Bronius kutavičius
5 (100%) 1 vote

Bronius kutavičiusGimė 1932m. rugsėjo 13d. Panevėžio raj., Molainių km. Baigė Panevėžio muzikos mokyklos choro dirigavimo klasę, lankė Vilniaus J.Tallat – Kelpšos muz. Mokyklos teorini skyrių. 1964m. baigė LTSR valstybinės konservatorijos A.Račiūno kompozicijos klasę.

Pirmieji stambūs B.Kutavičiaus kūriniai – keturių dalių “Divertismentas”, fortepijonui ir styginių orkestrui (1965), Simfonetė (1964). Juose kompozitorius dar nenutolęs nuo klasikinių tradicijų, bet jau ieško naujų harmonijos ir ritmikos priemonių.

Poemoje violančelei ir pučiamųjų kvintetui (1967) naudoja SERIJINĘ (nedaloma ir nekaitaliojama, laisvos arba griežtos struktūros garsų seka) ir ALEATORINĘ (muzika, kuri dėl kompozitoriaus ar atlikėjo valios yra daugiau ar mažiau atsitiktinė arba iš dalies improvizuota) TECHNIKĄ. Improvizacinių elementų gretinimas tampa svarbiausiu kompoziciniu principu.

Iš kūrinių, sukurtų l. muzikos klasiko M.K.Čiurlionio “Dzūkiškosios variacijos” (1975), pagrįstas l.d. “Beauštanti aušrelė” melodija. Šią temą, kurią atlieka dainininkė (magnetofono įrašas), palengva perima orkestras ir polifoniškai ją plėtoja. Finalinėje, septintoje variacijoje pasigirsta M.K.Čiurlionio Pamėgtas l.d. “Bėkit, bareliai” melodija. Jos fone iš įrašo vėl suskamba pagrindinė kūrinio tema, tik šį kartą Čiurlionio harm.l.daina.

B.Kutavičius išbandė įvairius muzikos žanrus. Jis parašė muzikos vaikams, kaimo kapeloms, dramos spektakliams, kino filmams, sukūrė vokalinius ciklus “Avinuko pėdos” ir “Ant kranto”, šaltinių, ieškoma naujų spalvų.

B.Kutavičiaus kūrybai didelę įtaką padarė poeto Sigito Gedos (g.1944m.) poezija. Iš jos jis perėmė mitologizuotą istorinės praeities sampratą. Tai senovės ilgesys, poetinė pagonybės vizija, praeito laiko išnykusių kaimų, kalbų ir genčių temos. Jas Kutavičius įgyvendino, paprastomis, tačiau gana moderniomis priemonėmis, dažnai išryškindamas skambesio lietuviškumą (intonacijomis, citatomis, instrumentais), panaudodamas įvairius teatrinius efektus – neįpratsą atlikėjų išsidėstymą salėje aplink klaumsytojus ar scenoje susėdusus ratu. Dalis Kutavičiaus partitūrų yra keistas geometrinės formos (rato, kvadrato, kryžiaus, akies).

Šiuo metu Jūs matote 58% šio straipsnio.
Matomi 329 žodžiai iš 563 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.