Antsvoris nutukimas nutukimo vertinimo kriterijai ir normos biomedicininiai vystymosi mechanizmai ir rizikos faktoriai
5 (100%) 1 vote

Antsvoris nutukimas nutukimo vertinimo kriterijai ir normos biomedicininiai vystymosi mechanizmai ir rizikos faktoriai

Nutukimas išsivysčiusiose šalyse tampa rimta sveikatos problema. Vakarų šalyse ji įvardijama kaip globalinė epidemija. Per pastaruosius 50 metų nutukimas tapo svarbiu rizikos faktoriumi kitoms ligoms (pvz: hipertenzijai,miokardo infarktui, insultui, ischeminei širdies ligai, II tipo cukriniam diabetui, hipercholesterinemijai ir kt.). Įvairiose šalyse nutukusių žmonių yra nuo 10 iki 30%. Šie žmonės gyvena 7-9 metais trumpiau. Nutukimas yra susijęs su didele sergamumo ir mirtingumo nuo kitų ligų rizika tiek vyrams, tiek moterims. Nutukę suaugusieji, turėjusieji ir vaikystėje antsvorį, paprastai turi žymiai didesnę riziką susirgti kitomis ligomis. Todėl svarbu nustatyti polinkį nutukimui ankstyvoje vaikystėje ir imtis profilakktikos priemonių, ypač brendimo metu. Lietuvoje kas 4-5-o vaiko, kas 3-io vyro ir kas 2-os moters kūno masė yra per didelė, dalis jų nutukusių.

Nutukimas – tai susirgimas, kai organizme susikaupia per didelis riebalinio audinio kiekis, kuris vyrams viršija 15-20% bendros kūno masės, moterims 20-25%. Anstvoris ir nutukimas – tai kūno masės, priklausomai nuo ūgio, padidėjimas. Apie antsvorį ir nutukimą sprendžiama iš kūno masės indekso, kurį tirti rekomenduoja PSO.

Nutukimo laipsnį ir pobūdį rodo liemens/šlaunų santykis. Šis matavimas taip pat rekomenduojamas PSO, kaip efektyvus ir paprastas. Didėjant nutukimo laipsniui, jis didėja ir tampa didesnis už 1. Tai nurodo, kad nutukimas yra viršutinės kūno dalies, obuolio tipo. Kai liemens/šlaunų snatykis yra mažesnis už 0,8, diagnozuojamas apatinės kūno dalies arba kriaušės tipo nutukimas. Vidinių ir visceralinių riebalų kiekis nulemiamas genetiškai, o paviršinių riebalų randasi dėl daugelio priežasčių. Pastebimas ryšys tarp riebalų pasiskirstymo organizme ir daugybinių metabolinių sutrikimų. Riebalų kaupimasis viršutinėje kūno dalyje (centrinis nutukimas, obuolio tipo) turi didesnę įtaką kai kurių sutrikimų (gliukozės tolerancijos, rezistentiškumo insulinui, hiperlipidemijos, kardiovaskulinių ligų) raidai negu pats antsvoris ir yra pavojingesnis. Tai vadinama metaboliniu X sindromu. Plazmos lipoproteinus sudaro lipidai (trigliceridai, cholesterolis, fosfolipidai) ir apoproteinai. Esant hiperlipoproteinemijai dažniausiai būna ir kitos metabolinio sindromo ligos, tarp jų ir liemens nutukimas. Valgant kaloringą maistą ir esant genetiniam defektui, vystosi hiperinsulinizmas, rezistentiškumas insulinui, vėliau medžiagų apykaitos sutrikimai, metabolinės širdies-kraujagyslių ligos bei jų komplikacijos.

Nutukimo vertinimo kriterijai:

KŪNO MASĖS INDEKSAS,KMI:

Formulė KMI= kūno masė, kg / ugis, m2

Moterims norma – 19-24 kg/m2

Vyrams norma – 20-25 kg/m2

Svorio deficitas < 20 kg/m2

Antsvoris 25,1-30 kg/m2

Nutukimas 30,1-40 kg/m2

Morbidinis nutukimas > 40 kg/m2

KŪNO RIEBALŲ PASISKIRSTYMAS LIEMENS / ŠLAUNŲ SANTYKIS (cm):

Moterims norma iki 0,83

Vyrams norma iki 0,95

Didesnis santykis – viršutinės kūno dalies (obuolio tipo) nutukimas.

