Baltymai
5 (100%) 1 vote

Baltymai

Baltymų struktūra, klasės

Baltymai – sudėtingi aminorūgščių stambiamolekuliai junginiai, randami gyvuosiuose organizmuose.

Baltymai sudaryti iš anglies, vandenilio, deguonies ir azoto. Daugelyje jų dar yra sieros, kai kada fosforo, geležies ir kitų elementų. Baltymų santikinė molekulinė masė yra labai didelė, pvz., insulino – 12000, kiaušinio baltymo – 36000.

Hidrolizuojant baltymus, dažniausiai gaunama 20 įvairių aminorūgščių mišinys. Jei baltymas būtų sudarytas tik iš 20 skirtingų aminorūgščių, tai galėtų būti daugiau kaip 2,4 * 10 įvairių jų susijungimo kombinacijų. Todėl baltymų molekulės yra tokios įvairios ir sudėtingos.

Baltymų molekulėse aminorūgščių likučiai yra susijungę tikslia seka. Linijinės polipeptido grandinės aminorūgščių grandžių eilė vadinama baltymo molekulės pirmine struktūra.

Baltymo molekulės erdvinė konfiguracija, primenanti spiralę, susidaro daugelio vandenilinių ryšių tarp grupių -CO- ir -NH- dėka. Tokia baltymo struktūra vadinama antrine.

Susisukusi į spiralę polipeptidinė grandinė erdvėje įgyja tretinę baltymo struktūrą. Ji įtvirtinama įvairių polipeptidinės grandinės funkcinių grupių sąveika. Pvz.: tarp karboksigrupės ir hidroksilo grupės – esterinis tiltelis, tarp sieros atomų dažnai susidaro disulfidinis tiltelis, o tarp karboksigrupės ir amonio grupės gali atsirasti druskos tiltelis. Sutvirtina struktūrą ir atsiradę vandeniliniai ryšiai. Tretinė baltymo struktūra lemia jo specifinį biologinį aktyvumą.

Kai kurios polipeptidinės makromolekulės gali jungtis tarpusavyje ir sudaryti didelius agregatus. Dariniai iš kelių baltymų molekulių vadinami ketvirtinėmis struktūromis (Pvz. hemoglobinas).

Baltymų aibė – ilgos organizmų evoliucijos rezultatas.

BALTYMŲ Kl. PAVYZDŽIAI FUNKCIJOS IR (ARBA) LOKALIZACIJA

struktūriniai b. Kolagenas, Keratinas, Elastinas, Mukoproteinas jungiamojo audinio tarplastelinės medžiagos komponentas, esantis kauluose, sausgyslėse ir kremzlėse. Įeina į odos, plunksnų, nagų, plaukų sudėtį. Elastinėse skaidulose funkcionuoja kaip struktūrinis elementas. Yra seilėse, tai lipnus sekretas – gleivės

apsauginiai b. Fibrinogenas, Lizocimas svarbus kraujo krešėjimui, nes veikiamas trombino virsta netirpiu baltymu fibrinu. Ardo bakterijų sieneles, todėl į bakterijų viduje vanduo suplėšo membraną ir bakterija žūsta.

hormonai Insulinas, Gliukagonas, Stomatropinas, mažina gliukozės kiekį kraujyje. Didina gliukozės kiekį kraujyje. Skatina visų audinių ir kaulų augimą, stimuliuoja ilgųjų kaulų augima. Skatina antinksčių žievės steroidinių hormonų sekreciją.

transportiniai b. Albuminas, Hemocianinas tirpus kraujo plazmos baltymas, gabenąs kraujyje steroidus ir riebiasias rūgštis. Gabena deguonį kai kurių bestuburių kraujyje.

sandėliniai b. Feritinas, Mioglobinas geležies atomų atsargą ląstelėse saugantis baltymas. Raumenų skaidulos baltymas, kaupiąs deguonies atsargą.

judėjimo b. Miozinas, Aktinas raumeninės skaidulos judantys siūlai. Raumeninės skaidulos nejudantys siūlai.

atsarginiai b. Kiaušinio albuminas, Kazeinas kiaušinio baltyme, pieno baltyme

fermentai Tripsinas, Amilazė, Lipazė, DNR polimerazė, karboanhidrazė katalizuoja baltymų hidrolizę virškinamąjame trakte. Skaido krakmolą burnos ertmėje. Skaido riebalus virškinimo trakte. Dalyvauja dvigubėjant DNR ir baltymų biosintezėje. Kraujo fermentas.

Fizikinės ir cheminės sąvybės

Fizikinės savybės.

Yra vandenyje tirpių ir netirpių baltymų. Kai kurie baltymai vandenyje sudaro koloidinius tirpalus.

Cheminės savybės.

I. Baltymai, veikiami daugeliu cheminių reagentų, iškrinta nuosėdomis.Vienu atveju nuosėdos vandens pertekliuje vėl ištirpsta, kitu – negrįžtamai koaguliuoja – vyksta denatūracija. Denatūruojant baltymams, pasikeičia jų tretinė ir antrinė struktūra. Pavyzdžiui, kiaušinio baltymą trumpai paveikus etanolio atskiestu tirpalu, gautas nuosėdas vėliau galima ištirpinti vandenyje. Tą patį baltymą paveikus neskiestu alkoholiu, įvyksta denatūracija.

Baltymai su lengvųjų metalų ir amonio druskomis (NaCl, MgSO , ZnSO , (NH ) SO ir kitomis) sudaro nuosėdas, kurias vėliau galima vėl ištirpinti. Sunkiųjų metalų druskos ( Fe, Pb, Hg ir kitų), priešingai, – baltymus denatūruoja. Tas pats vyksta, veikiant juos koncentruota azoto rūgštimi. ar kaitinant.

II. Spalvinės baltymų reakcijos:

1) į atskiestą baltymo tirpalą pripylus truputį natrio hidroksido tirpalo ir įlašinus vario (II) sulfato tirpalo, atsiranda raudonai violetinė spalva. Tokia pat reakcija vyksta ir su kitais junginiais, turinčiais peptidines grupes;

2) veikiami koncentruota azoto rūgštimi, baltymai nusidažo geltona spalva. Tai rodo, kad jų sudėtyje yra aromatinių junginių;

3) į baltymo tirpalą pripylus švino (II) acetano, o po to natrio hidroksido ir pakaitinus, iškrinta juodos švino (II) sulfido nuosėdos.

III. Baltymų hidrolizė. Kaitinami su šarmais ar su rūgštimis, baltymai hidrolizuojasi.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 706 žodžiai iš 1406 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.