Automobilių įranga ir tp pagrindai
5 (100%) 1 vote

Automobilių įranga ir tp pagrindai

TURINYS

Turinys……………………………………………………………………………………………… 2

Dvitakčių variklių veikimas…………………………………………………………………. 3

Alkūninio veleno paskirtis…………………………………………………………………… 4

1.1 Alkūninio veleno gamyba ir medžiagos…………………………………………… 4

1.2 Štampuoti alkūniniai velenai …………………………………………………………. 4

1.3 Lieti alkūniniai velenai………………………………………………………………….. 4

1.4 Surenkami alkūniniai velenai…………………………………………………………. 4

Alkūninis velenas ……………………………………………………………………… 5

2.1 Peteliai ……………………………………………………………………………………… 6

2.2 Pagrindinių guolių įdėklai …………………………………………………………… 6

2.3 Smagratis …………………………………………………………………………………. 6

Aušinimo sistemos siurblio paskirtis, sandara ir darbas…………………………. 6

K-Jetronic įpurškimo sistemos veikimas ……………………………………… 7

3.1 Degalų tiekimo ………………………………………………………………………………. 7

3.2 Sistemos slėgio reguliatorius ……………………………………………………………… 7

3.3 Oro kiekio matavimas ………………………………………………………………… 8

3.4 Degiojo mišinio ruošimas …………………………………………………………… 8

Dyzelio variklių maitinimo sistemos sandara ir veikimas ……………………… 9

Literatūros sąrašas …………………………………………………………………………… 10

9 VARIANTAS

Paaiškinti kaip vyksta darbo ciklas dvitakčiame karbiuratoriniame variklyje? Nubraižyti šio variklio schemą.

Dvitakčių variklių veikimas

Darbo ciklas dvitakčiuose varikliuose įvyksta per dvi stūmoklio eigas, arba per vieną alkūninio veleno sūkį. Šiems varikliams būdingas pra-pūtimo procesas, kurio metu pašalinami degimai ir cilindras pripildomas darbinio mišinio arba šviežio oro. Pagal cilindro prapūtimo būdą dvi-takčiai varikliai skirstomi į dvi grupes: karterinio prapūtimo ir tiesioginio prapūtimo, panaudojant orapūtę.

Dvitakčio karbiuratorinio variklio veikimas

Dvitakčiams karbiuratoriniams varikliams, kurie naudojami dyzeliams paleisti, ir motociklams taikomas karterinis prapūtimas. Šviežias mišinys įsiurbiamas ir deginiai pašalinami pro cilindro sienelėje esančias angas (1. pav.). Apatinė yra įsiurbimo kolektoriaus anga 3, aukščiausiai esanti – išmetimo 4 ir truputį žemiau už ją – prapūtimo kanalo anga 7. Šias angas reikiamu momentu atidaro iruždarq,stūmoklis 6. Variklio karteris 1 daromas sandarus, nes jame ir virš stūmoklio vienu metu vyksta skirtingi procesai. Pagrindinėms detalėms tepti į benziną įpilama alyvos santykiu 1:20 pagal tūrį.

Pirmojo takto metu (1. pav., a) stūmoklis 6 kyla iš AGT1 VGT ir uždaro iš pradžių prapūtimo kanalo angą 7, po to – išmetimo angą 4. Virš stūmoklio cilindre esantis darbinis mišinys suslegiamas, o karteryje 1 tuo metu susidaro išretėjimas. Kai stūmoklio apatinė briauna atidengia įsiurbimo angą 3, į karterį i pro karbiuratorių 2 patenka degusis mišinys. Kai stūmoklis 6 priartėja prie VGT, suslėgtą darbinį mišinį uždega elektros žvakė 5.1. pav. Dvitakčio karbiuratorinio variklio veikimo schema:

a – degiojo mišinio įsiurbimas į variklio karterį ir darbinio mišinio suslėgimas bei jo uždegimas cilindre; b – mišinio degimas, duju išsiplėtimas ir deginių ismetimas, cilindro prapūtimas ir jo pripildymas degiuoju mišiniu; 1 – sandarus karteris; 2 -karbiuratorius; 3- jsiurbim o kolektorius; 4 – išmetimo anga; 5 – uždegimo žvakė; 6- stūmoklis; 7- prapūtimo kanalas

Antrojo takto metu (1 pav., b) stūmoklis leidžiasi iš VGT į AGT, ertmėje virš stūmoklio darbinis mišinys dega ir plečiasi, t.y. vyksta darbo eiga, o karteryje užsidarius įsiurbimo angai 3, anksčiau įsiurbtas degusis mišinys suslegiamas. Išsiplėtimo takto pabaigoje stūmoklis atidengia išmetimo angą 4, ir pro ją daginiai dideliu greičiu veržiasi į atmosferą. Sumažėjus dujų slėgiui cilindre, stūmoklis atidengia ir prapūtimo kanalo angą 7, pro kurią karteryje suslėgtas degusis mišinys ima tekėti į ertmę virš stūmoklio, užpildydamas ją ir išstumdamas laukan deginu; likučius. Šis procesas vadinamas cilindro prapūtimu. Taigi dvitakčiame variklyje skirtingai nuo keturtakčio deginiai pasalinami iš cilindro, ir jis pripildomas šviežio mišinio stūmokliui nusileidus (esant arti AGT).

