Alkoholizmas Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Alkoholizmas Lietuvoje

TURINYS

Turinys………………………………………………………………………………………………………………………2

Įvadas…………………………………………………………………………………………………………………………3

Kaimo bendruomenės aprašymas…………………………………………………………………………………..4

Priemonės siekiant sumažinti alkoholizmą………………………………………………………………………4

Veiksmai mažinant polinkį į alkoholį……………………………………………………………………………..8

ĮVADAS

Alkoholizmas – psichikos liga, kuria serga piktnaudžiaują alkoholiu asmenys, pasireiškianti asmens fizinės ir psichinės priklausomybės nuo alkoholio sindromu bei turinti kitų neigiamų medicininių ir socialinių pasekmių (Medicinos enciklopedija, I tomas. – Vilnius, 1991, p.38).

Šiais laikais alkoholizmas Lietuvoje plinta tarsi epidemija. Buvo atlikti sociologiniai tyrimai, kurių duomenimis, 1994 m. pabaigoje žmonių sergančių alkoholizmu, buvo 71,7 tūkst. Vartoti alkoholį ir sirgti alkoholizmu tai yra du skirtingi dalykai. Šiuolaikinis mokslas sako, kad kas aštuntas dešimtas žmogus Lietuvoje serga lėtiniu alkoholizmu. Jeigu įvertinsime tai, jog mūsų šalis nedidelė, tai šie skaičiai gana įspūdingi.

Alkoholizmas – tai lėtinė liga, kurią sukelia dažnas alkoholio vartojimas. Reiškiasi liguistu potraukiu alkoholiui. Sergant alkoholizmu gali atsirasti psichozė, o dėl alkoholio skilimo produktų poveikio – sutrikti kepenų funkcija. Pamažu gali vystytis alkoholinė degradacija. ( www.sveikata.lt )

Pagrindinis veiksnys yra pats alkoholis, tačiau nemažiau svarbūs ir kiti faktoriai. Manoma, kad alkoholis aktyvina smegenų sritis, atsakingas už malonumą, išsekina galvos smegenų cheminių medžiagų atsargas, sutrikdo medžiagų apykaitą, ilgainiui normalus organizmo funkcionavimas be alkoholio tampa neįmanomas. Svarbūs genetiniai faktoriai, nustatyta, kad sergančių alkoholizmu giminių tarpe šis susirgimas dažnesnis 7 kartus. Taip pat svarbūs tokie charakterio bruožai kaip uždarumas, egocentrizmas, nekantrumas, pernelyg didelis pasitikėjimas savimi, kt. Dažniau šia liga suserga melancholikai ir cholerikai. Neigiamą įtaką turi nedarbas, neužtikrintumas savo ateitimi, prasta materialinė padėtis, kai šeimoje girtaujama, nesirūpinama vaikais.

Strateginio plano uždaviniai:

1. Aptarti ankstyvą kovą su girtuoklyste

2. Pirminės prevencijos plėtra kaime

3. Antrinės prevencijos plėtra kaime

4. Tretinės prevencijos plėtra kaime

5. Visuomenės geranoriškumas padėti kovoti su alkoholikais kaime

Strateginio plano objektas – X bendruomenės žmonės, turintys problemų su alkoholiu.

KAIMO BENDRUOMENĖS APRAŠYMAS

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Rytų bei Vidurio Europos valstybių, yra regionų ir bendruomenių, kurių socialinė padėtis gerokai prastesnė už bendrą šalies lygį. Vienas ryškiausių pavyzdžių – X kaimas Lietuvoje.

Ligi praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio vidurio X kaimas buvo niekuo neišsiskiriantis atokus Lietuvos kaimas. Kaimas staiga ėmė keistis, kai čia buvo pastatyta didelė keramikos gamykla. Ji aprūpino darbu ne tik senbuvius, bet ir pritraukė daug naujų gyventojų. Netrukus X buvo pastatyta vidurinė mokykla, išaugo daugiabučių namų kvartalas. Klestint gamyklai, savaime apmirė žemės ūkio plėtotė. Nors X ir nebuvo suteiktas miestelio statusas, gyvenimas čia tekėjo daugiau „miestietiška“ vaga.

Gamyklos nuosmukis baigėsi gamyklos bankrotu. Tai skaudžiai atsiliepė visų X gyvenvietės žmonėms . Nedarbas palietė beveik kiekvieną šeimą. Šis nuosmukis ir nedarbas paspartino alkoholizmą kaime.