KŪNO RIEBALŲ MASĖ:

Norma, priklausomai nuo amžiaus, %

Vyrų Moterų

Maža Didelė Maža Didelė

1-30 12 18 20 26

31-40 13 19 21 27

41-50 14 20 22 28

51-60 16 20 22 30

>61 17 21 22 31

Lentelėje matome, kad apie 12 proc. jaunų asmenų kūno masės vyrams ir apie 20 proc. moterims sudaro riebalų sankaupos. Su amžiumi riebalų kiekis didėja. Padidėjus riebalų masei 10 proc., jau diagnozuojamas antsvoris. Tačiau padidėjus ir kitoms kūno sudedamioms dalims, tokioms kaip ekstraląsteliniam vandeniui, raumenų ar kaulų masei, padidėja ir bendra kūno masė, kuri gali būti klaidingai diagnozuojama, kad tai yra nutukimas.

Kodėl visceralinių riebalų susikaupimas pavojingas? Taip vadinamoji “portalinė teorija” aiškina, kad iš didelio kiekio riebalinių audinių ląstelių padidėja išsiskyrimas laisvųjų riebiųjų rūgščių, kurios per portalinę sistemą patenka į kepenis ir keičia jų funkciją. Dėl to daugiau insulino, trigliceridų, gliukozės patenka į kraują ir pasireiškia hiperinsulinemija, dislipidemija, hiperglikemija. Be to, esant viršutinės kūno dalies visceraliniam nutukimui, pagreitėja lipolizė. Ji didesnė nei esant poodiniam nutukimui. Šis lipolizės greičio skirtumas priklauso nuo skirtingos hormonų riebalinių ląstelių reguliacijos ir skirtingo genų (pirmiausia, leptino) išreikštumo riebaliniame audinyje.

Nutukimas – tai energijos balanso sutrikimas, kuris išsivysto dėl per didelio energijos kiekio patekimo su maistu palyginti su jos sunaudojimu. Anksčiau daugelyje studijų buvo nustatyta, kad dauguma nutukusių žmonių nesilaiko dietos “auksinio standarto”, o jų maisto sunaudojimas viršija energijos poreikiu. Vėlesni tyrimai parodė, kad nutukusiųjų asmenų grupė yra labai “marga”. Daugelis tyrėjų nurodo, kad nutukusiems asmenims, sumažėjus kūno masei, sumažėja ir energijos poreikis normaliai kūno masei palaikyti. Manoma, kad tiems asmenims gali būti sutrikusi lipidų oksidacija.

Energijos perteklius gali būti tiek dėl riebalų oksidacijos organizme sutrikimo, tiek dėl kaloringo, skanaus, pikantiško ir ypač riebaus maisto, gausaus valgymo. Energijos perteklius verčiamas riebaliniu audiniu ir kaupiasi organizme. Deja, riebalų perdirbimui ir kaupimuisi sunaudojama nedaug energijos.

Manoma, kad
kombinacija maisto, turinčio daug riebalų, kartu su genetiniu polinkiu ir aplinkos sąlygomis bei gyvenimo būdu lemia antsvorį. Dažniausia (net 60-90%) nutukimo priežastis yra persivalgymas. Paveldėjimo reikšmė taip pat neabejotina – paveldimas medžiagų apykaitos ir reguliacijos tipas, taip pat šeimos tradicijos, papročiai. Paprastai dienos energijos poreikis yra 31-35 kcal/kūno masės kg. Šie skaičiai gali įvairuoti priklausomai nuo žmogaus fizinio aktyvumo: didesnis poreikis aktyviems ir mažesnis, dirbantiems sėdimą darbą žmonėms.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 837 žodžiai iš 2713 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.