Banku istorija
5 (100%) 1 vote

Banku istorija

Turinys

Įvadas 2

1.Banko sampratos reikšmė ir bankininkystės užuomazgos 3

2.Centrinių bankų atsiradimas ir raida 5

3.Depozitinė ir korespondentinė bankininkystė 7

4.Bankininkystės internacionalizavimas ir užsieninė bankininkystė 8

5.Bankininkystės raida Lietuvoje 9

Išvados 11

Literatūra 12

Įvadas

Šiame darbe nagrinėsime bankų istorinę raidą ir jos evoliuciją.

Šios temos aktualumas – norint suvokti dabartinių bankų atliekamas funkcijas ir jo išsivystymo lygį reikia suvokti ir bankininkystės raidą bei jos užuomazgas, kadangi tik išsiaiškinę bankų raidos etapus mes labiau suprasime bankininkystės plėtojimo etapus ir jos naudingumą.

Šio darbo tikslas – išsiaiškinti ir išanalizuoti bankininkystės ir bankų raidą nuo pirmųjų jų užuomazgų.

Šio darbo klausimai:

• Išsiaiškinti bankininkystės užuomazgas ir jos raidos etapus;

• Išnagrinėti bankininkystės raidos etapų įtaką šiuolaikinei bankininkystei.

Šio darbo uždaviniai:

• Pasitelkiant literatūrą šia tema išnagrinėti bankininkystės eigą ir raidos etapus;

• Pasitelkiant literatūrą šia tema išanalizuoti bankininkystės raidos etapų įtaką šiuolaikinei

bankininkystei.

1. Banko sampratos reikšmė ir bankininkystės užuomazgos

Terminas „bankas“ yra kilęs iš italų kalbos žodžio „banco“ – tai stalas už, kurio viduramžiais sėdėdavo pinigų keitėjai.

Bankai – tai specialūs ekonominiai institutai, telkiantys laikinai esančias laisvas lėšas ir sankaupas, teikiantys kreditą, tarpininkaujantys piniginiuose atsiskaitymuose, leidžiantys apyvarton pinigus, vertybinius popierius, atliekantys su jais susijusias operacijas. Toki banko apibrėžimą ir jo funkcijas nusako Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, bet tai labiau tinka jau šių laikų bankininkystei. Kadangi mes stengsimės paliesti ir apžvelgti pačias bankininkystės užuomazgas, todėl dabar šiek tiek apžvelgsime pačias bankininkystės ištakas siekiančias senovės laikus.

Bankų istorija siekia tolimą praeitį. Bankų užuomazgas galime pastebėti jau senovės Babilonijoje ir antikinėse civilizacijose, ypač Romoje. Atsiradę pinigai sąlygojo tam tikrą verslą, kurio tikslas buvo vykdyti kai kurias techniško pobūdžio operacijas, susijūsįs su pinigų vartojimu, tai buvo jų saugojimas, keitimas, persiuntimas, o kiek vėliau atsirado ir kredito operacijos.

Senovės piemenų tautos, tokios kaip hebrajai, nors ir turėjo pinigų skolintojus bet dar neturėjo bankinės sistemos. Pirmosios mūsų laikų bankų užuomazgos atsirado centralizuotose Rytų valstybėse.

Senovės Babilonijos bažnyčios atliko ir bankų funkcijas, tai buvo saugiausia tų laikų brangenybių saugojimo vieta. Kaip teigia B.Martinkus, V.Žilinskas ir kiti „Graikijoje, kaip ir Babilonijoje bei Egipte, iš pradžių bažnyčios ir panašios šventvietės buvo saugiausios vietos pinigams ir vertybėms saugoti, todėl ir privatūs bankai ilgą laiką sekė bažnytiniais bankais. „1 Todėl galime teikti, kad tais laikais kai nebuvo banku kažkas turėjo užsiimti pinigų ir brangenybių saugojimu, o kadangi bažnyčia tais laikais buvo bene saugiausia vieta, galbūt dėl to ir žmonės patikėdavo juos bažnyčioms. Būtent bažnyčios buvo pirmosios bankų užuomazgos pradininkai.

Įsigalėjęs natūrinis ūkis beveik visiškai panaikino bankų verslą. Bankams plėstis labiausia kliudė administracinė decentralizacija bei valdžios autoriteto silpnėjimas dėl to atsiradęs komercinis netikrumas stabdė bankininkystės plėtrą.

Ir tik XII – XIII amžiuje Italijoje atsirado pirmieji bankininkai. Jie ne tik mainė pinigus, bet ir priiminėjo indėlis saugoti, imdavosi pinigų persiuntimo, kartu išplėsdami ir kredito operacijas. Dabar šiek tiek apie Italijoje atsiradusias bankininkystės užuomazgas šiek tiek plačiau. Iš pradžių jie priimdavo tik klientų indėlius ir juos saugodavo, už tam tikrą atlygį. Pinigų sumos įteiktos saugoti buvo

įrašomos į knygas ir taip kiekvienas klientas turėjo savo sąskaitą. Taip atsirado žiro operacija. Žiro operacija B.Martinkus, V.Žilinskas ir kai kurie kiti apibūdina, kaip „Žiro (endorsement) – raštiškas kliento pavedimas bankui pervesti tam tikrą sumą iš jo einamosios sąskaitos į kurio nors kito asmens einamąją sąskaitą. „1

Galime teikti, kad šiuolaikinė bankininkystė prasidėjo Renesanso laikų Italijoje, kur bankai atliko netik užsienio valiutos pirkimus bei pardavimus, pinigų bei brangenybių saugojimus, bet ir priimdavo indėlius iki pareikalavimo ar atliko kitas operacijas.

2. Centrinių bankų atsiradimas ir raida

XVII amžiuje ne tik Italijoje, bet ir kitose šalyse atsiranda bankininkystės užuomazgos, pradedami steigti bankai.

Pirmasis akcinis bankas buvo Anglijos bankas, įkurtas 1694 metais su teise leisti banknotus. Šiuo banko pavyzdžiu pasiekė ir kitų šalių bankai, kurie savo operacijas grindė banknotų emisija.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 738 žodžiai iš 2391 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.