PRIEMONĖS SIEKIANT SUMAŽINTI ALKOHOLIZMĄ

Problema – alkoholizmas kaime.

Tikslas – sumažinti alkoholį vartojančių žmonių skaičių.

Tikslinė grupė – „X“ kaimo gyventojai.

Uždaviniai:

1. Suorganizuoti kaimo bendruomenės susirinkimą

2. Padaryti anoniminę anketinę apklausą tikslu – sužinoti alkoholį vartojančių gyventojų skaičių.

3. Suorganizuoti susitikimą su visuomenės sveikatos specialistu (-ais).

Būtina, ne tik problemą identifikuoti, bet ir nustatytų prioritetų tvarka, problemą spręsti. Žinoma, tik sužinoję kaimo žmonių poreikius, išsiaiškinę vietos problemas lemiančius veiksnius, mes galėsime numatyta prioritetų tvarka imtis priemonių.

Svarbu yra ir tai, kokios pasekmės lemia tokį didelį kaimo žmonių norą vartoti alkoholį. Mes panaudojome „proto šturmo metodą“, kurio metu surašėme, o vėliau aptarėme ir išskyrėme svarbiausias priežastis, lemiančias alkoholizmo atsiradimą kaime. Taigi sužinojome, kad šią bėdą lemia labai daug faktorių, iš jų socialinės priežastys (asocializacija): žmonių abejingumas, mažas užimtumas (atmetus visus ūkio darbus), abejinga visa kaimo bendruomenė, skurdas, nepriteklius šeimose, mažas kunigo susidomėjimas problemos sprendimu, taip pat savanorių (policininkų) trūkumas kaime palaikant viešąją tvarką, mažai informacijos moksleiviams, todėl atsiranda labai daug moksleivių, turinčių žalingų įpročių.

Bendra demografinė situacija šalyje ir
jos keliamos priežastys: didelis mirtingumas, mažas gimstamumas, lėšų trūkumas problemai spręsti (ypač kaime), didelis žmogžudysčių skaičius (didelis bendras nusikalstamumo rodiklis), nepamiršome ir to fakto, kad pradėjus vartoti alkoholį, atsiranda noras ir rūkymui bei kitų psichiką žalojančių medžiagų vartojimui, didelis nedarbas.

„Pašturmavę“, mes galime padaryti tokią trumpą išvadą, tai yra, mes visus problemą keliančius veiksnius sugrupavome jas prioritetine tvarka. Sunku tai ir vadinti „prioritetais“, nes jų pagalba galime spręsti problemas, o ne jas įvardinti eiliškumo tvarka, tačiau tai yra priežastys mūsų sudarytam problemos atsiradimo eiliškumui žymėti. Taigi pirmoje vietoje atsidūrė SOCIALINĖS PARAMOS nebuvimas kaime. Ir reikia pabrėžti, kad tai nėra vien tik kaimo problema, ši problema paliečia dažnai ir miesto gyventojus, kai sudegus namams ar netekus artimųjų, valstybė dažnai negali padėti aprūpindama žmogų gyvenamuoju būstu, nei padėdama materialiai.

Antrasis prioritetinis veiksnys tapo ŽALINGI ĮPROČIAI, kaip rūkymas, narkotikai ir žinoma alkoholizmas. Atsiradus žalingiems įpročiams, atsiranda tendencija žalai plisti. Nejučia į sugėrovus gretas „įtraukiami“ kaimynai ir artimieji. O tai jau veda link degradavimo ir dideliu mastu.

Trečia prioritetinė vieta atiteko ABEJINGUMUI, kuris šiandieną labai sparčiai paplitęs mūsų visų tarpe. Praeiname ne tik pro nuskriaustą vaiką, nulaužtą medį, bet ir pro brolį, sesę, tarytum ne vienos šeimos nariai būtume…

Ketvirtas prioritetas – INFORMACIJOS STOKA. Visuomenė yra menkai supažindinama su egzistuojančiomis problemomis. O jos egzistuoja visai šalia mūsų pačių. Kol kas per mažai įvairių viešų seminarų ne tik problemine tema, bet ir prevencija. Moksleiviai mokykloje dažnai nesupažindinami su jų tykančiais pavojais.

Penktas problemos kilimo veiksnys yra ŽMONIŠKIEJI IŠTEKLIAI. Svarbiausia yra integracija. Kokiu būdu mes galime bendrauti su žmonėmis, kurie turi šią problemą ir kaip mes galime padėti ją išspręsti.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 980 žodžiai iš 1943 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.