Antano šerkšno studija amerikos ir sovietų mokykla
5 (100%) 1 vote

Antano šerkšno studija amerikos ir sovietų mokyklaAntano Šerkšno studija

“Amerikos ir sovietų mokykla”

Dvi tendencijos Jungtinių Amerikos Valstijų auklėjime

Jungtinių Amerikos Valstijųauklėjimo istorijos įvykius galima suvesti į dvi grupes. Pirmąją iš jų sudaro įvykiai, kuriais atpasakojama, kaip amerikiečių auklėjimas vystėsi iš Eyropos auklėjimo ir kaip jis sąvinosi ano auklėjimo pažangą. Antrąją grupę sudaro visi tie istoriniai įvykiai, kurie rodo JAV auklėjimosavarankišką pažangos siekimą ir jo nutolimą nuo vakarų Europos auklėjimo. Toks įvykių sugrupavimas atskleidžia dvi JAV auklėjimo tendencijas:

1. Pasiremti ir pasinaudoti Europos auklėjimo pažanga;

2. Pagal vietos gyvenimo sąlygas ir pageidavimus savaimongai plėtotis.

Todėl iš vienos pusės gali būti teisingas tvirtinimas, kad amerikiečių auklėjimas yra kilęs iš europinių auklėjimo tradicijų ir yra to auklėjimo dalis. Tačiau iš kitos pusės galima teigti, jog amerikiečių auklėjimas nėra suaugęs sutomis tradicijomis, nes kai kur jas perauga ir daug kur nuojų nutolęs.

JAV auklėjimo istorija paprastai pradedama nurodant, kad pirmieji šio krašto imigrantai auklėjimo supratimą atsivežė iš Europos, ir kad pirmosios mokyklos buvo kuriamos būtent Europos pavyzdžiu. Ir tai nėra nieko nuostabaus, juk imigrantai savo vaikus auklėjo taip kaip jie patys buvo auklėti savo šalyje. Tačiau vėliau matosi, jog amerikiečių auklėjimas darėsi vis savarankiškesnis ir galiausiai pradėjo daryti įtaką pačios Europos auklėjimui.

Programos ir metodai Amerikos ir Sovietų mokykloje

Amerikoje nėra federalinės institucijos, kuri ruoštų ir tobulintų programas visam kraštui. Programomis rpinasi kiekviena vietos švietimo valdyba atskirai. Valstybės švietimo departamentas programų modifikacijas seka, tačiau paprastai, tiesiogiai į programų sudarymą nesikiša.

Naujų programų paruošimą ar senų pakeitimą veitinės švietimo valdybos organizuoja labai rimtai. Pvz.: Švietimo valdyba šaukia savo bendruomenės visų sričių ekspertų susirinkimą, kuriama ir yra diskutuojama bei planuojama naujų programų sudarymas arba senų pakeitimas. Paskui tie siūlymai pereina eilę komitetų posėdžių, yra pilnai išdiskutuojami. Paprastai visas tas procesas užtrunka metus arba dar ilgiau. Tokiu būdų yra paruošiamos gana rimtos ir kokybiškos programos. Mažesnių vietovių švietimo valdybos pasinaudoja įžymesniųjų vietovių darbais. Programų komisijos atskiriems kursams rekomenduoja vadovėlius, o taip pat ir praktikos darbus.

Pradžios mokyklos žemesniųjų skyrių programos viso krašto mokykloms yra vienodos, tik su tam tikru atspalviu. Miesto mokyklos kreipiamos daugiau industrijos ir prekybos kryptimi, o provincijos mokyklos – žemės ūkio ir gamtos mokslų kryptimi. Iki septinto arba šešto skyriaus yra klasinė sistema, o nuo čia iki vidurinės mokyklos pabaigos yra dalykinė sistema. Pagal galimybes yra atsižvelgiama ir taikomasi prie vaikų individualių gabumų ir polinkių.

Amerikos vidurinėje mokykloje mokiniai turi einamųjų dalykų pasirinkimo laisvę, išskyrus anglų kalbą. Šioje šalyje galima pabaigti vidurinę mokyklą ir gauti jos diplomą nesimokius joje nei matematikos, nei gamtos mokslų, nei svetimų kalbų. Taip pat Amerikos mokyklose mokiniams yra leidžiama rinktis ir to paties dalyko skirtingą programą. Vidurinės mokyklos čia turi taip vadinamas akademines ir komercines grupes. Akademinės programos veda į aukštąją mokyklą, o komercinės programos yra orientuotos į praktinę veiklą. Daugumas didžiųjų vidurinių mokyklų turi trijų rūšių akademines programas: paprastas, programas pažangiems mokiniams ir garbės akademinias programas. Komercinės programos taip pat yra aukštesnio ir žemesnio laipsnio.

Sovietų Sąjungoje už programų sudarymą ir vykdymą tiesiogiai atsakingos yra respublikų švietimo ministerijos ir respublikiniai centro komitetai.. Atskiri vietiniai vienetai sudarinėti programas ir keisti negali. Sovietų mokyklinės programos nėra sudarytos vieni tik iš realių ar techninių mokslų. Kol Amerikoje vyko kova dėl vaiko išsilaisvinimo iš fizinio darbo prievartos, kuri trukdo vaiko fizinį ir dvasinį išsivystymą, Sovietų sąjungoje buvo galvojama apie specialų įstatymą, pagal kurį viso krašto nepilnamečiai jaunuoliai tapo suvaryti į fabrikus ir kolūkius, nes buvo manoma, jog sistema, kur vaikas pusę laiko dirba fizinį darbą, o pusę mokosi, apsaugo jį nuo įgrįsimo vienpusiškame darbe.

Sovietų programose realiniai ri humanitariniai mokslai yra gana gerai išbalansuoti. Realiniuose moksluose stengiamasi pabrėžti augančios sovietinės industrijos reikšmę, o humanitariniai mokslai tarnauja jų propogandai, nuo kurios yra labai nukentėjęs objektyvumas.

Sovietų pradžios ir vidurinio mokslo programos yra vienodos visam kraštui, išskyrus atskirų etninių grupių kalbas. Vidurinių mokyklų mokiniai neturi jokių pasirinkimo galimybių. Pagal tą pačią programą mokosi visi tos klasės mokiniai, nežiūrint jų individualių skirtumų ar jų palnų po vidurinės mokyklos.

Amerikos mokykla mokyklinės disciplinos, mokymo metodų atžvilgiu yra savo karšto visuomenės ir jos gyvenimo kopija. Tik vienas dalykas čia turi prievartos žymę – mokyklos lankymas privalomojo amžiaus laikotarpyje. Visuose kituose
dalykuose mokykla yra tik organizuota vieta, kur, mokyklos personalui vadovaujant mokinys pats tvarko savo mokslą. Amerikos vidurinių mokyklų mokiniai nėra verčiami mokytis, ar dayti namų darbus. Palyginus labai nedaug mokinių nebaigia vidurines mokyklos. Dėl to čia praktiškame gyvenime ieškant darbo ar stojant į auštąją mokyklą , vidurinės mokyklos baigimas mažai ką tesako.Reikia išsiaiškinti kaip toji mokykla baigta. Dėl to mokyklos baigimo pažymiai yra persiunčiami pačios mokykos į reikiamą vietą su atitinkamais mokyklos vadovybės paaiškinimais.

Šiuo metu Jūs matote 57% šio straipsnio.
Matomi 881 žodžiai iš 1554 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.