be alkoholio.

2. Fizinio poreikio, atsirandančio iš karto po pirmojo alkoholio lašo ir slopinančio kontrolę.

Alkoholiką geriausią palenkti gydymui abstinentinio šoko metu. Tada atsiranda baimė, sąžinės graužatis, alkoholinė psichozė. Būtent tada alkoholikas pradeda šį tą suprasti, ir galima jį įtikinti gydymui.

Kai kurie patys liaujasi gėrę ir jiems niekada nereikia kreiptis į gydytoją, kai kurios į gydymo įstaigą atveda šeimos nariai, darbovietė. Prieš ilgesnį blaivybės laikotarpį, daugelis kuriam laikui atkrinta, galbūt net po keletą kartų. Deja yra tokių žmonių, kuriems pripratimas prie alkoholio ir su tuo susiję sveikatos sutrikimai progresuoja, ir jie miršta.

Gydymas turi pakeisti paciento elgseną. Gydant alkoholio sukeltus sutrikimus, pirmiausia reikia pakeisti paciento įpročius, elgseną. Kai kuriems pasikeisti prireikia kelių mėnesių ar metų, o dauguma taip ir nesugeba to padaryti.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1190 žodžiai iš 3862 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.