Apranga ir asmens higiena
5 (100%) 1 vote

Apranga ir asmens higiena

TURINYS

ASMENS HIGIENOS IR RENGIMOSI ĮVADAS……………………………………………………………………3

BENDRA KŪNO PRIEŽIŪRA…………………………………………………………………………………………..3-7

(rankų plovimas ir nagų priežiūra, prausimasis ir maudymasis, plaukų priežiūra, dantų ir burnos priežiūra, rengimasis)

NEPRIKLAUSOMYBĘ DIDINANČIOS PRIEMONĖ………………………………………………………. 7-10

(maudymasis ir apsipylimas dušu, plaukų priežiūra, dantų ir burnos priežiūra, apsirengimas)

GYVENIMO TRUKMĖ: POVEIKIS ASMENINEI HIGIENAI IR RENGIMUISI……………….10-11

(kūdikystė, vaikystė, jaunystė, brandos amžius, senatvė)

PRIKLAUSOMYBĖ/NEPRIKLAUSOMYBĖ ASMENINEI HIGIENAI IR APRANGAI………….11

ASMENINĘ HIGIENA IR APRANGĄ ĮTAKOJANTYS VEIKSNIAI………………………………..11-12

(fiziniai, psichologiniai, socialiniai ir kultūriniai, politiniai ekonominiai veiksniai)

ASMENINĖS HIGIENOS IR APRANGOS INDIVIDUALUMAS………………………………………….13

LITERATŪRA…………………………………………………………………………………………………………………..14

ASMENS HIGIENOS IR RENGIMOSI ĮVADAS

Asmens higienos atlikimas labai priklauso nuo paciento bendros sveikatos būklės ir fizinio aktyvumo. Asmenys pagal sveikatos būklę gali būti aktyvūs ir pasyvūs.

Aktyvūs pacientai, galintys vaikščioti, sėdėti, patys atlieka higienines procedūras. Jie ryte nusiprausia rankas, veidą, kaklą, išsivalo dantis, susišukuoja. Pasyvių negalinčių judėti pacientų, kurių aktyvumas sumažėjęs, asmens higiena reikia pasirūpinti.

Kai žmogus jaučiasi gerai, jo rūbai būna švarūs ir tvarkingi. Kai žmogus nusiminęs, prislėgtas, kai jis jaučiasi nelaimingas, jis dažnai nepastebi nei susitepusių drabužių, nei išklypusių batų. Įgūdžius, reikalingus, kad žmogus rengdamasis būtų nepriklausomas, dauguma žmonių įgyja nesunkiai. Tačiau rengimasis yra kur kas daugiau negu paprastas drabužių užsivilkimas. Daugiausia problemų atsiranda kai žmogus suserga ir praranda nepriklausomybę, netenka galūnių ar jų negali valdyti.

BENDRA KŪNO PRIEŽIŪRA

Slaugytojos, rūpindamasi paciento higiena, privalo įvertinti paciento pajėgumą, sveikatą, asmeninius sugebėjimus, numatyti higienos atlikimo būdus:

• Padėti pacientui nusiprausti ir apsirengti;

• Nuprausti ir aprengti pacientą, kai jis nepajėgus to padaryti;

Rankų plovimas ir nagų priežiūra

Šiais laikais kiekvienas raginimas plauti rankas imantis ruošti maistą, prieš valgant ir geriant, taip pat išsituštinus ir/ar nusišlapinus. Per rankas plinta patogeniniai mikroorganizmai, kurie apnuodija maisto produktus arba sukelia tokias ligas, kaip vidurių šiltinė. Rankos plaunamos vandeniu su muilu. Jei riebalingas natūralus odos sekretas šalinimas dažnai, oda gali tapti sudirginta. Odos sausumo galima išvengti nuplautas ir gerai nudžiovintas rankas patepant minkštinamuoju kremu ar kitais preparatais. Nagus reikia kirpti lenkta linija ne rečiau, kaip kartą per savaitę ir reguliariai šalinti nešvarumus iš panagių. Įplyšusi virš nagų oda gali tapti patogiu tašku mikroorganizmams į kūną prasibrauti, o jie gali sukelti nago šaknies pūliavimą. Nuo įplyšimo gali apsaugoti specialūs kremai.

Prausimasis ir maudymasis

Dauguma žmonių odą nuvalo prausdami muilu ir vandeniu, trindami ir nušluostydami. Tai gali būti viso kūno prausimasis , maudymas vandens baseine, vonioje arba po dušu. Maudantis vonioje , aplink besimaudantįjį plūduriuoja nuo kūno nuplauti nešvarumai, dalis jų prilimpa prie odos ir turi būti nuplauti. Manoma, kad higieniškiau yra dušas. Vaikai praustis ir maudytis mokomi ir pratinami šeimoje pagal joje susiklėsčiusią tvarką.

Akivaizdžiai paprasta prausimosi funkcija yra svarbi ŽIV ir AIDS profilaktikai. Rekomendacijose, skirtuose pirmiausia chirurgijos personalui, o po to kitiems sveikatos priežiūros darbuotojams, nurodoma, kad kraujui ir kitam kūno skysčiui ant odos užtiškus, odą reikia nedelsiant nuplauti vandeniu ir muilu. Šių paprastų atsargumo priemonių reikia laikytis visiems, o ypač tiems, kas kontaktuoja su ŽIV užsikrėtusiais žmonėmis.

Plaukų priežiūra

Sveikus plaukus padeda išlaikyti kasdieninis šukavimas švariomis šukomis ar šepečiu. Dauguma žmonių plaukus plauna 2-3 kartus per savaitę. Iš visų švarinimosi veiksmų galvos plovimas yra viešiausias; tai liudija šiuolaikinių kirpyklų praktika. Pačius įvairiausius plaukus turintiems žmonėms aptarnauti jose paprastai būna taip pat įvairaus tualetinio vandens ir šampūnų. Daugelis jų apsaugo galvos odą nuo pleiskanų. Šampūno liekanas geriausiai pavyksta pašalinti jios perskalaujant po dušu, nors galima išplauti ir švariu vandeniu iš dubens. Plaukai nors ir lėtai auga kasdien ir visą laiką, dauguma žmonių juos ganėtinai dažnai plauna.

Dantų ir burnos priežiūra

Daugelį pažeistų ir sunykusių žmogaus kūno ląstelių pakeičia kitos. Dantų sunykusios ląstelės kitomis nepasikeičia. Dantis apsaugo fluoras. Jo paprastai būna geriamajame vandenyje, o ten, kur jo nėra, kai kurios šalys jo prideda į geriamąjį vandenį. Dantis trinant švelniai šlifuojant dantų
pastą ar dantų milteliais, nuo jų paviršiaus nuvalomos įvairios apnašos. Dabar jau nebepatariama valant dantis šepetėlį judinti ratu, neužmirštant, žinoma vidinės pusės. Apnašos pažeidžia ir dantenas. Dėl dantenų ligų dantų prarandama daugiau, negu dėl kokios nors kitos priežasties. Būtų idealu, jei maisto liekanos būtų pašalinamos po kiekvieno valymo.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 789 žodžiai iš 2442 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.