Toliau procesai kartojasi tokiu pat nuoseklumu: stūmokliui kylant į VGT, vyksta įsiurbimas ir suslėgimas, jam slenkant į AGT, – išsiplėtimas, išmetimas ir cilindro prapūtimas.

Kokia alkūninio veleno paskirtis, bendra sandara, atskirų dalių paskirtis? Nuo ko priklauso alkūninio veleno forma? Kokios

medžiagos naudojamos alkūninio veleno gamybai?

Alkūninio veleno paskirtis — priimti švaistikliais perduodamas stūmoklių jėgas, jas paversti sukimo momentu ir šį sukimo momentą sankaba perduoti toliau pavarų dėžei.

Daugiacilindrių variklių alkūninių velenų ilgiai ir sandara iš esmės priklauso nuo:

• cilindrų kiekio,

• cilindrų ašių padėčių viena kitos atžvilgiu (pvz.,V formos variklis),

• variklio cilindrų darbo tvarkos,

• pagrindinių guolių kiekio ir išdėstymo.

Keturių cilindrų linijinio variklio alkūninis velenas gali turėti nuo dviejų iki penkių pagrindinių guolių. Alkūninis velenas su penkiomis atramomis pranašesnis tuo, kad veikiančios išcentrinės jėgos ir lenkimo momentai jį sulenkia mažiau. Alkūninį veleną veikia stūmoklių ir švaistiklių greitėjimo ir stabdymo jėgos. Šios jėgos kartu su išcentrinėmis jėgomis alkūninį veleną suka, lenkia r sukelia jo sukamuosius švytavimus. Pagrindinius guolius ypač veikia išcentrinės ir lenkino jėgos. Guolių pažeidimai, sutrikęs vožtuvų darinėjimas, dujų skirstymo fazių, uždegimo momento arba cilindrų pripildymo pokyčiai — tai sukamųjų švytavimų, galinčių sulaužyti alkūninį veleną, priežastys.

Alkūninio veleno gamyba ir medžiagos

Pagal gamybos būdą alkūniniai velenai skirstomi į:

• štampuotus,

• lietus,

• surenkamus.

Štampuoti alkūniniai velenai

Jie gaminami iš aukštos kokybės pagerintojo plieno, chromo ir nikelio plieno, kuriame nedidelis anglies kiekis {pvz., 18CrNi5) arba azotinto plieno (pvz., 34CrAl16). Įkaitintas plieninis blokas kalamas viename arba keliuose štampuose. Taip pagamintas alkūninis velenas turi tarpusavyje susietą pluošto struktūrą, odė! yra labai tvirtas.

Lieti alkūniniai velenai

Jie liejami iš ketaus su rutuline grafito struktūra. Jį lengva apdirbti pjovimo būdu. Apridenus pagrindinių ir švaistiklinig kakliukų suapvalinimus ties peteliais, gaunamas didelis jų atsparumas lūžimui nuo sukamųjų švytavimų. Lieti alkūniniai velenai turi formą, tiksliau atitinkančią apkrovą, negu Štampuoti, todėl atlaiko didesnę apkrovą .

Surenkami alkūniniai velenai

Atskiros detalės liejamos arba štampuojamos. Surenkami alkūniniai velenai statomi į dvitakčius variklius ir dažnai didelės galios variklius, kurių didelis sukimosi dažnis. Pagrindiniams kakliukams sujungti naudojami flanšiniai, ašinio ir radialinio įpresavimo sujungimai o alkūnėms sujungti — Hirto (Hirth H., vokiečių inžinierius, 1886—1938) išdrožos. Po įpresavimo alkūniniam velenui svarbu suteikti tikslią formą.

Alkūninis velenas perduoda dujų slėgio sukurtą sukimo momentą smagračiui ir jėgos pavarai. Be to, jį veikia inercijos ir išcentrinės jėgos. Alkūninį veleną (2. pav.) sudaro pagrindiniai 15 ir švaistikliniai 4 kakliukai, sujungti peteliais 5. Ant priekinio veleno galo tvirtinami skirstymo krumpliaratis 8 ir ventiliatoriaus pavaros skriemulys 9, o ant užpakalinio flanšo uždedamas smagratis 19. Daugiacilindrių V formos variklių (2. pav., b) skirstymo krumpliaračiai 8 įtaisyti prie smagračio. Taip mažinami veleno inercijos momentas. Švytavimų amplitudė ir jos įtaka skirstymo mechanizmo pavarai. Daugumos variklių alkūniniai velenai turi atsvarus 3 ir 13, kurie subalansuoja pagrindinius guolius veikiančias išcentrines jėgas. Jie liejami išvien su peleliais 5 arba tvirtinami prie jų varžtais. V formos variklių suminis išcentrinių ir pirmos eilės inercijos jėgų momentas subalansuojamas atsvarų pora veleno galuose.

Šiuo metu Jūs matote 36% šio straipsnio.
Matomi 1080 žodžiai iš 3000 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.